Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opakują i wypatroszą „szkieletora”. Wiosną zacznie się budowa wieżowca [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Tak obecnie wygląda „szkieletor” po rozbiórkach w jego otoczeniu
Tak obecnie wygląda „szkieletor” po rozbiórkach w jego otoczeniu Fot. GD&K
Inwestycje. Niedługo zobaczymy nowy wieżowiec przy rondzie Mogilskim. Na razie elewację ma imitować siatka, która okryje szkielet obiektu.

Rozpoczął się kolejny ważny etap prac, który ma przekształcić „szkieletora” przy rondzie Mogilskim w ekskluzywny wieżowiec Unity Tower.

Autor: Piotr Tymczak

- Wyburzona została już zabudowa przylegająca do głównej wieży. Teraz zacznie się skuwanie w niej elementów betonowych, tak aby pozostał tylko stalowy szkielet wieżowca - informuje Henryk Gaertner z firmy GD&K Group, która jest współwłaścicielem obiektu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielkie wyburzanie "szkieletora"

Betonowe części pięter „szkieletora” będą rozkuwane ręcznie. W taki sposób zlikwidowane zostaną znajdujące się we wnętrzu piony komunikacyjne z szybami windowymi, które nie spełniają obecnych standardów. Nowe klatki schodowe i windy mają przylegać do północnej strony budynku.

GD&K

Aby okolicznych sąsiadów nie narazić na zapylenie spowodowane pracami, obiekt ma zostać „opakowany” specjalną siatką. Zostanie ona założona od samego dołu do góry szkieletu. Będzie to imitacja przyszłego wyglądu wieżowca. Taki efekt mamy zobaczyć jeszcze w listopadzie.

Ze względu na wysokość budynku nie jest planowane spuszczanie rozkutych elementów rurą z samej góry na dół. Trzeba będzie je transportować piętro po piętrze. Henryk Gaertner ocenia, że dziennie da się więc wywieźć jedną, dwie ciężarówki gruzu. „Patroszenie” wnętrza wieży ma potrwać przez zimę.

Przypomnijmy, że prace związane z budową wieżowca przy rondzie Mogilskim wznowiono wiosną tego roku po 37-letniej przerwie. Inwestycja rozpoczęła się od robót rozbiórkowych. Zgodnie z pierwotnym projektem, dwie dolne kondygnacje budynku zaplanowano jako dużo większe powierzchnie niż piętra samej wieży. Obecna koncepcja zakłada pozostawienie jedynie samego szkieletu. Otaczające go boczne, zewnętrzne elementy, tworzące żelbetową podstawę obiektu, zostały więc wyburzone.

Kiedy znikną betonowe elementy z wnętrza wieży, będzie można rozpocząć docelową budowę wieżowca. - Wykonawcę inwestycji powinniśmy wybrać do stycznia. A prace związane z budową wieżowca planujemy rozpocząć wiosną przyszłego roku - mówi Henryk Gaertner.

Przypomnijmy, że krakowska firma GD&K wraz z funduszem inwestycyjnym, którego udziałowcem jest rodzina królewska z Arabii Saudyjskiej, są inwestorami zamierzającymi wybudować Unity Tower („Wieżę Jedności”). W środku znajdą się biura. Po dobudowie górnych kondygnacji podrośnie on o ok. 10 m do 102,5 metra wysokości. Dwie górne kondygnacje praktycznie w całości będą przeszklone. W nich można urządzić kawiarnię, restaurację, sale konferencyjne. Powstanie też taras. Będzie to więc ogólnodostępny punkt widokowy. Mieszkańcy i turyści mają tam wyjeżdżać oddzielną windą. Ma wystarczyć zaledwie 25 sekund, aby dostać się na 26 piętro wieżowca.

Unity Tower będzie 27-kondygnacyjnym biurowcem klasy A z całkowitą powierzchnią ok. 16 500 mkw. Inwestor już szuka chętnych do wynajmu. W kolejnym etapie powstanie połączony z wieżą University Office (9-kondygnacyjny biurowiec klasy A z powierzchnią najmu ok. 7 200 mkw.). Zaplanowano też apartamentowiec Unity Residence (8 kondygnacji, powierzchnia apartamentów to ok. 2 700 mkw). W kompleksie zaplanowano biurowce klasy A z przestrzenią konferencyjno-wystawienniczą: Eastern Office Building (6 kondygnacji, powierzchni najmu ok. 10 700 mkw) oraz Western Office Building (10 kondygnacji, powierzchnia najmu ok. 11 700 mkw). Ma też powstać Unity Square - centralna część kompleksu, tętniący życiem, ogólnodostępny bulwar miejski skupiający restauracje, kawiarnie, przestrzenie ekspozycyjne, usługi i drobny handel.

Koszt całości szacowany jest na ok. 100 mln euro. Obecny projekt wieżowca powstał w firmie DDJM pod kierunkiem krakowskiego architekta Marka Dunikowskiego. Zgodnie z porozumieniem z miastem inwestor został zobowiązany do zakończenia budowy najpóźniej do końca 2019 roku. Jeżeli tak się nie stanie, gmina Kraków zacznie ponownie naliczać kary za brak dokończenia budowy.

Historia „szkieletora” sięga 1968 r., kiedy to ogłoszono projekt na budynek NOT-u. Zwyciężyła propozycja przygotowana przez zespół Zdzisława Arcta. Budowa wieżowca rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została zatrzymana ze względów ekonomicznych.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski