Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okno musi stłumić hałas

Irena Grek
Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego producenta, warto sprawdzić, czy oferuje on profesjonalny montaż swoich zestawów
Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego producenta, warto sprawdzić, czy oferuje on profesjonalny montaż swoich zestawów Fot.: MATERIAŁY PRASOWE
Produkty. Mieszkanie w sercu dużego miasta wiąże się z wieloma zaletami, jednak ma również wady, na przykład uciążliwy uliczny hałas. Doskonałym sposobem na rozwiązanie problemów z decybelami w budynkach położonych na terenach, gdzie występuje wysoki poziom hałasu, są dźwiękoszczelne okna.

Izolacyjność akustyczna zależy od wielu czynników, w tym od materiałów, z jakich okno jest wykonane – nie tylko rodzaju i grubości oszklenia, ale także jego rozmiaru, budowy ramy czy okuć. Odpowiednią szczelność, a więc również dźwięko–szczelność okien, zapewnia m.in. właściwe uszczelnienie. Uszczelki powinny być wykonane z materiału odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Firma Drutex w swoim najnowszym systemie IGLO Energy – jako pierwsza na świecie – wprowadziła innowacyjny system uszczelnienia ze spienionego EPDM (rozwiązanie Drutex opatentował). Materiał, dzięki właściwościom uszczelniającym, zapewnia również optymalną dźwiękoszczelność. _– Konieczne są też wysokiej jakości okucia okienne, zapewniające równomierne dociśnięcie skrzydła do __ościeżnicy podczas zamykania _– mówi Adam Leik, dyrektor ds. marketingu Drutexu.

Podobnie jak w przypadku izolacji akustycznej ścian, tak i w przypadku okien niezwykle istotną rolę odgrywa prawidłowy montaż, pozwalający uniknąć tzw. mostków akustycznych, czyli miejsc w przegrodzie o obniżonym współczynniku Rw. Dlatego zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego producenta, warto sprawdzić, czy oferuje on profesjonalny montaż swoich zestawów.

Choć Instytut Techniki Budowlanej stawia takim oknom wymagania na poziomie 30dB, to najlepsze firmy posiadają w ofercie okna, których współczynnik Rw jest o 10, czy nawet 15 dB wyższy. A im większa jest wartość współczynnika, tym lepsza izolacyjność akustyczna modelu.

Różne grubości szyb

Standardowe okna mają wskaźnik izolacji akustycznej Rw na poziomie 32-35 dB.

Zredukowanie głośności o 10 dB ucho odbiera jako stłumienie hałasu o połowę. Chcąc poprawić wskaźnik Rw, zwykłą szybę zespoloną (2 lub 3 tafle, połączone ramkami) zastępuje się taką, w której szyby składowe mają dużo większą masę, a ich grubość jest zróżnicowana, np. szyba zespolona złożona z tafli o grubości 8 i 4 milimetrów będzie skuteczniej tłumiła hałas niż zbudowana z dwóch 6 milimetrowych szyb (często przynajmniej jedna z tafli szklanych jest szybą laminowaną). Najlepiej, jeśli wysokie akustyczne parametry okna idą w parze z jego właściwościami izolacyjnymi i cieplnymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski