Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opera mobilna

AMS
Trwa XV Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Za nami już odsłona dziecięca, w której można było zobaczyć spektakle przeznaczone dla najmłodszych widzów takie jak m.in. "Kopciuszek", "Księga lasu", "Pan Marimba".

Do 8 lipca, Opera Krakowska, rynek Nowego Sącza i Tarnowa, Dziedziniec Wawelski

Za nami także długo oczekiwana premiera "Traviaty" Verdiego w reżyserii Krzysztofa Nazara; spektakl, który opowiedział na nowo historię znaną dobrze nie tylko z scen świata, ale przede wszystkim z kart słynnej powieści "Dama kameliowa" Aleksandra Dumasa syna.

Przed nami kolejny tydzień festiwalu, a w nim kolejne atrakcje:

* Środa 22 czerwca, godz. 18.30, Opera Krakowska: czwarte przedstawienie "Traviaty" inscenizacji mającej w sobotę premierę. Reżyser Krzysztof Nazar zdecydował się odrzucić historyczny kostium i społeczny wydźwięk tej opowieści i skupił się na psychologii bohaterów, zwłaszcza na ich motywacjach i wyborach. W jego "Traviacie" Violetta nie jest kurtyzaną a jedynie dziewczyną, która lubi żyć łatwo i przyjemnie. Reżysera interesowało przede wszystkim "zderzenie dwóch odmiennych postaw życiowych, ukazywanie namiętności i chęci jej zrealizowania, walka o nią, a także uwidocznianie niesprawiedliwej zazdrości i okrucieństwa wynikających z opacznie rozumianych gestów partnerów." I w ten oto sposób wyszła ciekawa inscenizacja, na którą warto się wybrać. W roli głównej bohaterki wystąpi Katarzyna Oleś-Blacha, lub Edyta Piasecka-Durlak. Za pulpitem dyrygenckim stanie Tomasz Tokarczyk.

* Sobota 25 czerwca, niedziela 26 czerwca, godz. 18.30, Opera Krakowska; 25 czerwca rynki Nowego Sącza i Tarnowa: "Baron cygański" Johanna Straussa, czyli cygański żywioł i wiedeńska elegancja, humor i refleksja, a także wielkie sceny zbiorowe oraz nastrojowe arie i duety - tak wygląda spektakl tej słynnej operetki, będący w repertuarze Opery Krakowskiej w reż. Laco Adamika. Historię pięknej Cyganki Saffi i jej miłości do węgierskiego szlachcica Barinkaya, która stała się inspiracją dla wielu pięknych melodii skomponowanych przez słynnego króla walców, ciągle cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Dzieło napisane z rozmachem, będące próbą realizacji marzenia Straussa o skomponowaniu opery pełne jest rozbudowanych i trudnych partii wokalnych. Śpiewający i tańczący Cyganie przeniosą widzów do miejscowości Banat na Węgrzech w połowie XVII wieku, opowiadając historię, w której nie brak będzie nagłych zwrotów akcji. Pojawi się cudownie odnalezione po latach dziecko, i ukryty skarb, i zagmatwane miłosne perypetie, i pieczołowicie knute intrygi. A wszystko to - do pięknej muzyki - zakończone oczywiście happy endem.

Spektakl z 25 czerwca będzie bezpośrednio transmitowany z siedziby Opery Krakowskiej na telebimy umieszczone na rynkach Tarnowa i Nowego Sącza.

* Wtorek 28 czerwca, godz. 18.30 Opera Krakowska: "Bal maskowy" Verdiego w wykonaniu niemieckiego Theater Plauen-Zwikau. Dziś trudno uwierzyć, że Verdi blisko rok walczył z cenzurą, aby wystawić zamówioną operę przez Teatro San Carlo w Neapolu. Dzieło opowiadało o zamordowaniu szwedzkiego króla Gustawa III na balu maskowym, ale to nie podobało się cenzurze. Kompozytor przenosił akcje przedstawienia w różne czasy, a głównym bohaterom zmieniał imiona i miejsce działalności. W końcu dzieło okrojone i pozmieniane zostało wystawione przynosząc wielki sukces twórcy. Thilo Reinhardt, reżyser niemieckiej inscenizacji, która wystawiona będzie w Krakowie, sięgnął po pierwotną wersję dzieła i przeniósł spektakl w realia współczesne. (AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski