ONZ: Reżim Kim Dzong Una nadal rozwija program jądrowy i...

ONZ: Reżim Kim Dzong Una nadal rozwija program jądrowy i rakietowy

Kazimierz Sikorski (AIP)

Polska

Aktualizacja:

Polska

Północnokoreański reżim nadal pracuje nad rozwojem swojego arsenału jądrowego oraz nad ulepszeniem pocisków rakietowych, zawarto w raporcie opracowanym na zlecenie Radu Bezpieczeństwa ONZ.
Raport przygotowali niezależni eksperci z wielu krajów. W dokumencie zwraca się także uwagę na znaczny wzrost nielegalnych dostaw ropy naftowej do tego kraju (Korea Północna jest obłożona sankcjami na dostawy tego surowca). Jak na razie Pjongjang nie skomentował tych rewelacji.

Kilka dni temu amerykańscy oficjele powiedzieli, że reżim Kim Dzong Una buduje nowe rakiety balistyczne mimo zapewnień przywódcy tego kraju, że w reakcji na jego spotkanie czerwcowe w Singapurze z Donaldem Trumpem program ten zawiesza. Informacje te oparte są na zwiadzie szpiegowskich satelitów USA, które wykazało aktywność wojskową w wielu rejonach tego kraju.

Podczas wspomnianego szczytu padły słowa o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego, obecnie jednak wydaje się, że były to jedynie puste zapewnienia Kim Dzong Una.

Korea Północna nadal jest obłożona surowymi sankcjami, które uderzają mocno w jej gospodarkę. Stąd wysiłki tego kraju, by sprzedawać nielegalnie broń za granicą, co pozwoli na pozyskanie twardej waluty. Ta z kolei jest potrzebna do nabywania komponentów potrzebnych do kontynuowania programu jądrowego i atomowego.

Raport Rady Bezpieczeństwa ONZ nie pozostawia wątpliwości co do intencji reżimu. Nadal, mimo ostrzeżeń oraz sankcji prowadzi się prace nad rozwojem najgroźniejszych broni.

Już przed szczytem w Singapurze wielu ekspertów ostrzegało, że Kim Dzong Un nigdy nie pozbędzie się swoich atomowych planów, bo to by sprawiło, że pozbyłby się jedynego argumentu w postawie wobec świata. Nie zgodzi się on również na rozpoczęcie procesu demokratyzacji swojego kraju, gdyż poluzowanie surowych zasad wobec swoich obywateli mogłoby doprowadzić do utraty władzy.

Zdaniem analityków Kim Dzong Un prowadzi politykę podobna do tej, która uprawiał jego ojciec, Kim Dzong Il. Polega ona na zyskiwanie czasu, niekiedy nawet pomocy międzynarodowej obietnicami, by po jakiś czas wycofywać się z nich.

POLECAMY:


Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo