Olkuski szpital pod lupą krakowskich śledczych

Olkuski szpital pod lupą krakowskich śledczych

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

OLKUSZ. Prokuratura Okręgowa w Krakowie przejmuje śledztwo w sprawie prywatyzacji powiatowej lecznicy w Olkuszu.
Śledztwo w sprawie nieprawidłowości podczas prywatyzacji olkuskiego szpitala oraz sprawowania przez władze powiatu nadzoru nad działalnością placówki zostało przedłużone na dwa kolejne miesiące. Będzie je kontynuowała Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Przesłuchani zostaną kolejni świadkowie, w tym ludzie związani ze spółką Nowy Szpital w Szczecinie.

O podjęcie działań kontrolnych w sprawie przekształcenia placówki zabiegał były poseł Jan Orkisz, obecnie związkowiec ze szpitala. - We wniosku do Najwyższej Izby Kontroli wskazałem na 33 nieprawidłowości. Jak się okazało po kontroli, miałem rację - podkreśla Jan Orkisz.

Najwyższa Izba Kontroli uznała, że zarząd powiatu olkuskiego nie zachował należytej staranności przy ustalaniu warunków przekształcenia zaproponowanych przez konsorcjum Nowy Szpital. Nie zabezpieczono w ten sposób interesów majątkowych powiatu oraz ZOZ.

W marcu 2012 roku Najwyższa Izba Kontroli skierowała wniosek do olkuskiej prokuratury z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przy prywatyzacji lecznicy. Śledztwo w tej sprawie rozpoczęło się w kwietniu. Dotyczy ono m.in. wysokości czynszu dzierżawnego, jaki płaci spółka Nowy Szpital powiatowi, która zdaniem kontrolerów NIK nie została rzetelnie ustalona.

Kolejną kwestią jest nieodpłatne korzystanie placówki z nowego sprzętu zakupionego przed zmianami na oddział anestezjologii i intensywnej terapii, a potem odkupienie go po zbyt niskiej cenie. To tylko niektóre z zarzutów. Ich lista jest o wiele dłuższa.

Jan Orkisz wielokrotnie zwracał także uwagę, że sprawy nie powinna prowadzić Prokuratura Rejonowa w Olkuszu. Prokuratura Rejonowa skierowała więc wniosek o przejęcie śledztwa przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie. Ta przychyliła się do wniosku.

Teraz sprawę prywatyzacji olkuskiej lecznicy będą kontynuować fachowcy z Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej, którzy specjalizują się w tego typu śledztwach.

Katarzyna Ponikowska

Komentarze (4)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

OBSERWATOR OLKUSKI (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jeżeli Państwowa Inspekcja Pracy nie rozwiąże tego problemu, to uważam , że każdy z pracowników powinien złożyć pozew do sądu pracy. Jeżeli zgodnie z linią orzeczniczą pakiety socjalne jako...rozwiń całość

Jeżeli Państwowa Inspekcja Pracy nie rozwiąże tego problemu, to uważam , że każdy z pracowników powinien złożyć pozew do sądu pracy. Jeżeli zgodnie z linią orzeczniczą pakiety socjalne jako porozumienia zawarte ze związkami zawodowymi mają taką samą pozycję w hierarchii źródeł prawa jak układ zbiorowy pracy, to w przypadku ich nie wykonania wyrok powinien być pozytywny dla pracowników. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mahaja (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nie sądzę...:(

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jan Orkisz radny UP (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Jeszcze nie tak dawno pani poseł Julia Pitera pisała między innymi cytuję : ..." Brak jakichkolwiek przesłanek do stwierdzenia nieprawidłowości w procesie przekształcenia szpitala w Olkuszu rodzi...rozwiń całość

Jeszcze nie tak dawno pani poseł Julia Pitera pisała między innymi cytuję : ..." Brak jakichkolwiek przesłanek do stwierdzenia nieprawidłowości w procesie przekształcenia szpitala w Olkuszu rodzi podejrzenie do intencji leżących u podstaw licznie składanych przez pana ( mnie ) wniosków i aktywności w internecie. Budzenie niepotwierdzonych przez żaden organ podejrzeń przynosi jedynie negatywny skutek, jakim jest podważenie zaufania do olkuskiej służby zdrowia."- koniec cytatu. W podobnym tonie pisał Starosta Olkuski. Wszystko jest w porządku. A tymczasem fakty są następujące :

- w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie jest zaskarżona przez związek zawodowy Uchwała Rady Powiatu w Olkuszu w sprawie przekształcenia ZOZ w Olkuszu,

- Prokuratura Rejonowa w Olkuszu prowadzi śledztwo, na podstawie art. 296 &1 kk, w sprawie niedopełnienia obowiązków przez władze powiatu podczas przekształcenia ZOZ w Olkuszu i wypełniania funkcji nadzorczej nad ZOZ i NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu, wszczęte w dniu 11 kwietnia br na wniosek Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie, po przeprowadzonej kontroli tego procesu przez Delegaturę NIK w Krakowie w okresie od 24 czerwca do 12 października 2011 r.

- Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia w NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu skierował wniosek do Państwowej Inspekcji Pracy w Krakowie o pomoc w wyegzekwowaniu pakietu socjalnego zawartego z Prezesem Spółki Nowy Szpital w Olkuszu, między innymi w części dotyczącej waloryzacji wynagrodzenia i tworzenia funduszu socjalnego.

Czy będzie czwarta odsłona - czyli indywidualne pozwy pracodawcy do Sądu Pracy przez pracowników Nowego Szpitala w Olkuszu?zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

OBSERWATOR OLKUSKI (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Nareszcie. Może wreszcie starostowie odpowiedzą przed sądem za to co zrobili.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo