Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ojców. Obchody 159. rocznicy Powstania Styczniowego. Oddali hołd uczestnikom walk

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Obchody 159. rocznicy rocznicy Powstania Styczniowego w Ojcowie
Obchody 159. rocznicy rocznicy Powstania Styczniowego w Ojcowie Fot. Krzysztof Kamiński/ Starostwo Powiatowe w Krakowie
Pamięć o powstańcach jest szczególnie kultywowana w Ojcowie, gdzie nocą z 22 na 23 stycznia 1863 roku zaczynało się Powstanie Styczniowe. Teraz w 159. rocznicę tamtych walk uczczono msza św. odprawioną w Kaplicy Na Wodzie za poległych uczestników walk oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed tablicą upamiętniającą to jedno z najtragiczniejszych polskich powstań narodowych.

Powstanie Styczniowe przeciwko Imperium Rosyjskiemu miało charakter wojny partyzanckiej, było największym polskim powstaniem narodowym, trwającym najdłużej, ale zakończonym przegraną powstańców. Na ziemiach krakowskich do walk narodowowyzwoleńczych przygotowywano się właśnie tutaj w Dolinie Prądnika w Ojcowie. Budynki będące obecnie siedzibą Ojcowskiego Parku Narodowego były główną kwaterą dla tworzącego się oddziału powstańców. A dowódcą tego oddziału był pułkownik Apolinary Kurowski.

W ramach tegorocznych uroczystości przygotowano pokaz grupy rekonstrukcyjnej - Małogoski Oddział Powstańczy 1863, musztrę, pokaz szermierki i wyposażenie powstańcze i ognisko powstańcze z pieczeniem kiełbasek.

W tym roku w obchodach 159. rocznicy Powstania Styczniowego w Ojcowie władze parlamentarne, wojewódzkie, powiatowe i gminne, wśród nich: poseł na Sejm Elżbieta Duda, wojewoda małopolski Łukasz Kmita, starosta krakowski Wojciech Pałka, burmistrz Skały Krzysztof Wójtowicz, wójtowie gmin Sułoszowa Stanisław Gorajczyk, Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdała, a także radni powiatu i gmin.

Jan Fidziński odznaczony Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległościprzez prezydenta RP Andrzeja Dudę

Skawina. Zmarł niezłomny. Jeden z ostatnich - Jan Fidziński....

Przekazanie nowego sprzętu robota pirotechnicznego i pojazdu elektrycznego Straży Granicznej  na lotnisku w Krakowie-Balicach

Kraków-Balice. Robot pirotechniczny i pojazd elektryczny dla...

Postacie sprzed wieków pojawiły się w gminie Kocmyrzów Luborzyca - to przebierańcy. Dziesiątki mieszkańców przez długie miesiące naśladowało życie panów we dworze, dam i żołnierzy lub mieszczan w małym miasteczku albo chłopów pracujących w polu. A dzieci bawiły się m.in. na sianie. To wszystko w ramach projektu Etno Wehikuł Czasu, który realizowało Koło Gospodyń Wiejskich z Luborzycy.

Powiat krakowski. Jak minął rok 2021. Najważniejsze inwestyc...

FLESZ - UOKiK i Inspekcja Handlowa będą monitorować ceny w sklepach

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski