Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olkusz: Powstanie ulica imienia księdza Henryka Januchty

Katarzyna Ponikowska
Ksiądz Henryk Januchta na czele  pielgrzymki na Jasną Górę
Ksiądz Henryk Januchta na czele pielgrzymki na Jasną Górę Fot. Arch. bazyliki św. Andrzeja
Olkusz. Jedna z uliczek na os. Słowiki zostanie nazwana imieniem zmarłego proboszcza tamtejszej parafii. Parafianie nadal z łezką w oku wspominają swojego kapłana, który był z nimi od początku.

Już w lutym 2016 roku nowa ulica na osiedlu Słowiki ma nosić oficjalną nazwę Księdza Prałata Henryka Januchty. Mieszkańcy są przekonani, że to doskonałe upamiętnienie zmarłego w ubiegłym roku proboszcza, który związany był z osiedlem przez 25 lat. Mają nadzieję, że ulica otrzyma to imię na pierwszą rocznicę śmierci proboszcza - 12 lutego 2016 r. Na ten dzień planowany jest też wieczór wspomnień. - Cieszymy się bardzo. To będzie doskonałe upamiętnienie proboszcza - podkreśla Genowefa Bugajska z os. Słowiki.

Właśnie z inicjatywy mieszkańców 300-metrowa nowa droga łącząca ul. Miłą z Jasną zostanie nazwana imieniem Księdza Prałata Henryka Januchty. Inicjatywę poparło prawie 500 osób. W grudniu do Urzędu Miasta została złożona odpowiednia uchwała zarządu osiedla. Radni miejscy poparli pomysł.

- Zaraz po śmierci księdza zaczęliśmy się zastanawiać, jak go upamiętnić - opowiada Bugajska. - Ten łącznik ma podwójne znaczenie. Łączy jedną część osiedla z drugą. Proboszcz Januchta też łączył ludzi między sobą i z Kościołem.

Ks. Henryk Januchta zmarł 12 lutego w wieku 59 lat. Chorował, ale nie mówił o tym. Parafianie domyślali się, że coś jest nie tak. - Miesiąc przed śmiercią pytaliśmy go, jak się czuje. Zapewniał, że sobie poradzi - mówi Genowefa Bugajska. - Był pełen optymizmu i miał zaufanie do Pana Boga. Uważał chyba, że jeśli go wezwie, to będzie właściwy czas.

Na pogrzeb proboszcza przyszły tłumy. Nikt nie spodziewał się aż tylu ludzi. - To było niesamowite - komentuje mieszkanka os. Słowiki.

Ks. Henryk Januchta związany był z os. Słowiki 25 lat. - Poznałem go na pielgrzymce na Jasną Górę w 1987 roku. Był wtedy wikarym w Przegini - wspomina Ryszard Ryza, radny. Z pielgrzymki wrócili 14 sierpnia, a 19 sierpnia ks. Januchta dostał przeniesienie do parafii św. Andrzeja. - Z misją tworzenia nowej parafii na os. Słowiki - mówi radny.

Mieszkańcy wspominają, że pierwsze msze odprawiano w namiocie. Dopiero na początku lat 90. stanął tam kościół. - Wszyscy gromadzili się przy jego budowie. Nadal pewne rzeczy, o których mówił proboszcz, są do zrobienia, jak nowe ławki czy witraże - dodaje Genowefa Bugajska.

- Wiele razy byłem świadkiem, jak ze łzami w oczach przypominał pierwszą mszę świętą na placu przeznaczonym pod budowę nowego kościoła, kiedy ksiądz biskup Stanisław Szymecki pytał zgromadzonych wiernych: czy wierzycie, że tu powstanie kościół? A wierni chórem odpowiedzieli: wierzymy! I najpierw był namiot wojskowy, potem kaplica w budynku parafialnym, a następnie piękny kościół - podkreślał podczas uroczystości pogrzebowych ks. Henryk Chmieła, probszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Olkuszu i przyjaciel zmarłego księdza.

Ks. Henryk Januchta pochodził z okolic Masłowa (woj. świętokrzyskie). Do Olkusza trafił jako bardzo młody ksiądz. Musiał odnaleźć się wśród ludności osiedla, które skupiało osoby z całej Polski. Oprócz rodowitych olkuszan byli ludzie, którzy przyjechali do miasta w czasie budowy huty „Katowice”. - Ksiądz potrafił ich zintegrować. Był wspaniałym, otwartym człowiekiem - mówi Ryza.

Ks. Januchta współpracował z partnerskim miastem Olkusza - niemieckim Schwalbach. Dzięki niemu odbyło się pierwsze spotkanie młodzieży olkuskiej i niemieckiej. Uważał, że zawsze trzeba szukać tego, co łączy, nie tego, co dzieli.

Organizował pielgrzymki. Pomagał potrzebującym, nikogo nie oceniał. - Pozostanie w naszej pamięci na zawsze. Na jego grobie zawsze są kwiaty i znicze - mówią mieszkańcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski