Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ojczyk proponuje referendum

ZS
Radny Krzysztof Ojczyk złożył na ręce burmistrza, przewodniczącego rady miejskiej oraz do komisji rady pisemny wniosek, w którym proponuje ogłoszenie referendum w sprawie wyrażenia zgody na budowę zakładu segregacji i utylizacji odpadów komunalnych w Mokrzyskach. Chce w ten sposób przerwać patową sytuację, spór w tej kwestii trwa już od kilku lat.

BRZESKO. W sprawie zakładu utylizacji

   Ojczyk proponuje, żeby do porządku obrad najbliższej sesji rady miejskiej (ma się odbyć w przyszły czwartek, 26 lutego) wprowadzić głosowanie nad projektem uchwały w sprawie referendum.
   - Wniosek należy traktować jako głos w dyskusji na temat problemu usytuowania zakładu utylizacji i segregacji odpadów komunalnych na terenie gminy Brzesko. Problem ten jest na tyle ważny, iż należy zaprosić do tej dyskusji również wszystkich mieszkańców. Skoro samorząd (rada i burmistrz) nie może sobie z tym tematem poradzić przez okres co najmniej 5 lat i nie chcemy dalej trwonić czasu, należy się odwołać do woli mieszkańców i powołać się na artykuł 11. ustawy o samorządzie gminnym - _pisze w swoim wniosku radny.
   Artykuł, na który się powołuje, brzmi: "_Mieszkańcy gminy podejmują rozstrzygnięcia w głosowaniu powszechnym (poprzez wybory i referendum)". _Radny uważa, że mieszkańcy sami powinni wypowiedzieć się, czy są za możliwościami rozwoju i utworzenia nowych miejsc pracy, czy też chcą w przyszłości ponosić wyższe opłaty za wywóz śmieci. Pozostawia im także trzecie rozwiązanie - być może nie chcą żadnych zmian.
   Spór w sprawie usytuowania zakładu utylizacji w Mokrzyskach trwa już od kilku lat. Władze gminy od początku optują za taką lokalizacją, natomiast pewna grupa mieszkańców jest temu zdecydowanie przeciwna. Sytuacja jest napięta, bowiem jedyne w gminie wysypisko jest już od 1999 roku sztucznie "podtrzymywane przy życiu", jego definitywne zamknięcie może nastąpić w każdej chwili.
   - _Z uwagi na niezmienne, negatywne opinie części mieszkańców wsi Mokrzyska rodzi się pytanie, czy nie byłoby właściwszym rozwiązaniem poddać pomysł utworzenia nowego zakładu utylizacji i segregacji odpadów komunalnych pod osąd ogółu mieszkańców całej gminy Brzesko na drodze referendum lokalnego - _zastanawia się radny.
   Aby ewentualne referendum było ważne, musi w nim wziąć udział 30 procent uprawnionych do głosowania. Ojczyk sugeruje, że osiągnięcie tego progu jest możliwe, można na przykład zorganizować referendum przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego, czyli 13 czerwca br. Jest więc dużo czasu, by przygotować kalendarz referendalny i zapoznać z zagadnieniem opinię publiczną.
   
- Zaletą przeprowadzenia referendum równolegle z innymi wyborami są mniejsze koszty związane z jego obsługą - _zwraca uwagę radny. (ZS)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski