reklama

Ogromny smog w Krakowie i chaotyczne działania władz [WIDEO]

Agnieszka MajZaktualizowano 
Stężenie pyłów w powietrzu może dzisiaj zbliżyć się do poziomów alarmowych
Stężenie pyłów w powietrzu może dzisiaj zbliżyć się do poziomów alarmowych Anna Kaczmarz
Środowisko. Dzisiaj powietrze w Krakowie będzie najgorsze od trzech lat. Wczoraj władzom miasta nie udało się jednak wprowadzić żadnych radykalnych ograniczeń, aby zmniejszyć ilość szkodliwych pyłów. Prezydent Krakowa wystosował kilka apeli. O resztę musimy zadbać sami

Powietrze w Krakowie będzie dzisiaj najgorsze od trzech lat. Poziom pyłu zbliży się do granicy alarmowej wynoszącej 300 mikrogramów na metr sześcienny. Prezydent Jacek Majchrowski zaapelował wczoraj do mieszkańców, aby korzystali z komunikacji miejskiej i zostawili samochody w garażach. Zapowiedział także wprowadzenie zakazu wjazdu do centrum dla samochodów o masie powyżej 3,5 tony.

Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. jakości powietrza:

Autor: Agnieszka Maj

Miejscy aktywiści uważają jednak, że te działania są niewystarczające. Krakowski Alarm Smogowy zaapelował do władz samorządowych o wprowadzenie zakazu wjazdu do centrum samochodów, nie tylko ciężarowych, ale także osobowych.

Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. jakości powietrza, wykluczył jednak takie działanie. - To byłby ruch z pogranicza histerii. Doszłoby do całkowitego paraliżu miasta - stwierdził Witold Śmiałek. Zapowiedział jednak, że jeśli sytuacja się pogorszy, magistrat rozważy pomysł darmowej komunikacji dla właścicieli pojazdów.

Groźba alarmu smogowego nie zmusiła władz Krakowa do działania
Stężenie pyłu w Krakowie znów przekroczy dzisiaj normy i zbliży się do granicy alarmowej wynoszącej 300 mikrogramów na metr sześcienny. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił już w środę stan ostrzegawczy, a wczoraj zaapelował do mieszkańców Krakowa, aby korzystali z komunikacji miejskiej i zostawili samochody w garażach.

Ryszard Listwan, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Powietrza

Autor: Agnieszka Maj

Sam przyjechał jednak do pracy swoim lexusem. - Ale jutro rano wsiądzie w tramwaj i dostosuje się do wydanego przez siebie apelu - zapewniała Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta.

Prezydent zapowiedział także wprowadzenie zakazu wjazdu do centrum dla samochodów o masie powyżej 3,5 tony. Nie wiadomo jednak, od kiedy ten zakaz ma obowiązywać. Nikt nie potrafił wczoraj odpowiedzieć na to pytanie, a na stronie internetowej Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu została umieszczona informacja, że w tej sprawie trwają konsultacje. I choć zakaz nie wszedł w życie, to prezydent Jacek Majchrowski zaapelował do wojewody małopolskiego o to, aby czuwał nad jego przestrzeganiem.

Szczepan Garstka z partii Razem. Protest przeciwko polityce miasta w sprawie smogu pod krakowskim magistratem

Autor: Agnieszka Maj

Miejscy aktywiści uważają, że te działania są niewystarczające. Krakowski Alarm Smogowy zaapelował do władz miasta o wprowadzenie zakazu palenia w kominkach, dopóki sytuacja się nie poprawi, a także o niewpuszczanie do centrum samochodów, nie tylko ciężarowych, ale także osobowych. - Władze Krakowa nie muszą czekać aż poziom zanieczyszczenia powietrza będzie jeszcze większy. To, co się dzieje obecnie, jest wystarczająco wysokim zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia - powiedziała nam Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. jakości powietrza, zapewnił, że jeśli sytuacja się pogorszy, wprowadzone zostaną inne działania. - Rozważymy pomysł darmowej komunikacji dla wszystkich, którzy mają samochody zarejestrowane na terenie Krakowa - powiedział.

Wykluczył jednak wprowadzenie zakazu wjazdu do centrum dla wszystkich samochodów. - To byłby ruch z pogranicza histerii. Doszłoby do całkowitego paraliżu komunikacyjnego miasta - stwierdził Witold Śmiałek.

Przeciwko zbyt powolnym działaniom miasta w sprawie smogu protestowała wczoraj przed magistratem Partia Razem. Jej działacze założyli antysmogowe maseczki. - W ciągu tej zimy z powodu smogu w Krakowie umrze co najmniej 400 osób. Co szóste dziecko zachoruje na astmę. Noworodki znów urodzą się mniejsze i będą rozwijać się wolniej niż ich rówieśnicy z czystszych terenów - wyliczał Szczepan Garstka z Partii Razem.

Władze miasta zapewniają jednak, że smogu nie da się zwalczyć z dnia na dzień. - Czekamy na uchwalenie przez sejmik województwa zakazu palenia węglem w Krakowie. Ważne, by stało się to jak najszybciej - napisał na Facebooku prezydent Majchrowski.

Do znacznych przekroczeń stężenia pyłów w powietrzu może dojść jeszcze tylko dzisiaj. Od soboty smog zacznie się zmniejszać. - W sobotę w Krakowie będzie wiał wiatr południowo-zachodni, który przewieje zanieczyszczenia. Natomiast na wtorek zapowiadane są bardzo silne wiatry, do 65 km na godzinę - mówi Anna Woźniak, dyżurny synoptyk krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Nie tylko Kraków dusi się od smogu. Przekroczenia norm odnotowano wczoraj m.in. w Nowym Sączu i Częstochowie. Na Górnym Śląsku ogłoszony został alarm smogowy. - Powietrze ze Śląska i innych regionów ma jednak minimalny wpływ na zanieczyszczenie Krakowa, a przy obecnej, bezwietrznej pogodzie, właściwie żaden - mówi Ryszard Listwan, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Jego zdaniem winne są przede wszystkim piece węglowe.

- Zanieczyszczenie, które produkują, osiadło w mieście z powodu pogody i pyły nie mają się jak wydostać - tłumaczy Ryszard Listwan. Zaprzeczył również teorii Witolda Śmiałka, wygłoszonej na środowej konferencji prasowej, że jednym z powodów smogu są znicze palone podczas Wszystkich Świętych. Mają one wpływ na jakość powietrza tylko na cmentarzach i w ich najbliższych okolicach.

Jeszcze dzisiaj, z powodu ogromnego smogu, osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci powinny ograniczyć wyjścia na zewnątrz.

Trujące uzdrowiska
Polski Alarm Smogowy i Radio Kraków przez czternaście dni badały powietrze w Szczawnicy. Specjalne urządzenia mierzyły stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Wyniki są szokujące. Jedynie w ciągu czterech dni pomiarów stężenia pyłu PM10 nie przekraczały normy. - Co gorsza, zdarzyły się dni, w których normy były przekroczone o ponad 200 proc. - mówi Anna Dworakowska z Alarmu Smogowego i dodaje, że mamy początek sezonu grzewczego, a to oznacza, że w zimie te wskaźniki mogą być jeszcze gorsze.

Ustalenia te potwierdzają okresowe badania prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. - Mamy świadomość, że nasze powietrze, tak jak w wielu innych rejonach Małopolski, najlepsze nie jest - przyznaje Tomasz Ciesielka, sekretarz Urzędu Miasta Szczawnicy.

Szczawniccy urzędnicy chcą w najbliższym czasie złożyć wniosek o dofinansowanie wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Z ankiet, jakie przeprowadzono wśród mieszkańców, wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. Na razie nie wiadomo, kiedy dofinanso-wanie dla prywatnych osób będzie możliwe.

Podobne testy rozpoczęły się w tym tygodniu w Krynicy i Wysowej. Wstępne wyniki są równie niepokojące.
(ŁB, AF)

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
krisa

W Krakowie zostaną zbudowane PIERWSZE NA ŚWIECIE WIELKIE OCZYSZCZALNIE POWIETRZA . Ponieważ odkryto że w okolicy kopalni soli w Wieliczce powietrze jest bardzo czyste są przygotowania do budowy oczyszczalni powietrza dużej wydajności . Ma być zbudowana pod ziemią , czyste powietrze będzie transportowane na powierzchnię Tunelami wielkości tuneli metra . Ściany tuneli będą pokryte warstwami soli i powietrze przepływając przez tunele będzie się samo oczyszczało i z drugiej strony będzie wychodzić czyste powietrze ( powietrze w kopalni ma kilkanaście właściwości zdrowotnych ). Następnie pyły z soli będą usuwane przez rozpuszczenie w wodzie i usunięcie zanieczyszczeń , sól będzie ponownie krystalizowana i odzyskana do nowej filtracji . Zanieczyszczone powietrze będzie zasysane na powierzchni i w tunelach filtrowane , a z drugiej strony będzie wychodzić czyste powietrze . Wyjścia czystego powietrza planowane są na rynku głównym i w innych miejscach do wglądu dla mieszkańców . Krakowianie macie dobrych naukowców ( np:AGH , UJ ) , zamiast narzekać to zróbcie oczyszczalnie .

D
Darek

Jak się panu Garstce i jemu podobnym nie podoba to niech wracają do siebie na prowincję, tam powietrze jest czystsze.

g
gosc

Zakaz wjazdu do Centrum i darmowa komunikacja w obrębie centrum i to jest jakies rozwiązanie, a nie apele

g
gość

Trzeba starcze łby przy alejach zmusić siłą do nie palenia węglem, a jak nie ich wygonić z miasta i będzie czyściutkie powietrze.
Niech wyciągają oszczędności z kont i skarpet i niech przestaną w końcu zatrówać życie innym.

g
gonzo

za głupi masz łeb, żeby to zrozumieć

g
gość

żreć nie dostaniesz

g
gość

A jak wam się wydaje, czy osoba odpowiedzialna za wyłączenie elektrofiltrów w elektrociepłowni, jakby udowodnić i nagłośnić we wszystkich możliwych mediach, np napisać do BBC, oni za bardzo francuzów nie lubią, czy
taka światowy skandal dla wizerunku EDF spowodował by, że osoba w Krakowie straciła by pracę???

a
aa

pan Śmiałek chyba jest nieprzytomny.
Jak zakaz wjazdu setek tysięcy aut może sparaliżować miasto????
Chyba coś mu sie pomyliło.

Raczej jest odwrotnie: to właśnie auta wjeżdżające do miasta paraliżują miasto.

o
opo

O Krakowie głośno w mediach. W TV pokazują piękno tego miasta. Zamiast się cieszyć z kolejnego sukcesu pana prezydenta Jacka Majchrowskiego, że załatwił mieszkańcom darmową promocje ich miasta, narzekacie. Nieładnie, niewdzięcznicy. Zamiast wspierać pana prezydenta w dokarmianiu smogu jacyś niewdzięcznicy z Krakowskiego Alarmu Smogowego niedoceniają jego starań. Pan prezydent Majchrowski wszystko robi przecież dla dobra mieszkańców Krakowa. To najlepszy prezydent jakiego Kraków miał kiedykolwiek. Niech nam żyje 200 lat.

g
gosc

Szanowny panie mowi pan ze samochody z obca rejestracja sa zmora krakowa moze i pan ma racje ale co pan powie na taki obrazek. Godzina 6_7 rano trzy jedenastopietrowe bloki na azorach wychodza ludzie do pracy na petli autobusowej( ktora widze z okna) stoja autobusy puste i czekaja na godzine odjazdu wszyscy ktorzy wyszli z blokow wsiadaja do samochodow i jada do pracy. Mieszkam tu 50 lat jak sie orientuje wiekszosc pracuje w obrebie czterech kilometrow i nikt nie idzie na autobus a autobusy odjezdzaja ale wiekszosc pasazerow sa to uczniowie lub staruszkowie. Teraz popoludnie powtorka tylko w odwrotnej kolejnosci samochody pod blok kilka godzin spokoju i.......spacery z psem jogging zabawy k*** ogrodkow przy nasypie kolejowym moim zdaniem kazdy z tych ludzi zaliczyl co najmniej piec kilometrow podczas tej popoludniowej wyprawy wiec gdzie tu lezy prawda a co by bylo gdyby naprzyklad zakazali wjazdu obcych samochodow mieszkancy podkrakowskich miejscowosci do ktorych tak chetnie jezdzimy latem i nie tylko i tak pieknie zasmiecamy naprzklad zarosla nad raba

Z
Zuzinka

że dzisiaj, czy wczoraj podpisał pisma i zostaną wdrożone działania, to za parę lat będzie nam lepiej, a do tego czasu zakaża palić zniczy na cmentarzach!
Ta kpina jest skandalem na miarę odwołania p. Majchrowskiego i wszystkich urzędasów przyspawanych do biurek przy pomocy zarękawków.

Z
Zuzinka

że dzisiaj, czy wczoraj podpisał pisma i zostaną wdrożone działania, to za parę lat będzie nam lepiej, a do tego czasu zakaża palić zniczy na cmentarzach!
Ta kpina jest skandalem na miarę odwołania p. Majchrowskiego i wszystkich urzędasów przyspawanych do biurek przy pomocy zarękawków.

Z
Zuzinka

że dzisiaj, czy wczoraj podpisał pisma i zostaną wdrożone działania, to za parę lat będzie nam lepiej, a do tego czasu zakaża palić zniczy na cmentarzach!
Ta kpina jest skandalem na miarę odwołania p. Majchrowskiego i wszystkich urzędasów przyspawanych do biurek przy pomocy zarękawków.

A
AntiTDIa

Zakazac Rejstraci Aut z Dieslem i poprawnie sprawdzac filtry DPF.

Podziękujmy właścicieli aut diesel. Szczególnie TDI.

Według danych z urzędu marszałkowskiego w 2005 r. 68 proc. zanieczyszczeń (pył PM10) pochodziło z komunikacji, 24 proc. z pieców węglowych, a 8 proc. z przemysłu.

G
Gość

To nie ciężarówki powinny mieć ograniczenia (gdyż trzeba dowieźć towary do sklepów, są przeprowadzki), natomiast powinno się radykalnie zmniejszyć liczbę samochodów osobowych w Krakowie. Powinien być zakaz jazdy samochodem osobowym w jedną osobę (czyli wtedy, gdy jedzie sam kierowca), co oznacza, że w aucie powinny być przynajmniej 2 osoby a w razie jeszcze gorszego smogu - dopuścić poruszanie się samochodów osobowych tylko z kompletem pasażerów. Wówczas znacznie spadnie liczba aut, a więc rur wydechowych. Dobrze byłoby, gdyby ok. 100 tys. posiadaczy samochodów osobowych wyprowadziło się z Krakowa. Autobusy powinny mieć bezwzględny priorytet na sygnalizacjach, wyeliminowane zatrzymania na światłach (światła powodują największe korki czyli zatrucie powietrza), powinno się likwidować przejścia z sygnalizacją, zastępując je kładkami i (pod ruchliwymi skrzyżowaniami) - przejściami podziemnymi. Mniej postojów na światłach to mniej spalin. Autobusy miejskie najlepiej gdyby były na prawach karetki pogotowia i przejeżdżały na syrenie na czerwonym świetle (wtedy spalałyby wielokrotnie mniej paliwa).

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3