Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Omijanie prawa

GEG
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zauważyła przedwczoraj, że nie będzie ciszy wyborczej przed głosowaniem na posłów i senatorów.

"Bez ciszy" - ciąg dalszy

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zauważyła przedwczoraj, że nie będzie ciszy wyborczej przed głosowaniem na posłów i senatorów.

   Tuż po oficjalnym ogłoszeniu kalendarzy wyborczych "Dziennik Polski" (28 maja 2005 r. "Bez ciszy wyborczej") zwrócił uwagę, że kampania parlamentarna nałoży się na kampanię prezydencką. Zatem gdy przed głosowaniem na posłów i senatorów rozpocznie się cisza wyborcza, jednocześnie publiczne telewizja i radio zaczną emisję bezpłatnych audycji reklamujących kandydatów na prezydenta. W takiej sytuacji trudno będzie o rozróżnienie, czy dany kandydat na prezydenta przy okazji nie reklamuje swojej partii, której członkowie ubiegają się o miejsca w Sejmie i Senacie. Zwróciliśmy też uwagę, że problem braku ciszy nie dotyczy tylko środków masowego przekazu - w sobotę przedwyborczą (24 września) i niedzielę wyborczą w wyborach parlamentarnych (25 września) komitety prezydenckie będą mogły organizować wiece, rozdawać ulotki i rozlepiać plakaty.
   We wtorek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwróciła się do Państwowej Komisji Wyborczej o wykładnię ordynacji wyborczych w związku z nałożeniem się terminów ciszy wyborczej przed głosowaniem na posłów i senatorów z rozpoczęciem emisji bezpłatnych audycji wyborczych. W komunikacie po posiedzeniu KRRiT można przeczytać, że nakładanie się kalendarzy wyborczych może doprowadzić do obchodzenia prawa i zakłócania ciszy wyborczej.
   PKW zauważyła ten problem kilka miesięcy temu i przygotowała odpowiednią zmianę w ordynacjach wyborczych. Zakładała ona, że w sobotę poprzedzającą głosowanie i w niedziele wyborczą nie można by prowadzić żadnej agitacji wyborczej, co wykluczałoby reklamowanie się kandydatów na prezydenta w trakcie ciszy przed wyborami posłów i senatorów. Sejmowa komisja poparła taką zmianę (jak wiele innych przygotowanych przez PKW), ale przy okazji chciała wprowadzić także zmianę przeliczania głosów na mandaty poselskie, co spowodowało, że marszałek Sejmu odmówił przekazania projektu pod obrady. Jeszcze raz PKW zwracała uwagę na problem braku ciszy wyborczej przy opiniowaniu kalendarzy wyborczych.
   Wydaje się, że teraz jest już za późno na zmiany. Gdyby nawet Sejm przygotował projekt nowelizacji ordynacji tylko z poprawkami PKW i go przegłosował, wówczas może pojawić się zarzut, że zasady prowadzenia kampanii wyborczej zostały zmienione już po ogłoszeniu wyborów, co mogłoby być powodem protestów. Nawet jeśli KRRiT zdecyduje sama, że przesunie termin emisji bezpłatnych audycji reklamujących kandydatów na prezydenta z soboty 24 września na poniedziałek 26 września (co też może wzbudzić protesty), trudno będzie zabronić emisji płatnych reklam wyborczych. Zamieszania, omijania prawa i protestów nie da się już uniknąć.
GRZEGORZ SKOWRON
   CZWARTY KOMITET. PKW zarejestrowała komitet wyborczy kandydata na prezydenta RP Macieja Giertycha. To już czwarty komitet wystawiający kandydata w wyborach prezydenckich.
   WSPÓLNE LISTY. Samoobrona oraz Krajowa Partia Emerytów i Rencistów rozważają utworzenie wspólnych list kandydatów do Sejmu i Senatu. (GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski