Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opieka nad starym kotem

Barbara Matoga
Ignaś ma 20 lat, ale dzięki troskliwej opiece może jeszcze długo cieszyć się życiem
Ignaś ma 20 lat, ale dzięki troskliwej opiece może jeszcze długo cieszyć się życiem FOT. KATARZYNA ZAGÓRKA
Choroby. Objawy starzenia się kota bardzo przypominają te, które występują u ludzi, dotkniętych chorobą Alzheimera. Kocie, niczym nieuzasadanione wrzaski, marudzenie i unikanie kuwety nie są więc złośliwością.

Ignaś ma prawdopodobnie 20 lat. Prawdopodobnie, bo został znaleziony i przygarnięty przez Kasię już jako koci podrostek.

Dzięki troskliwej opiece ten koci staruszek wciąż jest w niezłej formie, ale wiekowy organizm zaczyna powoli szwankować, więc wizyty u weterynarza zdarzają się coraz częściej.

Kiedy ostatnio stracił apetyt, opiekunka zafundowała mu pełny pakiet badań. I okazało się, że przyczyną pogorszenia stanu zdrowia jest, prócz niedomagań wątroby, nadczynność tarczycy.

Szybko wdrożone leczenie przyniosło efekt – Ignaś znów zaczął jeść i jak dawniej czynnie okazuje niezadowolenie, kiedy aplikuje mu się lekarstwa; ma wtedy jakby więcej łapek, zaopatrzonych w większą liczbę pazurków…

Kiedy bolą łapki

Dwa tygodnie temu pisaliśmy o życiu starych kotów, między innymi także o zagrażających im chorobach.

Prócz wspomnianej cukrzycy i tarczycy, w starzejącym się kocie mogą „popsuć się” także inne organy. Częstą przypadłością, związaną z wiekiem, zwłaszcza w przypadku kotów otyłych, są zmiany w stawach.

Uważny opiekun bez trudu zauważy zmiany w sposobie chodzenie kota i fakt, że kot stara się jak najmniej chodzić, często za to leży i więcej śpi. Ma też trudności z wskakiwaniem na wyższe miejsca, a przy chodzeniu stawia sztywno łapki.

Dolegliwości stawów mogą też być przyczyną załatwiania się obok kuwety; wejście do niej, przez wysoki brzeg, wiąże się bowiem z koniecznością podniesienia wysoko nóg, a tak trudno to zrobić, kiedy łapki bardzo bolą.

Koci Alzheimer

Starzejący się kot może przejawiać dziwne zachowania. Może to być np. nocne miauczenia, czasem przeradzające się w wycie i krzyki lub załatwianie się poza kuwetą.

Kot czasem wykazuje nieuzasadniony niepokój lub wręcz przeciwnie – otępienie i oderwanie się od rzeczywistości – tak, jakby się nagle „zawiesił”.

Pierwszą reakcją na takie zachowania powinna być wizyta u weterynarza i przeprowadzenie dokładnych badań. Jeśli jednak okaże się, że kot fizycznie jest zdrowy, ale zachowuje się inaczej niż zwykle, można przypuszczać, że „choruje na starość”.

Objawy starzenia się kota bardzo przypominają te, które występują u ludzi, dotkniętych chorobą Alzheimera. Kot staje się nieznośny i marudzący, traci kontakt z otoczeniem, zapomina, po co przyszedł z kuchni do pokoju, wiele godzin leży bez ruchu. Takie objawy noszą nazwę zespołu zaburzeń poznawczych. Ale i w takim przypadku możemy jednak pomóc naszemu ulubieńcowi.

Młodości mu, co prawda, nie przywrócimy, ale istnieją już specjalne karmy, które pozwalają na zmniejszenie starczych dolegliwości. Warto też jednocześnie podawać mu dodatkowo witaminy A, C i E.

Stare oczy, stare uszy…

Kocie wrzaski, wydawane bez szczególnego powodu, mogą w przypadku starszego kota oznaczać, że staje się głuchy. A objawy dezorientacji są czasem związane z pogarszającym się wzrokiem.

Jedną z dolegliwości podeszłego wieku jest bowiem zaćma starcza. Czasem bywa ona skutkiem cukrzycy i wówczas leczenie podstawowej choroby zmniejsza objawy niedowidzenia. Jeśli jednak jest to tylko związane z wiekiem, niewiele możemy kotu pomóc.

Pozostaje tylko leczenie objawowe w postaci zapuszczanych do oczu kropli, które nieci spowolnią postęp choroby.

…wątroba, żołądek i nerki

Choroby organów wewnętrznych dotykają także koty całkiem młode, ale, podobnie jak u ludzi, największym zagrożeniem są dla staruszków. Dlatego tak ważne jest wykonywanie u starszych kotów badań profilaktycznych.

O ile w sprawie szczepień zwierzaków w podeszłym wieku wielu weterynarzy skłania się do teorii, iż – zwłaszcza w przypadku kotów przebywających wyłącznie w domu i wcześniej szczepionych – można ich zaniechać, o tyle nikt nie ma wątpliwości, że zafundowanie staremu kotu co najmniej raz w roku kompletu badań (morfologia, mocz, profil nerkowy i wątrobowy, hormony tarczycy) jest nader pożądany.

Prócz tego dieta kociego seniora musi być dostosowana do jego wieku. Opinie na temat gotowych karm dla starszych kotów są co prawda podzielone. Z całą pewnością należy jednak unikać przekarmiania kota i raczenia go przysmakami z własnego talerza. Jeśli zaczniemy tych zasad przestrzegać już w młodości naszego kota, znacznie zwiększamy jego szanse na zdrową i pogodną starość.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski