Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opera Krakowska rozpoczyna we wrześniu swój 67. sezon. Będzie również premiera - "Orfeusz w piekle"

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Tak wyglądają odnowione sale do ćwiczeń dla Baletu Opery Krakowskiej przy ulicy Tomasza 37 po remoncie
Tak wyglądają odnowione sale do ćwiczeń dla Baletu Opery Krakowskiej przy ulicy Tomasza 37 po remoncie Wojciech Wojciechowski
Rozpoczęła się sprzedaż biletów na jesienny sezon artystyczny Opery Krakowskiej. Złoży się nań siedem oper, dwie operetki, koncert galowy, balet, spektakle sceny dziecięcej i warsztaty. Premierowo obejrzymy przełożonego z marca „Orfeusza w piekle”.

FLESZ - Czterodniowy tydzień pracy w Niemczech?

Teatr zainauguruje nowy sezon koncertem galowym. 12 września soliści, chór i orkiestra pod batutą Tomasza Tokarczyka wystąpią w Ogrodzie Muzeum Archeologicznego w Krakowie po raz drugi. Pierwszy koncert odbył się 27 czerwca, wieńcząc poprzedni sezon – bilety rozeszły się wówczas w niecałe trzy godziny i prędko pojawiły się prośby o powtórkę. Tym razem Opera zaproponuje inny program. Złożą się nań fragmenty arcydzieł, których inscenizacje doskonale znane są krakowskiej publiczności, m.in. z „Wesela Figara” Wolfganga Amadeusza Mozarta, „Cyganerii” Giacomo Pucciniego, czy „Cyrulika sewilskiego” Gioacchino Rossiniego.

17 września na Dużej scenie zabrzmi „Norma” Vincenzo Belliniego. Z kolei 19 września w Sanockim Domu Kultury przedstawienie to zainauguruje okrągłą XXX edycję Festiwalu im. Adama Didura. Ponadto we wrześniowym repertuarze znajdzie się pierwszy polski dramat muzyczny – „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego.

- W październiku Opera Krakowska zaprosi widzów na bodaj najdłużej wyczekiwaną premierę, czyli „Orfeusza w piekle” Jacquesa Offenbacha. Pierwotnie miała się ona odbyć 27 marca, lecz wybuch pandemii spowodował przesunięcie terminu – słynny „piekielny galop” z aktu II zabrzmi jednak już 22 października. Spektakl reżyseruje Włodzimierz Nurkowski, a za kierownictwo muzyczne odpowiada Tomasz Tokarczyk – zapowiada Mateusz Ciupka, koordynator PR Opery Krakowskiej.

W październiku będzie można trzykrotnie obejrzeć na scenie przy ulicy Lubicz „Sen nocy letniej”, spektakl Giorgio Madii z muzyką Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego. Na początku miesiąca dwukrotnie wystawiona zostanie „Carmen” z Moniką Korybalską w tytułowej roli oraz partnerującym jej Pawłem Skałubą, a na końcu - „Toska” Giacomo Pucciniego z operowym małżeństwem Agnieszki i Tomasza Kuków w rolach głównych.

Listopad zapowiada się intensywnie i różnorodnie. Na początku trzy spektakle „Strasznego dworu” Stanisława Moniuszki, następnie „Baron cygański” Johanna Straussa z uwielbianym duetem Iwony Sochy i Adama Sobierajskiego w rolach Safi i Sandora Barinkaya, a następnie „Traviata” z Katarzyną Oleś-Blacha, Pawłem Skałubą i Adamem Szerszeniem w rolach głównych.

- Wraz ze spektaklami odżywa scena dziecięca oraz warsztaty. Już we wrześniu powracamy z zajęciami muzykoterapeutycznymi dla kobiet w ciąży „Z muzyką od poczęcia”. W październiku Opera zaprosi najmłodszych widzów na „Poranki”, czyli na fascynującą podróż w świat kulis teatru. Na afiszu nie mogło zabraknąć spektaklu „Ongaku trzy kamienie” w reżyserii i z muzyką Pawła Wójtowicza. Z kolei Michał Kutnik wcieli się znów w gospodarza muzycznego ogrodu w uwielbianym przez dzieci spektaklu „Pan Tralaliński”, który zostanie zaprezentowany w listopadzie – anonsuje Mateusz Ciupka.

W kolejny sezon artystyczny Balet Opery Krakowskiej wkracza na zupełnie innych warunkach. Na ukończeniu jest kompleksowy remont i modernizacja zabytkowej siedziby zespołu przy ul. Tomasza 37. Inwestycja, realizowana w 70% ze środków pochodzących z Unii Europejskiej, obejmowała m.in. pełną renowację i konserwację elewacji, wymianę stolarki okiennej, docieplenie obiektu, wykonanie izolacji przeciwwilgociowej, wymianę konstrukcji dachowej, adaptację poddasza na cele użytkowe, wprowadzenie windy osobowej, wymianę stolarki drewnianej oraz podłogi baletowej.

- Tancerze mają teraz do swojej dyspozycji wygodne szatnie, dwie sale prób, pokoje socjalne oraz zaplecze do ćwiczeń i rehabilitacji. Na zainteresowanych dziejami sztuki baletowej w Krakowie czeka na parterze interaktywna wystawa dostępna w języku angielskim i dostosowana dla osób niepełnosprawnych – dodaje Mateusz Ciupka.

Ze względu na zagrożenie epidemiczne widzowie Opery Krakowskiej będą uczestniczyć w spektaklach w maseczkach, a przed wejściem do teatru będą musieli złożyć oświadczenie o stanie swego zdrowia. Liczba miejsc na widowni Dużej Sceny oraz Sceny Kameralnej na czwartym piętrze zostanie zmniejszona o połowę. Udostępnione zostanie także dodatkowe wyjście z gmachu.

- Zespół Opery Krakowskiej ma nadzieję, że w tym sezonie wszystko odbędzie się bez zakłóceń i że wraz z widzami wspólnie doświadczy jedynych w swoim rodzaju emocji wypływających z uprawiania sztuki na żywo – podsumowuje Mateusz Ciupka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Opera Krakowska rozpoczyna we wrześniu swój 67. sezon. Będzie również premiera - "Orfeusz w piekle" - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski