Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olkusz, Wolbrom. Autobusem do Krakowa

Katarzyna Ponikowska
Obecnie mieszkańcy Olkusza i Wolbromia mogą jeździć do Krakowa wyłącznie busami. Dodatkowe autobusy to, ich zdaniem, świetne rozwiązanie. Na zdj. przystanek pod Supersamem w Olkuszu
Obecnie mieszkańcy Olkusza i Wolbromia mogą jeździć do Krakowa wyłącznie busami. Dodatkowe autobusy to, ich zdaniem, świetne rozwiązanie. Na zdj. przystanek pod Supersamem w Olkuszu Fot. Amadeusz Calik
Dobra wiadomość dla mieszkańców. Do Krakowa będą wozić ich autobusy. Teraz trwają przygotowania do przetargu, który ma wyłonić przewoźnika. W trasę ruszy za rok.

Od 1 stycznia 2017 r. na trasie Olkusz - Kraków i Wolbrom - Kraków mają jeździć autobusy w ramach systemu Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej.

To oznacza, że na jednym bilecie będzie można korzystać z przejazdu na tych trasach oraz z komunikacji miejskiej w Krakowie i Olkuszu. Mieszkańcy cieszą się, że będzie wreszcie alternatywa do kursujących busów. Lokalni przewoźnicy wręcz przeciwnie. Obawiają się, że część ich firm zbankrutuje.

- To fantastyczna wiadomość! - komentuje Monika Tadys, która codziennie dojeżdża z Olkusza do stolicy Małopolski. - W końcu nie będę zmuszona cisnąć się w tych busach i użerać z nieuprzejmymi kierowcami - dodaje.

Wszyscy zachwyceni

Podobnego zdania są inni pasażerowie, których spotkaliśmy w sobotnie przedpołudnie na przystanku przy Supersamie.

- Fajnie, że będzie możliwość podróżowania na jednym bilecie - cieszy się Michał Kocjan. - Teraz nie ma żadnej alternatywy. Są tylko busy. A dobrze mieć możliwość wyboru - dodaje Anna Wrzosek, która mieszka pod Wolbromiem.

Na razie nie wiadomo, jak dużo kursów będzie realizowanych dziennie i ile będzie kosztował bilet.

Jak się dowiedzieliśmy w biurze prasowym Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, to na razie program pilotażowy. Potrwa do końca grudnia 2021 r. Obecnie Małopolska Karta Aglomeracyjna daje możliwość korzystania z systemów Komunikacji Miejskiej w Krakowie i Tarnowie, wybranych usług świadczonych przez Koleje Małopolskie i Przewozy Regionalne, a także parkingów Park & Ride i systemu rowerów miejskich.

Kilka nowych tras

Od stycznia 2017 r. autobusy w ramach systemu będą jeździć nie tylko do Olkusza i Wolbromia, ale też na kilku innych trasach: Kraków - Myślenice, Kraków - Proszowice, Tarnów - Gorlice oraz Wieliczka - Limanowa.

Docelowo system obejmie m.in. połączenia na całej sieci kolejowej w Małopolsce, linie autobusowe o charakterze użyteczności publicznej, a w przypadku zainteresowania również prywatnych przewoźników, systemy transportu miejskiego w poszczególnych miastach oraz strefy płatnego parkowania.

- Na pewno byłaby to oszczędność dla pasażerów - przyznaje Łukasz Kmita, szef Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu.

- Też chcielibyśmy, żeby poprawić dojazd do Krakowa. Jeśli pojawi się propozycja włączenia olkuskiej komunikacji do MKA, jesteśmy otwarci na rozmowy - dodaje Kmita.

Busiarze są w strachu. - Staramy się, żeby nasze auta były coraz lepsze, ale to kosztuje - zwraca uwagę przewoźnik Janusz Sioła z Olkusza.

- Dużego przewoźnika stać, żeby kupić naraz 15 autokarów, wartych milion złotych każdy. Mniejszego przedsiębiorcę nie. Dlatego żaden z nas nie będzie pewnie mógł stanąć do przetargu na obsługę nowego połączenia - mówi.

Przewoźnicy boją się jednak najbardziej tego, że gdy będą nowe połączenia, oni nie dostaną zezwolenia na obsługę tej linii. Teraz mają zgodę tylko do końca grudnia 2016 roku.

- Każdy z nas ma po kilkanaście busów w leasingu. Czy ktoś, kto wpadł na ten pomysł, wziął pod uwagę, co będzie jeśli nie będziemy mogli jeździć? Jak będziemy wtedy mogli spłacać auta? - pyta Sioła.W biurze prasowym UM uspokajają, że nie przewidują wyłączności w obsłudze danej linii komunikacyjnej.

Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu.

Współpraca Amadeusz Calik

Pociągiem do Krakowa

Olkusz jest jedynym miastem powiatowym w Małopolsce zachodniej, które jest skomunikowane z Krakowem wyłącznie za pomocą busów. Dlatego zarząd powiatu olkuskiego ma wystąpić do marszałka województwa z propozycją rozbudowy szybkiej kolei aglomeracyjnej o odcinek Olkusz - Kraków.

Oświęcim
W najlepszej sytuacji są mieszkańcy Oświęcimia. Dziennie na dwóch liniach kursuje do Krakowa kilkanaście par pociągów. Rano jeżdżą nawet co pół godziny. Jazda zajmuje ok. 1 godz. 40 minut. Pierwszy pociąg z Oświęcimia do Krakowa odjeżdża o godz. 3.17, ostatni - 19.47. Z Krakowa do Oświęcimia pociągi ruszają o godz. 3.33. Ostatni wyjeżdża o godz. 22.02.

Chrzanów
Sporo pociągów do Krakowa kursuje z Chrzanowa. Pierwszy jedzie o godz. 3.46, ostatni - 20.15. Z Krakowa do Chrzanowa pierwszy skład rusza o godz. 3.33, ostatni o 21.40. Podróż trwa ok. 1 godz. 15 min.

Wadowice
Sześć par pociągów jeździ na trasie Wadowice - Kraków. Z Wadowic pierwszy pociąg rusza o godz. 5.09, ostatni o godz. 20.02. W drugą stronę pierwszy jest o godz. 6.07, ostatni - 18.12. Podróż trwa ok. 1 godz. 40 min.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski