Okienka kasowe pod specjalnym nadzorem

DER
PŁATNOŚCI. Gwarancja bankowa, specjalne ubezpieczenie lub wyodrębnienie pieniędzy klientów na specjalnym koncie - takimi metodami nadzór finansowy chce zapewnić bezpieczeństwo klientów korzystających z usług tzw. okienek kasowych.

Do tej pory działalność pośredników w płatnościach nie była nadzorowana. Zdarzyło się kilka spektakularnych bankructw takich firm - ze stratą dla osób, które za ich pośrednictwem próbowały opłacać bieżące rachunki.

"Skarbonka", "Rodzinne opłaty", "Monetia", "Transkasa", "Unikasa", "Wygodne Rachunki" i wiele, wiele innych firm (w tym Poczta Polska i agencje płatnicze prowadzone przez banki) oferowało i oferuje Polakom usługi tzw. opłat gotówkowych. Te ostatnie (np. za gaz, prąd, telefon) wciąż są regulowane w gotówce, gdyż wielu rodaków nie posiada konta bankowego, lub nie korzysta z wszystkich udogodnień obrotu bezgotówkowego. Dość powiedzieć, że tylko w województwie małopolskim liczba różnych punktów kasowych (nie licząc placówek pocztowych) sięga 900, a w województwie śląskim - gdzie różnego rodzaju okienek kasowych działa najwięcej w Polsce - ich liczba znacznie przekracza 2 tysiące.

O tym, że płacenie rachunków w "okienkach" nie zawsze jest bezpieczne, najlepiej przekonali się klienci sieci "Grosik". We wrześniu 2005 r. zostały one zamknięte, a właściciele firmy - jak twierdziła wtedy prokuratura - przywłaszczyli sobie 1,7 mln zł należących do klientów. Pokrzywdzonych zostało ponad 8 tysięcy osób.

Już 24 października br. wejdzie w życie ustawa o usługach płatniczych, regulująca działalność polegającą m.in. na przyjmowaniu wpłat i wypłat gotówki na rachunek płatniczy, wykonywaniu przekazów pieniężnych i innych transakcji płatniczych na rachunek innego dostawcy - przypomina Komisja Nadzoru Finansowego. Ustawa wprowadza nowy rodzaj podmiotów podlegających nadzorowi KNF - instytucje płatnicze i biura usług płatniczych. Prowadzenie działalności w formie instytucji płatniczej będzie wymagało uzyskania zezwolenia KNF. Obowiązek taki nie będzie istniał w odniesieniu do biur usług płatniczych (miesięczna wartość transakcji nie przekraczająca 500 tys. euro), które jednak będą musiały posiadać odpowiednie ubezpieczenie lub gwarancję bankową, a ich właściciele będą musieli składać oświadczenie o niekaralności.

(DER)

Minister Ziobro: nie chodzi o to, aby złodziej kury trafiał za kratki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie