Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opactwo w Tyńcu jest już pomnikiem historii [WIDEO]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Prezydent Andrzej Duda z ojcem Szymonem Hiżyckim, opatem benedyktynów z Tyńca
Prezydent Andrzej Duda z ojcem Szymonem Hiżyckim, opatem benedyktynów z Tyńca fot. Adam Guz
O. Szymon Hiżycki odebrał zaszczytny tytuł przyznany zespołowi klasztornemu.

Elitarna lista pomników historii wydłużyła się wczoraj o 10 zabytków z całego kraju. Jednym z nich, jedynym z Małopolski, jest zespół opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Wczoraj w Pałacu Prezydenckim w Warszawie prezydent Andrzej Duda wręczył gospodarzom wszystkich obiektów rozporządzenia nadające im ten szczególny tytuł.

Autor: Małgorzata Mrowiec

- Każdy jest elementem bezcennym, każdy niesie w sobie wielką historię, każdy jest w jakimś sensie perłą - i myśli technicznej, i architektury, dziełem inżynierskim, a także przejawem twórczości artystycznej. Bo w każdym z tych obiektów jest artyzm - mówił prezydent Duda.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Na tę listę najwspanialszych mogą trafić dzieła architektury i zespoły zabudowy, zabytki techniki, krajobrazy kulturowe, najpiękniejsze parki i ogrody, miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne, stanowiska archeologiczne, a także cmentarze. Status pomnika historii dla właściciela zabytku ma praktyczne znaczenie - daje obiektowi dodatkowe punkty w przypadku starań o ministerialne lub europejskie dotacje.

- To duże wyróżnienie dla nas, którzy teraz w Tyńcu żyjemy, dla tych, którzy do Tyńca przyjeżdżają, ale też dla tych, którzy Tyniec budowali przez wieki. To także zaproszenie dla nas, żebyśmy odważnie podjęli starania o konserwację i pokazanie najstarszej struktury klasztoru, konserwację ogrodu XVIII-wiecznego, podjęcie inicjatywy, jeśli chodzi o budowę uli, czyli klasztornej pasieki, o której pisał już Jan Długosz - powiedział „Dziennikowi Polskiemu” ojciec Szymon Hiżycki, opat klasztoru w Tyńcu.

Oprócz tynieckiego klasztoru za nowe pomniki historii zostały uznane: radiostacja w Gliwicach kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego (zwany Kościołem Pokoju) w Jaworze kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy zespół kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. Świętej Trójcy, zwanego Kościołem Pokoju, również w Świdnicy pobenedyktyński zespół klasztorny na Świętym Krzyżu i przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze zespół opactwa cystersów w Wąchocku.

To pierwsze polskie zabytki, które na prestiżową listę wpisał prezydent Duda. Status pomnika historii przyznawany jest od 1994 r. Do tej pory nobilitujący tytuł posiadało 60 zabytków szczególnej rangi, teraz ma je już 70. W kolejce czekają następne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski