Opactwo Benedyktynek w Staniątkach pomnikiem historii

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Opactwo Benedyktynek w Staniątkach jest pomnikiem historii. To skarbiec bezcennych zabytków i obiekt o wyjątkowej wartości dla polskiej kultury
Opactwo Benedyktynek w Staniątkach jest pomnikiem historii. To skarbiec bezcennych zabytków i obiekt o wyjątkowej wartości dla polskiej kultury Bogdan Pasek
Opactwo św. Wojciecha Mniszek Benedyktynek w Staniątkach zostało wpisane – na mocy rozporządzenia Prezydenta RP - na listę polskich pomników historii. To prawne potwierdzenie, że zespół klasztorny w Staniątkach jest zabytkiem o wyjątkowej wartości dla kultury narodowej i łatwiejsza droga do starań o dofinansowania na renowację średniowiecznego obiektu.

FLESZ - Wchodzi trzeci etap znoszenia obostrzeń

To moment historyczny dla Staniątek, opactwa i benedyktynek.

- Celem ochrony pomnika historii jest zachowanie - ze względu na wartości historyczne, artystyczne, naukowe, autentyczność substancji oraz wartości niematerialne - najstarszego w kraju żeńskiego klasztoru benedyktyńskiego (…) z trzynastowiecznym gotyckim kościołem halowym oraz cennymi dziełami sztuki gromadzonymi przez stulecia, a także unikatowymi archiwaliami muzycznymi związanymi z kultywowaną w klasztorze od średniowiecza sztuką śpiewu liturgicznego – napisano m.in. w rozporządzeniu.

Co ważne, uznanie za pomnik historii stanowi także rodzaj zobowiązania ze strony państwa do konsekwentnego wspierania działań ochronnych zabytku.

„Wdzięczna Wieliczka”. Ponad 200 artystów śpiewa i gra dla u...

Ksieni opactwa, siostra Stefania Polkowska, mówi, że uznanie klasztornego zespołu za pomnik historii, oficjalnie potwierdza to o czym mniszki są przekonane od dawna: że opactwo w Staniątkach jest miejscem szczególnym nie tylko dla duchowości, ale również dla polskiej historii i kultury.

Dlatego benedyktynki nie ustają w staraniach o przywrócenie mu dawnego blasku. Remonty zespołu klasztornego są prowadzone sukcesywnie od wielu lat, a teraz rusza budowa przy opactwie muzeum (projekt „Wirydarze dziedzictwa benedyktyńskiego”).

Hipotetyczna data rozpoczęcia budowy kościoła i klasztoru w Staniątkach to rok 1216. W 1238 roku nastąpiła konsekracja prezbiterium świątyni, w którym już wtedy odprawiano nabożeństwa. W tym roku mijają 804 lata od powstania Opactwa św. Wojciecha, będącego prawdziwym skarbcem starodruków, obrazów, rzeźb i innych zabytków.

Lista polskich pomników historii liczy obecnie 107 zabytków. Z powiatu wielickiego jest w tym gronie także Kopalnia Soli w Wieliczce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie