Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okrążanie śledziem

PSZ
Łapać wiatr, operować mieczem

   2 żółte boje ograniczające wyznaczały linię startu, przed którą stłoczyło się ponad 20 malutkich żaglówek - optymistów. Dzieci w nich siedzące z napięciem wpatrywały się w nabieżnik (maszt sygnałowy) na pomoście komisji sędziowskiej. Rozległ się gwizdek i zawodnicy ruszyli. Był to pierwszy wyścig dwudniowych regat na zalewie Bagry, gdzie w sobotę odbyło się oficjalne otwarcie sezonu 2003 Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.
   - W regatach uczestniczą 3 kluby: YKP Kraków, UKŻ Horn oraz AZS Kraków. Trasa, którą wyznaczają dwie białe boje, ma kształt tzw. śledzia. Zawodnicy robią dwa okrążenia podczas jednego biegu (jest to ok. 6 km w linii prostej) - tłumaczył Andrzej Ogrodnik, trener kadry wojewódzkiej młodzików w żeglarstwie. Regaty rozpoczęły się w sobotę i trwały do niedzieli. Swoje żeglarskie umiejętności prezentowały dzieci w wieku 7 - 13 lat. Większość z nich pływała na optymistach, ale na starcie pojawiły się także 3 trochę większe O.K. Dinghy.
   By regaty zostały uznane za ważne, należało wziąć udział w przynajmniej trzech wyścigach. Zwycięzcą pierwszego biegu został 12-letni Piotr Ogrodnik. - Pływam od 4 lat i bardzo to lubię. Jednak nie są dla mnie najważniejsze wyniki, ale sama przyjemność żeglowania - _stwierdził Piotrek, który zdobył dotąd już 30 pucharów (z tego większość za zajęcie pierwszego miejsca). - By dobrze pływać, trzeba umieć łapać wiatr i wykorzystywać zmiany jego kierunku. Ważna jest też pozycja w łódce, żeby nie była ona przechylona ani za bardzo do przodu, ani do tyłu. I trzecia ważna sprawa - operowanie mieczem (to ruchoma deska w dnie żaglówki długości ok. 1 metra, która stawia boczny opór wodzie i zapobiega dryfowaniu). Gdy płyniemy pod wiatr, powinna być ona w wodzie, a gdy z wiatrem, to należy ją wyjąć.
   Dziś rozpoczęły się także kursy żeglarskie. Uczestniczyć w nich może każdy, kto ukończył 12 lat i dysponuje kwotą 440 zł.
- Kurs obejmuje 50 godzin teorii oraz 100 godzin praktyki, a potrwa ok. 2 miesięcy. Zajęcia odbywać się będą głównie w weekendy. Uczestnicy kursu ćwiczą na łodziach kabinowych o powierzchni żagla powyżej 16 metrów kwadratowych i zawsze w grupach, czyli tzw. wachtach (5 - 6 osób plus instruktor). Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu otrzymuje się patent żeglarza jachtowego -_ poinformował Adam Szkaradek, wiceprezes KOZŻ ds. sportowych. (PSZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski