Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okiem eksperta

RP
Tomasz Janas (specjalista od finansów publicznych):

- Szkoda, że nie zostały utrzymane kierunki polityki podatkowej wprowadzone od 2003 r. Warto pamiętać, że na poziom dochodów gminy od 2004 r. w istotny sposób wpływa istnienie tzw. mechanizmu wyrównawczego, czyli dodatkowego subwencjonowania z budżetu państwa różnic między faktycznymi dochodami podatkowymi w gminie a średnimi dochodami przypadającymi na mieszkańca kraju. Innymi słowy, niekoniecznie należy podwyższać stawki podatków (a już na pewno nie w stopniu przewyższającym inflację), ponieważ dysproporcja w poziomie dochodów zostaje wyrównywana z budżetu państwa. Zasady te stosują nawet najmniejsze gminy w Polsce, rozumiejąc, że w konsekwencji skutkować to będzie obniżeniem dochodów.
W moim przekonaniu, rzeczą szczególnie niebezpieczną jest powrót w polityce podatkowej do precedensów stosowanych do 2003 r., czyli wydzielania pewnych obszarów działalności gospodarczej, dla której określa się szczególne, obniżone stawki. Uwagę zwraca również fakt, że preferencją nie obejmuje się ogółu przedmiotów opodatkowania (budynków, budowli i gruntów) dotyczących prowadzenia określonego rodzaju działalności gospodarczej nie- związanej z działalnością komunalną, ale jedynie wybrane przedmioty (budowle) będące w posiadaniu jednostek.
Biorąc pod uwagę skutki fiskalne ostatnich decyzji, może okazać się, że preferencja zastosowana dla kilku podmiotów spowoduje podwyżkę o 56 proc. innego podatku dla ogółu mieszkańców. Inaczej mówiąc, gdyby pozostawiono zasady obowiązujące do końca roku, wpływy do budżetu byłyby takie same.
Nie zapominajmy również, że podstawową normą w Unii Europejskiej jest świadczenie pomocy w oparciu o wytyczne związane z pomocą publiczną. Oznacza to, że udzielona pomoc jest limitowana i ewidencjonowana, wraz ze wskazaniem przedsiębiorcy, który z niej korzysta. Stosowanie preferencji podatkowych gwarantuje mu w ten sposób pełną anonimowość.
W tym miejscu nasuwa się pytanie, czy tego typu sposób ustalania stawek podatkowych nie świadczy o braku suwerenności w polityce podatkowej gminy?
Not. (RP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski