Ogromny smog w Krakowie i chaotyczne działania władz [WIDEO]

Agnieszka Maj
Stężenie pyłów w powietrzu może dzisiaj zbliżyć się do poziomów alarmowych
Stężenie pyłów w powietrzu może dzisiaj zbliżyć się do poziomów alarmowych Anna Kaczmarz
Środowisko. Dzisiaj powietrze w Krakowie będzie najgorsze od trzech lat. Wczoraj władzom miasta nie udało się jednak wprowadzić żadnych radykalnych ograniczeń, aby zmniejszyć ilość szkodliwych pyłów. Prezydent Krakowa wystosował kilka apeli. O resztę musimy zadbać sami

Powietrze w Krakowie będzie dzisiaj najgorsze od trzech lat. Poziom pyłu zbliży się do granicy alarmowej wynoszącej 300 mikrogramów na metr sześcienny. Prezydent Jacek Majchrowski zaapelował wczoraj do mieszkańców, aby korzystali z komunikacji miejskiej i zostawili samochody w garażach. Zapowiedział także wprowadzenie zakazu wjazdu do centrum dla samochodów o masie powyżej 3,5 tony.

Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. jakości powietrza:

Autor: Agnieszka Maj

Miejscy aktywiści uważają jednak, że te działania są niewystarczające. Krakowski Alarm Smogowy zaapelował do władz samorządowych o wprowadzenie zakazu wjazdu do centrum samochodów, nie tylko ciężarowych, ale także osobowych.

Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. jakości powietrza, wykluczył jednak takie działanie. - To byłby ruch z pogranicza histerii. Doszłoby do całkowitego paraliżu miasta - stwierdził Witold Śmiałek. Zapowiedział jednak, że jeśli sytuacja się pogorszy, magistrat rozważy pomysł darmowej komunikacji dla właścicieli pojazdów.

Groźba alarmu smogowego nie zmusiła władz Krakowa do działania
Stężenie pyłu w Krakowie znów przekroczy dzisiaj normy i zbliży się do granicy alarmowej wynoszącej 300 mikrogramów na metr sześcienny. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski ogłosił już w środę stan ostrzegawczy, a wczoraj zaapelował do mieszkańców Krakowa, aby korzystali z komunikacji miejskiej i zostawili samochody w garażach.

Ryszard Listwan, zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Powietrza

Autor: Agnieszka Maj

Sam przyjechał jednak do pracy swoim lexusem. - Ale jutro rano wsiądzie w tramwaj i dostosuje się do wydanego przez siebie apelu - zapewniała Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta.

Prezydent zapowiedział także wprowadzenie zakazu wjazdu do centrum dla samochodów o masie powyżej 3,5 tony. Nie wiadomo jednak, od kiedy ten zakaz ma obowiązywać. Nikt nie potrafił wczoraj odpowiedzieć na to pytanie, a na stronie internetowej Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu została umieszczona informacja, że w tej sprawie trwają konsultacje. I choć zakaz nie wszedł w życie, to prezydent Jacek Majchrowski zaapelował do wojewody małopolskiego o to, aby czuwał nad jego przestrzeganiem.

Szczepan Garstka z partii Razem. Protest przeciwko polityce miasta w sprawie smogu pod krakowskim magistratem

Autor: Agnieszka Maj

Miejscy aktywiści uważają, że te działania są niewystarczające. Krakowski Alarm Smogowy zaapelował do władz miasta o wprowadzenie zakazu palenia w kominkach, dopóki sytuacja się nie poprawi, a także o niewpuszczanie do centrum samochodów, nie tylko ciężarowych, ale także osobowych. - Władze Krakowa nie muszą czekać aż poziom zanieczyszczenia powietrza będzie jeszcze większy. To, co się dzieje obecnie, jest wystarczająco wysokim zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia - powiedziała nam Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Witold Śmiałek, doradca prezydenta ds. jakości powietrza, zapewnił, że jeśli sytuacja się pogorszy, wprowadzone zostaną inne działania. - Rozważymy pomysł darmowej komunikacji dla wszystkich, którzy mają samochody zarejestrowane na terenie Krakowa - powiedział.

Wykluczył jednak wprowadzenie zakazu wjazdu do centrum dla wszystkich samochodów. - To byłby ruch z pogranicza histerii. Doszłoby do całkowitego paraliżu komunikacyjnego miasta - stwierdził Witold Śmiałek.

Przeciwko zbyt powolnym działaniom miasta w sprawie smogu protestowała wczoraj przed magistratem Partia Razem. Jej działacze założyli antysmogowe maseczki. - W ciągu tej zimy z powodu smogu w Krakowie umrze co najmniej 400 osób. Co szóste dziecko zachoruje na astmę. Noworodki znów urodzą się mniejsze i będą rozwijać się wolniej niż ich rówieśnicy z czystszych terenów - wyliczał Szczepan Garstka z Partii Razem.

Władze miasta zapewniają jednak, że smogu nie da się zwalczyć z dnia na dzień. - Czekamy na uchwalenie przez sejmik województwa zakazu palenia węglem w Krakowie. Ważne, by stało się to jak najszybciej - napisał na Facebooku prezydent Majchrowski.

Do znacznych przekroczeń stężenia pyłów w powietrzu może dojść jeszcze tylko dzisiaj. Od soboty smog zacznie się zmniejszać. - W sobotę w Krakowie będzie wiał wiatr południowo-zachodni, który przewieje zanieczyszczenia. Natomiast na wtorek zapowiadane są bardzo silne wiatry, do 65 km na godzinę - mówi Anna Woźniak, dyżurny synoptyk krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Nie tylko Kraków dusi się od smogu. Przekroczenia norm odnotowano wczoraj m.in. w Nowym Sączu i Częstochowie. Na Górnym Śląsku ogłoszony został alarm smogowy. - Powietrze ze Śląska i innych regionów ma jednak minimalny wpływ na zanieczyszczenie Krakowa, a przy obecnej, bezwietrznej pogodzie, właściwie żaden - mówi Ryszard Listwan, zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Jego zdaniem winne są przede wszystkim piece węglowe.

- Zanieczyszczenie, które produkują, osiadło w mieście z powodu pogody i pyły nie mają się jak wydostać - tłumaczy Ryszard Listwan. Zaprzeczył również teorii Witolda Śmiałka, wygłoszonej na środowej konferencji prasowej, że jednym z powodów smogu są znicze palone podczas Wszystkich Świętych. Mają one wpływ na jakość powietrza tylko na cmentarzach i w ich najbliższych okolicach.

Jeszcze dzisiaj, z powodu ogromnego smogu, osoby starsze, kobiety w ciąży i dzieci powinny ograniczyć wyjścia na zewnątrz.

Trujące uzdrowiska
Polski Alarm Smogowy i Radio Kraków przez czternaście dni badały powietrze w Szczawnicy. Specjalne urządzenia mierzyły stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu. Wyniki są szokujące. Jedynie w ciągu czterech dni pomiarów stężenia pyłu PM10 nie przekraczały normy. - Co gorsza, zdarzyły się dni, w których normy były przekroczone o ponad 200 proc. - mówi Anna Dworakowska z Alarmu Smogowego i dodaje, że mamy początek sezonu grzewczego, a to oznacza, że w zimie te wskaźniki mogą być jeszcze gorsze.

Ustalenia te potwierdzają okresowe badania prowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. - Mamy świadomość, że nasze powietrze, tak jak w wielu innych rejonach Małopolski, najlepsze nie jest - przyznaje Tomasz Ciesielka, sekretarz Urzędu Miasta Szczawnicy.

Szczawniccy urzędnicy chcą w najbliższym czasie złożyć wniosek o dofinansowanie wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania. Z ankiet, jakie przeprowadzono wśród mieszkańców, wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła. Na razie nie wiadomo, kiedy dofinanso-wanie dla prywatnych osób będzie możliwe.

Podobne testy rozpoczęły się w tym tygodniu w Krynicy i Wysowej. Wstępne wyniki są równie niepokojące.
(ŁB, AF)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 27

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

k
krisa
W Krakowie zostaną zbudowane PIERWSZE NA ŚWIECIE WIELKIE OCZYSZCZALNIE POWIETRZA . Ponieważ odkryto że w okolicy kopalni soli w Wieliczce powietrze jest bardzo czyste są przygotowania do budowy oczyszczalni powietrza dużej wydajności . Ma być zbudowana pod ziemią , czyste powietrze będzie transportowane na powierzchnię Tunelami wielkości tuneli metra . Ściany tuneli będą pokryte warstwami soli i powietrze przepływając przez tunele będzie się samo oczyszczało i z drugiej strony będzie wychodzić czyste powietrze ( powietrze w kopalni ma kilkanaście właściwości zdrowotnych ). Następnie pyły z soli będą usuwane przez rozpuszczenie w wodzie i usunięcie zanieczyszczeń , sól będzie ponownie krystalizowana i odzyskana do nowej filtracji . Zanieczyszczone powietrze będzie zasysane na powierzchni i w tunelach filtrowane , a z drugiej strony będzie wychodzić czyste powietrze . Wyjścia czystego powietrza planowane są na rynku głównym i w innych miejscach do wglądu dla mieszkańców . Krakowianie macie dobrych naukowców ( np:AGH , UJ ) , zamiast narzekać to zróbcie oczyszczalnie .
D
Darek
Jak się panu Garstce i jemu podobnym nie podoba to niech wracają do siebie na prowincję, tam powietrze jest czystsze.
g
gosc
Zakaz wjazdu do Centrum i darmowa komunikacja w obrębie centrum i to jest jakies rozwiązanie, a nie apele
g
gość
Trzeba starcze łby przy alejach zmusić siłą do nie palenia węglem, a jak nie ich wygonić z miasta i będzie czyściutkie powietrze.
Niech wyciągają oszczędności z kont i skarpet i niech przestaną w końcu zatrówać życie innym.
g
gonzo
za głupi masz łeb, żeby to zrozumieć
g
gość
żreć nie dostaniesz
g
gość
A jak wam się wydaje, czy osoba odpowiedzialna za wyłączenie elektrofiltrów w elektrociepłowni, jakby udowodnić i nagłośnić we wszystkich możliwych mediach, np napisać do BBC, oni za bardzo francuzów nie lubią, czy
taka światowy skandal dla wizerunku EDF spowodował by, że osoba w Krakowie straciła by pracę???
a
aa
pan Śmiałek chyba jest nieprzytomny.
Jak zakaz wjazdu setek tysięcy aut może sparaliżować miasto????
Chyba coś mu sie pomyliło.

Raczej jest odwrotnie: to właśnie auta wjeżdżające do miasta paraliżują miasto.
o
opo
O Krakowie głośno w mediach. W TV pokazują piękno tego miasta. Zamiast się cieszyć z kolejnego sukcesu pana prezydenta Jacka Majchrowskiego, że załatwił mieszkańcom darmową promocje ich miasta, narzekacie. Nieładnie, niewdzięcznicy. Zamiast wspierać pana prezydenta w dokarmianiu smogu jacyś niewdzięcznicy z Krakowskiego Alarmu Smogowego niedoceniają jego starań. Pan prezydent Majchrowski wszystko robi przecież dla dobra mieszkańców Krakowa. To najlepszy prezydent jakiego Kraków miał kiedykolwiek. Niech nam żyje 200 lat.
g
gosc
Szanowny panie mowi pan ze samochody z obca rejestracja sa zmora krakowa moze i pan ma racje ale co pan powie na taki obrazek. Godzina 6_7 rano trzy jedenastopietrowe bloki na azorach wychodza ludzie do pracy na petli autobusowej( ktora widze z okna) stoja autobusy puste i czekaja na godzine odjazdu wszyscy ktorzy wyszli z blokow wsiadaja do samochodow i jada do pracy. Mieszkam tu 50 lat jak sie orientuje wiekszosc pracuje w obrebie czterech kilometrow i nikt nie idzie na autobus a autobusy odjezdzaja ale wiekszosc pasazerow sa to uczniowie lub staruszkowie. Teraz popoludnie powtorka tylko w odwrotnej kolejnosci samochody pod blok kilka godzin spokoju i.......spacery z psem jogging zabawy k*** ogrodkow przy nasypie kolejowym moim zdaniem kazdy z tych ludzi zaliczyl co najmniej piec kilometrow podczas tej popoludniowej wyprawy wiec gdzie tu lezy prawda a co by bylo gdyby naprzyklad zakazali wjazdu obcych samochodow mieszkancy podkrakowskich miejscowosci do ktorych tak chetnie jezdzimy latem i nie tylko i tak pieknie zasmiecamy naprzklad zarosla nad raba
Z
Zuzinka
że dzisiaj, czy wczoraj podpisał pisma i zostaną wdrożone działania, to za parę lat będzie nam lepiej, a do tego czasu zakaża palić zniczy na cmentarzach!
Ta kpina jest skandalem na miarę odwołania p. Majchrowskiego i wszystkich urzędasów przyspawanych do biurek przy pomocy zarękawków.
Z
Zuzinka
że dzisiaj, czy wczoraj podpisał pisma i zostaną wdrożone działania, to za parę lat będzie nam lepiej, a do tego czasu zakaża palić zniczy na cmentarzach!
Ta kpina jest skandalem na miarę odwołania p. Majchrowskiego i wszystkich urzędasów przyspawanych do biurek przy pomocy zarękawków.
Z
Zuzinka
że dzisiaj, czy wczoraj podpisał pisma i zostaną wdrożone działania, to za parę lat będzie nam lepiej, a do tego czasu zakaża palić zniczy na cmentarzach!
Ta kpina jest skandalem na miarę odwołania p. Majchrowskiego i wszystkich urzędasów przyspawanych do biurek przy pomocy zarękawków.
A
AntiTDIa
Zakazac Rejstraci Aut z Dieslem i poprawnie sprawdzac filtry DPF.

Podziękujmy właścicieli aut diesel. Szczególnie TDI.

Według danych z urzędu marszałkowskiego w 2005 r. 68 proc. zanieczyszczeń (pył PM10) pochodziło z komunikacji, 24 proc. z pieców węglowych, a 8 proc. z przemysłu.
G
Gość
To nie ciężarówki powinny mieć ograniczenia (gdyż trzeba dowieźć towary do sklepów, są przeprowadzki), natomiast powinno się radykalnie zmniejszyć liczbę samochodów osobowych w Krakowie. Powinien być zakaz jazdy samochodem osobowym w jedną osobę (czyli wtedy, gdy jedzie sam kierowca), co oznacza, że w aucie powinny być przynajmniej 2 osoby a w razie jeszcze gorszego smogu - dopuścić poruszanie się samochodów osobowych tylko z kompletem pasażerów. Wówczas znacznie spadnie liczba aut, a więc rur wydechowych. Dobrze byłoby, gdyby ok. 100 tys. posiadaczy samochodów osobowych wyprowadziło się z Krakowa. Autobusy powinny mieć bezwzględny priorytet na sygnalizacjach, wyeliminowane zatrzymania na światłach (światła powodują największe korki czyli zatrucie powietrza), powinno się likwidować przejścia z sygnalizacją, zastępując je kładkami i (pod ruchliwymi skrzyżowaniami) - przejściami podziemnymi. Mniej postojów na światłach to mniej spalin. Autobusy miejskie najlepiej gdyby były na prawach karetki pogotowia i przejeżdżały na syrenie na czerwonym świetle (wtedy spalałyby wielokrotnie mniej paliwa).
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie