Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłacane kierowanie

Redakcja
Podinspektor Mariusz Rozwadowski, zastępca naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zapewnia, że - o ile to będzie możliwe - policjanci będą kierowani do pomocy na skrzyżowaniach, które stały się mało przejezdne po rozpoczęciu remontu ronda Mogilskiego czy uruchomieniu galerii Krakowskiej. Jak się jednak okazuje - 22 grudnia skończyła się umowa (pieniądze) policji z gminą Kraków na opłacanie dodatkowych patroli, które były kierowane właśnie na kilka najgorętszych skrzyżowań. Prowadzone one były przez kilka tygodni na dwie zmiany - od godziny 6 rano do późnego wieczora. Ręcznie usprawniano ruch na skrzyżowaniu koło Dworca Głównego PKP (2 policjantów), w rejonie ronda Kotlarskiego (4), u zbiegu ulicy Mogilskiej i Kosynierów (1) oraz Grzegórzeckiej i św. łazarza (2).

Pieniądze na dodatkową pracę skończyły się i policjanci będą kierowani do pomocy na skrzyżowaniach, które stały się mało przejezdne po rozpoczęciu remontu ronda Mogilskiego - "o ile będzie to możliwe"...

-

- Tam pracowali policjanci pozasłużbą, przeważnie, gdy byli naurlopach lub mieli wolny dzień. To nie odbywało się wramach godzin nadliczbowych, to były odpłatne służby, tzw. pozagrafikowe. Oni decydowali się nadodatkową pracę -powiedziano nam.
Podinspektor Rozwadowski dodaje, że policja nie "zeszła" z tych skrzyżowań, ale mundurowi będą tam pomagać usprawniać ruch w miarę możliwości - już w normalnych godzinach swojej pracy. Wtedy trzeba jednak pamiętać, że pierwszeństwo mają m.in. wyjazdy ekip do wypadków, a tych bywa niemało, nie licząc przynajmniej kilkudziesięciu kolizji dziennie i innych "nagłych, ważnych obowiązków".
Artur Gawroński, kierownik referatu Organizacji i Nadzoru Programów Bezpieczeństwa Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego przypomina, że - w ramach porozumienia miasta z policją (z maja) - finansowane są wspólne patrole policji ze Strażą Miejską: - Na
realizację tej umowy przeznaczono 329 tysięcy złotych. Wramach tej kwoty ponad78 tysięcy prezydent postanowił skierować naopłacenie dodatkowych służb policji drogowej, właśnie naskrzyżowaniach. Związane to było zrozpoczęciem remontu ronda Mogilskiego iprzewidywanymi utrudnieniami wruchu. Prezydent zwrócił się więc dopolicji, by przez pewien czas, dodatkowo, wspierając sygnalizację świetlną, kierowano ruchem naniektórych skrzyżowaniach. Początkowo planowano zresztą, by ta akcja trwała tylko dokońca października, aponieważ było to dobrze oceniane, prezydent przedłużył ją doświąt, by kierowcy przyzwyczaili się już dozmian, które obowiązują iwiedzieli, jak poruszać się wtym rejonie. Narazie nie ma więc dalszych planów opłacania dodatkowej służby policjantów kierującej ruchem.

_-Staramy się nadal organizować służbę tak, by była możliwość kierowania policjantów nate newralgiczne skrzyżowania. Zpewnością jednak pracy nadwie zmiany nie możemy tam zapewnić. Nie ma tylu policjantów, by wramach zwykłej służby oddelegować ich wyłącznie dopracy naskrzyżowaniach. Częściej trzeba się będzie zdać nasygnalizację świetlną -___dodaje nacz. Mariusz Rozwadowski.
(J.ŚW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski