Okruchy i okruszki z życia Kościoła. Czy dzisiaj też...

Okruchy i okruszki z życia Kościoła. Czy dzisiaj też wszystkim chodzi o wolność?

o. Leon Knabit

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

1 sierpnia byłem w Gdyni. Bardzo wiele ulic bogato udekorowanych biało-czerwonymi flagami. O godzinie 17. naciśnięcie guzika w odpowiednim centrum dowodzenia włączyło syreny w całym województwie. Przystaje na moment i cała Polska.
Okruchy i okruszki z życia Kościoła. Czy dzisiaj też wszystkim chodzi o wolność?
Czy uda się poza sportem zjednoczyć cały Naród wokół jakiejś wartości, jakiegoś wydarzenia? Zwłaszcza że w tym miesiącu wspominamy jeszcze i Bitwę Warszawską, i Porozumienia Sierpniowe. I zawsze chodziło (i nadal chodzi!) o wolność Państwa oraz o wolność Narodu w Państwie. Czy dzisiaj też wszystkim o to chodzi?

A biskupi dokładają się do tej wolności i mówią, by może, choć w tym miesiącu, okazać się wolnym od alkoholu. A z pewnością i wypadków będzie mniej. Polak potrafi?

No i nadal upały. Na teraz susza kosztuje nas już około miliarda złotych. A gdyby jeszcze zaczęło się palić, jak dzieje się w wielu krajach Europy?

I jeszcze okruszki z życia Kościoła. 1 sierpnia Kościół wspomina Alfonsa Liguoriego, założyciela zakonu redemptorystów (tak, to ten od Ojca Dyrektora!), autora wielu dzieł z dziedziny moralnej, z tytułem Doktora Kościoła i oczywiście świętego. A ten człowiek za zbyt śmiałe jak na owe czasy (połowa XVIII wieku) poglądy miał przez pewien czas zakaz sprawowania funkcji kapłańskich.

Z tej samej łączki. Nie do uwierzenia, że Prymas Tysiąclecia miał w latach trzydziestych, jako ksiądz, okresowy zakaz głoszenia kazań. Powód? Biskup uważał, że zbyt radykalnie bronił robotników przed wyzyskiem i sprzyjał przez to ruchom lewicowym. Ponieważ nie wyleczył się z tego, więc po dwudziestu latach zabronili mu mówić i komuniści, a do tego jeszcze uwięzili.

Ot, co! I tyle okruchów na dzisiaj…

ZOBACZ KONIECZNIE:
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Robert Wójtowicz

Asia (gość)

Zgłoś naruszenie treści

wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/po-tym-zabojstwie-przestalem-wierzyc-w-boga-czy-to-ksieza-zabili-roberta-wojtowicza/z882hme

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo