Olimpiada w Wieliczce

Paweł Panuś
Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Wieliczce był organizatorem Wielickiej Olimpiady Szachowej. Była to pierwsza edycja tej imprezy. Turniej był poprzedzony uroczystym otwarciem Europejskiej Olimpiady Młodzieży zorganizowanej na Kampusie Wielickim, którego dokonał starosta powiatu wielickiego Jacek Juszkiewicz. Na otwarciu obecni byli również goście z Niemiec oraz licznie zgromadzona młodzież z powiatu wielickiego, krakowskiego oraz z Niemiec.

Zmagania szachistów zgromadziły 23 zawodników z czego większość stanowili reprezentanci MKS MOS Wieliczka, którzy na co dzień uczęszczają na zajęcia prowadzone przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Wieliczce. Sędzią głównym turnieju był Andrzej Irlik sędzia klasy międzynarodowej FIDE. Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 5 rund tempem 15 min na partię dla zawodnika.

W klasyfikacji dziewcząt zwyciężyła Izabela Janiak zdobywając 3 pkt. a drugie miejsce zajęła Martyna Mól również z 3 pkt., trzecia była Maria Baran z wynikiem 2,5 pkt.

Wśród chłopców zwyciężył Jan Golenia wygrywając wszystkie partie. Drugie miejsce zajął Tomasz Nawalany zdobywając 4 pkt. a trzecie Jan Paweł Gawor również z 4 pkt. Kolejne miejsca 4 i 5 zajęli Wojciech Krawczyk i Florian Wrona uzyskując po 3,5 pkt. Po 3 pkt. zdobyli Kamil Knapik, Ksawery Bartman oraz Matusz Grabka, po 2,5 pkt. Marek Grabka i Mikołaj Knapik a po 2 pkt. Bartłomiej Piętka, Leon Śliwa i Kamil Mól.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc otrzymali puchary. Wszyscy szachiści otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Organizatorzy zapewnili również uczestnikom smaczny obiad.