Opera Krakowska nagrodzona w Szegedzie

Opera Krakowska nagrodzona w Szegedzie

AMS

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

MUZYKA. Spektakl Opery Krakowskiej "Cesarz Atlantydy" Viktora Ullmanna, w reżyserii Beaty Redo-Dobber, pod kierownictwem muzycznym Tomasza Tokarczyka, został uznany najlepszą inscenizacją zaprezentowaną podczas Festiwalu Operowego w Szegedzie.
Najlepszym solistą został zaś Wassyl Slipak, bas z Ukrainy (odtwarzający rolę Śmierci w krakowskim przedstawieniu), wyłoniony do tej roli w drodze dwuetapowego konkursu, odbywającego się w Budapeszcie, Los Angeles, Nowym Jorku i Paryżu.

Podczas zakończonego w sobotę festiwalu Opera Krakowska o tytuł najlepszej inscenizacji konkurowała z zespołami operowymi z takich miejscowości, jak: Szeged (Węgry), Bienne (Szwajcaria), Pilzno (Czechy) i Nowy Jork (Centrum Opery Współczesnej).

"Cesarz Atlantydy", opera, która w Krakowie miała premierę dwa lata temu, została napisana przez Viktora Ullmanna, czeskiego kompozytora pochodzenia żydowskiego pod koniec 1943 roku w obozie w Terezinie.

- "Cesarz Atlantydy" to nie jest dzieło wprost o Holokauście, mimo że powstało w obozie w Terezinie, a jego twórcy kompozytor i librecista zostali wywiezieni do Auschwitz, gdzie zginęli. (...) "Cesarz Atlantydy" miał być wystawiony w Terezinie i dla mnie jest to zakamuflowana opowieść o dyktaturze. Mimo że historia pokazana na scenie jest pewnego rodzaju kabaretem, groteską. "Cesarz Atlantydy" jest jednak dziełem wybitnym, więc uniwersalnym. Utwór ten może być o Holokauście, ale nie musi. Od nas zależy, w jaki sposób będziemy je "czytać" - mówiła nam przed premierą Beata Redo-Dobber, reżyserka opery.

Rejestrację przedstawienia z festiwalu można oglądać w internecie: liveweb.arte.tv

(AMS)

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo