Okna na naukę, nauka dla okien: Politechnika Krakowska i FAKRO „razem po więcej”. Porozumienie o współpracy posłuży także studentom

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Od lewej: prof. Dariusz Bogdał, prorektor Politechniki Krakowskiej ds. nauki, prof. Andrzej Białkiewicz, rektor Politechniki Krakowskiej oraz Sebastian Talarczyk, członek zarządu FAKRO podczas podpisania umowy o współpracy.
Od lewej: prof. Dariusz Bogdał, prorektor Politechniki Krakowskiej ds. nauki, prof. Andrzej Białkiewicz, rektor Politechniki Krakowskiej oraz Sebastian Talarczyk, członek zarządu FAKRO podczas podpisania umowy o współpracy. Fot. Fot. Jan Zych, PK
Udostępnij:
Politechnika Krakowska i nowosądeckie FAKRO, światowy potentat w branży okien dachowych, zawarły umowę o strategicznej współpracy dotyczącej inicjowania i realizacji wspólnych przedsięwzięć badawczych. Porozumienie pozwoli nie tylko na szybszy rozwój obu stron, ale i otwiera nowe możliwości przed studentami i doktorantami czołowej małopolskiej uczelni.

FLESZ - Zaraźliwe rzucanie pracy nowym trendem

Słynny producent okien dachowych od lat korzystał z zaplecza badawczego Politechniki i wiedzy jej pracowników, by weryfikować i ulepszać swoje produkty. Naukowcy z PK w certyfikowanych laboratoriach uczelni zajmowali się m.in. pomiarami oraz obliczaniem współczynnika przenikania ciepła okien dachowych z wykorzystaniem różnych metod naukowych, a także oceną produktów za pomocą kamer termowizyjnych czy obliczaniem współczynnika przewodzenia ciepła.

Umowa podpisana 7 lipca przez rektora PK prof. Andrzeja Białkiewicza i Sebastiana Talarczyka, członka zarządu spółki FAKRO do spraw zarządzania i rozwoju produktu, rozszerza tę kooperację i wyznacza jej strategiczne obszary.

– Naszą współpracę - biznesu z nauką – wznosimy dzięki nowemu porozumieniu na zaawansowany poziom, opierając się na wspólnym przekonaniu, że musimy stale inwestować w rozwój, zarówno technologiczny, jak i rozwój kompetencji i świadomości ludzi. Współpraca z FAKRO, firmą o globalnej marce i międzynarodowych osiągnięciach, jest dla Politechniki Krakowskiej zaszczytem i niezwykłą inspiracją

– podkreśla prof. Andrzej Białkiewicz. Zwraca uwagę, że partner jego uczelni od lat skutecznie konkuruje ze swoimi zaawansowanymi technicznie produktami na rynkach zagranicznych. Kluczem do sukcesu są innowacje.

- FAKRO kieruje się wartościami bliskimi naszej misji, a to m.in. odpowiedzialność za rozwój polskiej gospodarki i jej pozycję w międzynarodowej przestrzeni ekonomicznej. Dlatego cieszymy się, że wybrało naszych naukowców i nasze laboratoria jako ekspertów i miejsce wsparcia dla rozwoju swoich innowacyjnych produktów – dodaje rektor PK.

Strony porozumienia zobowiązały się do realizacji wspólnych projektów badawczo-rozwojowych, w tym w ramach krajowych i międzynarodowych sieci współpracy, a także testowania nowych rozwiązań technicznych i technologicznych. Kooperacja obejmie też tworzenie prototypów i instalacji demonstracyjnych.

– Wspólne wyzwania, które podejmiemy z tak ambitnym i aktywnym na światowych rynkach partnerem jak FAKRO, dotyczyć będą m.in. realizacji projektów badawczo-rozwojowych w ramach prestiżowych programów unijnych. Liczymy, że zaowocują one m.in. wspólnymi zgłoszeniami patentów i wzorów użytkowych. W obszarze tym zarówno Politechnika Krakowska, jak i FAKRO mają doświadczenia i sukcesy, ale razem możemy osiągnąć jeszcze więcej – mówi prof. Andrzej Białkiewicz.

Eksperci z PK zajmą się m.in. poprawą izolacyjności cieplnej stosowanych rozwiązań, obliczaniem parametrów cieplnych przegród, badaniem produktów w komorze typu „woda- powietrze”, badaniem aerodynamicznym produktów w Laboratorium Inżynierii Wiatrowej, obliczeniami wytrzymałościowymi części i elementów mechanizmów, wzornictwem przemysłowym, badaniami własności fizyko-mechanicznych materiałów, kompatybilnością materiałową, badaniami właściwości chemicznych materiałów, współpracą w powstawaniu nowych materiałów i technologii produkcji, projektowaniem automatyki.

– Jesteśmy otwarci na szeroką współpracę badawczą z Politechniką Krakowską, wiążemy duże nadzieje z możliwością korzystania z nowoczesnego zaplecza laboratoryjnego uczelni oraz eksperckiego wsparcia jej specjalistów, także w formie szkoleń dla naszych pracowników czy doradztwa technologicznego czy programistycznego. Liczymy też na możliwość współuczestniczenia w sieciach międzynarodowej współpracy, w których działa już Politechnika

– mówi Sebastian Talarczyk, członek zarządu FAKRO. Jak dodaje, na kooperacji PK i FAKRO skorzystają również studenci i doktoranci PK: – Mamy dla nich szeroką ofertę - wizyt studyjnych, praktyk zawodowych i staży w naszej firmie, a potem także atrakcyjne oferty pracy dla młodych inżynierów. Są już w naszym zespole absolwenci Politechniki Krakowskiej, jesteśmy bardzo zadowoleni z ich dokonań i kreatywności. Liczymy, że podpisanie umowy pozytywnie wpłynie również na rozwój naszej kadry.

Na ten aspekt współpracy zwraca też uwagę rektor PK prof. Andrzej Białkiewicz: – Nasi studenci i doktoranci będą mogli czerpać z wiedzy i doświadczeń liderów oraz pracowników FAKRO, a także poznawać nowoczesne zaplecze produkcyjne i badawcze firmy. To będzie znakomity zawodowy poligon, podnoszący kwalifikacje naszych studentów i dający im mocną pozycję na rynku pracy – mówi rektor PK. Jak dodaje, FAKRO już wcześniej wspierało żaków z PK m.in. jako współfundator stypendiów dla najlepszego studenta Wydziału Inżynierii Lądowej czy sponsor wydarzeń sportowych i kulturalnych.

Firma FAKRO powstała w 1991 r. jako mały, rodzinny zakład. Współzałożycielem i prezesem zarządu jest Ryszard Florek – absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej (obecnie: Wydział Inżynierii Lądowej). Spółka rozwinęła się w międzynarodową korporację, która dziś zajmuje pozycję wicelidera na światowym rynku okien dachowych. W skład grupy, zatrudniającej ponad 4000 osób, wchodzi 11 spółek produkcyjnych i 17 dystrybucyjnych. Produkty FAKRO można znaleźć w ponad 50 krajach świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie