Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ołów i ołówek. Skąd się wziął nasz codzienny przedmiot do pisania?

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Skąd wziął się nasz codzienny towarzysz życia, ołówek? Dzisiaj nie zastanawiamy się nad jego historią, za to możemy wybierać spośród bardzo wielu wariantów, także ekologicznych. Tymczasem zanim ołówek zyskał grafitowe serce i poręczną gumkę, musiało upłynąć trochę czasu, a ludzie przetestowali co najmniej kilka pomysłów.

Pierwowzorem ołówka był metalowy rysik, który pozostawiał subtelny jasny ślad na pergaminie. Używano go w starożytnym Rzymie do przepisywania manuskryptów.

Taki ołówek, który przypomina znany nam współczesny przedmiot codziennego użytku, narodził się w XIV wieku. Miał postać pręcika wykonanego z cyny i ołowiu, który dodatkowo owijano kawałkiem skóry. Używano go do szkicowania, a rysunki poprawiano kawałkiem… chleba.

Kiedy w połowie XVI wieku w Anglii odkryto bogate złoża grafitu, okazało się, że jest on znacznie lepszym narzędziem piśmienniczym. Zostawiał ciemniejszy ślad, ale miał też pewną wadę: wymagał większej ochrony, gdyż łatwo kruszył się i rozpadał w rękach. Dlatego postanowiono grafitowe serce oprawiać w drewnianą obudowę. I w ten sposób narodził się ołówek, który znamy dzisiaj. I chociaż z ołowiem nie ma już nic wspólnego, ślady historii pozostały w nazwie, którą ołówek zawdzięcza swojemu ołowiowemu praprzodkowi.

Na masową skalę ołówki zaczęto produkować w XVII wieku, a pierwsze, które miały drewniany korpus były niemalowane.

Współcześnie wkłady ołówków są wykonane z mieszanki grafitu i kaolinu (glinki). Im więcej w składzie grafitu, tym ołówek jest bardziej miękki, a im więcej kaolinu, tym jest twardszy. Kierując się oznaczeniami na ołówkach, łatwo można dobrać odpowiedni dla swoich potrzeb.

Podstawowe ołówki to:

  • Ołówki twarde oznacza się literą H. Najczęściej używane są do rysunku technicznego, kreślenia konturów czy szkicowania.
  • Ołówki o pośredniej twardości są najbardziej popularne i uniwersalne. Ich oznaczenia to HB i F. Łatwo je zetrzeć gumką, są odpowiednie zarówno do pisania, jak i rysowania.
  • Ołówki miękkie są oznaczone literą B. Najczęściej wykorzystywane są do cieniowania i rysowania grubszych linii.

Ołówek twardy wyróżnia cienka i jasna linia. Dla tej zalety wykorzystuje się go zazwyczaj do pisania lub tworzenia rysunków technicznych, które wymagają dużej czytelności oraz dbałości o szczegóły.

W ołówkach miękkich grafit łatwo się kruszy i rozciera. Podatny na kruszenie rdzeń zmusza nas do częstego ostrzenia. Taki ołówek zużywa się bardzo szybko, ale daje w zamian grubą, wyraźną kreskę.

Tak więc dzisiaj możemy przebierać w różnych wersjach i kolorach tego popularnego narzędzia piśmienniczego. Drewniany korpus to tylko jedna z opcji. Bardziej ekologicznym wyborem są przyjazne dla środowiska, bezdrzewne ołówki grafitowe wykonane w większości z materiałów z recyklingu. A Wy, czym robicie notatki?

FLESZ - Najbardziej poważne zawody według Polaków ZOBACZ RANKING

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski