Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrzewanie kominkowe. Bardzo wydajne i zarazem ekologiczne

Monika Kaczyńska
Ilustracja ukazuje jak wiele elementów wyposażenia systemu DGP znajdziemy dzisiaj na rynku
Ilustracja ukazuje jak wiele elementów wyposażenia systemu DGP znajdziemy dzisiaj na rynku ilustracja
Sprawność systemu dystrybucji gorącego powietrza zależy w dużym stopniu od jakości wkładu kominowego.

Coraz częściej kominek jest traktowany nie jako ozdoba nadająca mieszkaniu klimat, ale jako urządzenie grzewcze. Kominki z płaszczem wodnym można wykorzystać do podgrzewania wody użytkowej, te z systemem dystrybucji gorącego powietrza (system DGP) mogą z powodzeniem spełniać rolę systemu grzewczego dla całego budynku. Decyzja o wyborze kominka jako podstawowego źródła ciepła w systemie DGP może zostać podjęta zarówno podczas budowy, jak i w czasie remontu domu.

Mechanizm ogrzewania

Każda instalacja kominkowa wymaga stałego dopływu powietrza z zewnątrz, potrzebnego do spalania i wentylacji oraz układu odprowadzającego spaliny. Pomiędzy oba te układy można włączyć system dystrybucji gorącego powietrza.

To sieć ukrytych w ścianach przewodów oraz dodatkowy osprzęt, dzięki którym ogrzane przez kominek powietrze transportowane jest do poszczególnych pomieszczeń. - Instalacja DGP może działać w sposób naturalny, czyli na zasadzie grawitacyjnego obiegu powietrza lub w sposób wymuszony - za pomocą aparatu nawiewnego - mówi Sylwester Kałwiński, ekspert marki Kratki, największego w Polsce producenta kominków. -Zarówno w jednym, jak i drugim rodzaju wszystko opiera się na systemie rur lub kanałów zakończonych wylotami ciepłego powietrza w postaci kratek lub anemostatów - nawiewników z regulowaną szczeliną, które znajdują się bezpośrednio w pomieszczeniach.

Dopasowany system

Zarówno instalacje działające grawitacyjnie, jak i te z wymuszonym obiegiem powietrza można instalować w budynkach parterowych i piętrowych. O wyborze decyduje odległość na jaką ciepłe powietrze ma być rozprowadzone.

Przepływ powietrza może odbywać się z wykorzystaniem naturalnej siły wyporu - grawitacyjnie.

- Przy __tego typu systemie zachodzi zjawisko konwekcji - ciepłe powietrze unosi się ku górze wyjaśnia Sylwester Kałwiński.. - Wśród zalet takiego rozwiązania jest niski koszt materiałów oraz montażu a także brak konieczności zewnętrznego zasilania. Jednak za pomocą tego rodzaju DGP można ogrzać tylko trzy lub cztery pomieszczenia oddalone maksymalnie o 4 m od kominka. Samoczynnie unoszące się powietrze nie pokona bowiem dłuższego kanału. Jeśli kominek ma ogrzewać nie tylko salon i sąsiadujące z nim pomieszczenia, warto zainwestować w system DGP z __wymuszonym obiegiem powietrza.

W tym przypadku montuje się specjalny aparat nawiewny - turbinę elektryczną. Takie wentylatory można zamontować na strychu lub na poddaszu, co gwarantuje wydajną i cichą pracę .

Zasysane powietrze rozprowadzane jest za pomocą rozdzielacza, kierującego strumienie powietrza do poszczególnych pomieszczeń.

W obu systemach należy zapewnić odpowiednią cyrkulację zarówno obudowy samego wkładu kominkowego, jak i wszystkich ogrzewanych pomieszczeń.

Nie zapominajmy także, że sprawność instalacji DGP zależy przede wszystkim od wkładu kominkowego, dlatego warto jeszcze przed jego zakupem skonsultować swoją decyzję z instalatorem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski