Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okulistyka na światowym poziomie

BES
Tymczasem jest szansa, że jeszcze w tym roku będzie je można wykonać w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Czy szpital podpisze nową umowę z działającym już na jego terenie NZOZ "Oko-Test", zależy teraz od Rady Powiatu. Dyrekcja szpitala nie ukrywa, że liczy, iż do końca roku placówka ruszy z nową ofertą.

NOWY TARG. Tylko kilka ośrodków medycznych w Polsce wykonuje przeszczepy rogówki pełnowarstwowe. Nie robi ich nawet Klinika Okulistyczna w Krakowie.

Firma ze Śląska założona przez asystentkę profesor Gierkowej skupia najlepszych specjalistów z okulistyki, którzy - jak wyjaśnia dyrektor nowotarskiego szpitala, Krzysztof Kiciński - są skłonni pracować właśnie w Nowym Targu. Teraz "Oko-Test" na terenie szpitala prowadzi okulistykę jednego dnia, gdzie leczy się chirurgicznie i niemal hurtowo zaćmę. Mimo to termin oczekiwania na operację jest ponad roczny, ilość tę ogranicza kontrakt z NFZ. Umowa z firmą jest jednak dla szpitala bardzo korzystna, ma on płacony nie ryczałt za wynajęte pomieszczenia, a od każdego wykonanego zabiegu. - Raz w tygodniu na cały dzień przyjeżdżają lekarze z kliniki i masowo przyjmują też pacjentów w naszej poradni okulistycznej - wyjaśnia doktor Krzysztof Sudoł, dyrektor ds. lecznictwa Podhalańskiego Specjalistycznego Szpitala im. Jana Pawła II w Nowym Targu.
Teraz "Oko-Test" zwrócił się o możliwość poszerzenia swej oferty leczniczej na Podhalu i podpisanie aneksu do obowiązującej umowy. Firma planuje bowiem wielomilionowe zakupy, np. kupno tomografu komputerowego do badania gałki ocznej łącznie z jej urazami. Nowoczesne urządzenie jest pierwszym aparatem pokazującym strukturę tkanki w przekroju. Metoda ta jest zupełnie bezinwazyjna i pozwala uzyskać przekrój siatkówki o bardzo wysokiej rozdzielczości, przez co przewyższa badania ultrasonograficzne. Badanie to umożliwia dokładny pomiar grubości siatkówki, co wykorzystuje się w monitorowaniu przebiegu jej wielu schorzeń. NZOZ proponuje też otwarcie poradni leczenia jaskry, gdzie byłyby prowadzone zabiegi lecznicze przy pomocy lasera do selektywnej trabekuloplastyki, czyli jednego z najnowocześniejszych urządzeń na świecie. Kolejnymi propozycjami są: wykonywanie zabiegów wszczepienia soczewek likwidujących astygmatyzm oraz leczenie zwyrodnienia plamki (AMD), czyli choroby centralnej siatkówki powodującej zaburzenia lub nawet utratę widzenia centralnego, bez którego nie można nie tylko pisać czy czytać, ale i prowadzić samochodu oraz kroić chleba... W Polsce na tę chorobę, najczęstszą przyczynę ślepoty, choruje aż 1,5 mln osób po 50 roku życia! "Oko - Test" chciałby ją leczyć, stosując najskuteczniejszą w świecie metodę tzw. iniekcji doszklistowych, stosowaną w zaledwie kilku ośrodkach w Polsce. W dalszych planach jest powstanie pracowni angiografii fluoresceinowej, pomocnej przy ocenie zmian zachodzących w naczyniach siatkówki i naczyniówki; pracowni laseroterapii, szczególnie korzystnej przy leczeniu zmian cukrzycowych na dnie oczu oraz nowoczesnej pracowni perymetrii automatycznej, dzięki której szybciej można by wykrywać zaburzenia związane z jaskrą. - Uważam, że to plan ambitny i wiarygodny, bo wiem, ile tej firmie udało się osiągnąć, także w naszym szpitalu, dlatego - moim zdaniem - warto im zaufać, tym bardziej, że już udowodnili, że swą przyszłość chcą związać z szpitalem w Nowym Targu i mieszkańcami Podhala - mówi dyrektor Krzysztof Kiciński. Niestety, aby zostały zakupione nowe kosztowne urządzenia, szpital musi podpisać umowę na okres dłuższy niż 3 lata.
(BES)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski