18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

One mają duszę

PSZ
"Jakiż to chłopiec piękny i młody? Jaka to obok dziewica? Brzegami sinej Świtezi wody idą przy świetle księżyca" - tę balladę Mickiewicza najczęściej wybierali uczestnicy Konkursu Recytatorskiego pt. "Romantyzm i romantycy", zorganizowanego w Domu Kultury "Podgórze" przy ul. Krasickiego 18 w Krakowie. Do recytatorskich zmagań przystąpiło ok. 220 uczniów z 48 krakowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

Romantyczne recytacje

   - Wcześniej odbywał się u nas konkurs "Od Reja do noblistów", a ponieważ zgłosiło się szczególnie dużo osób zainteresowanych romantyzmem, postanowiliśmy zorganizować odrębny konkurs mu poświęcony - _poinformowała Iwona Wernikowska z Działu Imprez DK "Podgórze". - Młodzież lubi romantyzm, bo ma tu wiele utworów do wyboru: poezję patriotyczną, wiesze o miłości lub inspirowane sztuką ludową ballady i romanse.
   Regulamin konkursu dopuszczał różne formy wykonawcze: recytację indywidualną lub zbiorową, inscenizacje, spektakle oraz poezję śpiewaną. Uczniowie najchętniej wybierali ballady Mickiewicza. Nie zabrakło też utworów Słowackiego i trudnej poezji Norwida. Niektórzy woleli natomiast dzieła niemieckich poetów - Goethego i Schillera.
- Wybrałem "Rękawiczkę" Schillera, gdyż polskie utwory są częściej recytowane i przez to jest się mało oryginalnym - stwierdził Krzysztof Ligenza z Gimnazjum nr 9. - Bardzo lubię romantyzm. Utwory romantyczne są dobre do interpretacji. One mają duszę, można w nich odnaleźć siebie.
   Konkursowe jury oceniało głównie interpretację utworów, a także wymowę i stopień opanowania tekstu.
- Poziom jest zróżnicowany. Niektórzy uczestnicy recytują wyjątkowo dojrzale. Widać, że nie jest to wystudiowane, ale spontaniczne. Godny podkreślenia jest też fakt, że młodzież prezentuje długie teksty, a przy tym rzadko się myli -_ podsumowała jurorka Agnieszka Wielanowska-Duc.
   Zwycięzcami konkursu zostali: w kategorii szkół podstawowych Dorota Guzik z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia, w kategorii gimnazjów Krzysztof Ligenza z Gimnazjum nr 9, a w kategorii szkół średnich Piotr Sikora z LO oo. Pijarów. Za wyjątkowo ciekawą inscenizację jury przyznało pierwsze miejsce uczniom Zespołu Szkół Elektrycznych nr 1. Rozdanie dyplomów i nagród laureatom nastąpi 26 lutego o godz. 14.
(PSZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski