Opłaty na cmentarzach komunalnych: obniżka od 1 marca, podwyżka od końca marca

Redakcja
16 lutego radni zdecydowali o podwyżce większości opłat na cmentarzach komunalnych Fot. Anna Kaczmarz
16 lutego radni zdecydowali o podwyżce większości opłat na cmentarzach komunalnych Fot. Anna Kaczmarz
Po kilkunastu latach Kraków postanowił odejść od wiązania opłat na cmentarzach komunalnych z wysokością zasiłku pogrzebowego. Przy okazji zaplanowano podwyżkę. Sprawa jest jednak nieco skomplikowana.

16 lutego radni zdecydowali o podwyżce większości opłat na cmentarzach komunalnych Fot. Anna Kaczmarz

FINANSE. Zamieszanie z wysokością opłat w Krakowie spowodowane zostało zmniejszeniem wysokości zasiłku pogrzebowego, od którego były do tej pory uzależnione

Nim bowiem podwyżka wejdzie w życie - jak się dowiedzieliśmy - 1 marca musiała nastąpić obniżka opłat, przy czym niższe opłaty będą obowiązywać tylko przez około trzy tygodnie. Na dodatek te wyższe, które wejdą w życie pod koniec marca - będą w większości wyższe od tych, które obowiązywały przed chwilową obniżką. A całe zamieszanie z wysokością opłat w Krakowie spowodowane zostało głównie obniżką wysokości zasiłku pogrzebowego.

Zgodnie z przepisami - zasiłek pogrzebowy przysługiwał do tej pory w wysokości 200 procent przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci danej osoby. Kwota ta była ustalana miesięcznie, poczynając od marca, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Ponieważ (przeważnie) płaca rosła - z roku na rok, wzrastał też zasiłek i do 1 marca wynosił 6406 zł i 16 groszy. Zdecydowano jednak, w ramach szukania oszczędności, by od 1 marca zmniejszyć go do 4 tysięcy. W przypadku Krakowa spowodowało to jednak problemy nie tylko dla rodzin zmarłych, ale także dla radnych i Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

W 1997 roku radni zdecydowali, że opłaty za korzystanie z komunalnych nekropolii będzie mógł ustalać dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych. Na wszelki wypadek wprowadzili jednak hamulec przewidujący, że "suma składników koniecznych do uiszczenia przy pogrzebie nie może przekraczać 50 proc. zasiłku pogrzebowego". Powstał więc problem, gdyż Kraków jako chyba jedyne miasto wprowadził zasadę uzależniającą wysokość opłat od wysokości zasiłku, a ten został zmniejszony o ponad jedną trzecią

W Krakowie sytuacja była dodatkowo skomplikowana, gdyż ostatnia z podwyżek opłat, sprzed trzech lat, także była nietypowa. W kwietniu 2004 roku, z uwagi na to, że trzeba było wprowadzić 7-procentową stawkę VAT na "usługi pogrzebowe i pokrewne", które (do tego czasu) korzystały ze stawki zerowej, ZCK - jak wtedy podano - zmuszony został do uwzględnienia "tej nowej sytuacji" w poszczególnych pozycjach cennika. Obowiązujące przed majem opłaty "zostały skalkulowane na poziomie gwarantującym zorganizowanie pochówku do grobu ziemnego zwykłego w granicach 35 proc. kwoty zasiłku; do grobu ziemnego pogłębionego na poziomie 36 proc."; z powodu wprowadzenia VAT - przygotowano wtedy nowy cennik, a przy jego tworzeniu zdecydowano się zachować nadal te proporcje. W końcu maja 2004 roku powołane zostało nowe kierownictwo ZCK, które zdecydowało, że czasowo firma podoła bez wprowadzonej w maju podwyżki. I tak 1 lipca 2004 roku podwyżkę zawieszono - ostatecznie do końca 2005 roku. 1 stycznia 2006 roku odwieszono starą podwyżkę i ceny znów były na poziomie tych z kwietnia 2004 roku i takie stawki obowiązywały jeszcze do końca lipca 2007. Później część opłat wzrosła i do końca 2010 roku ich wysokość odnosiła się w połowie do zasiłku z 2004 roku, który wynosił wtedy 4553 zł, a w drugiej części do tego z 2007 roku - w wysokości 5325 zł.
1 stycznia wprowadzono jednak na cmentarzach komunalnych w Krakowie jednocześnie dwie podwyżki - jedna, niezależna od ZCK czy radnych, wiązała się wyłącznie ze wzrostem, od stycznia, podatku VAT - o 1 proc.; druga objęła część opłat i wynikała z tego - jak powiedziała nam Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych - że od ponad trzech lat opłaty nie były zmieniane i już zaszła taka konieczność. To nie był jednak koniec.

16 lutego radni zdecydowali o podwyżce większości opłat na cmentarzach komunalnych. Zmiany przewidują wzrost cen - w zależności od rodzaju usługi - od kilkunastu do nawet kilkuset złotych (ZCK zapewnia jednak, że chodzi wyłącznie o pozyskanie pieniędzy na utrzymanie cmentarzy). Przy okazji radni zmienili także zasady wprowadzania podwyżek, by nie wiązać ich już z wysokością zasiłku. Początkowo planowano, by zmiana mogła zostać wprowadzono od 1 marca, ale uchwała został podjęta zbyt późno.

Uchwała o podwyżce ma bowiem wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu jej w Dzienniku Urzędowym. - Jest jeszcze analizowana przez prawników i jeśli nie będzie zastrzeżeń - zostanie niezwłocznie opublikowana - powiedziała nam Wanda Trojan z zespołu prasowego wojewody małopolskiego. Przy optymistycznym dla uchwały wariancie - można więc sądzić, że zaczęłaby obowiązywać pod koniec marca, czyli wtedy weszłyby w życie podwyżka.

Na razie powstał jednak problem - po tym jak od 1 marca znacząco obniżono wysokość zasiłku - okazało się, że "suma składników koniecznych do uiszczenia przy pogrzebie" może przekroczyć 50 procent zasiłku. A zgodnie z obwiązującą jeszcze przez kilka tygodni uchwałą Rady Miasta (do czasu opublikowania nowej) nie może przekroczyć.

W tej sytuacji - jak powiedziała nam Patrycja Ćwikła - zdecydowano, by od 1 marca wprowadzić obniżkę niektórych opłat, aby nie naruszyć zapisów starej uchwały RM: - Obniżka będzie obowiązywała do czasu wejścia w życie nowej uchwały o podwyżce, czyli prawdopodobnie przez około trzy tygodnie.

Jak wygląda zamieszanie z opłatami, czyli jak zmieniły się i będą się zmieniać? Oto niektóre przykłady.

- Opłata za nienaruszalność grobu ziemnego na 20 lat - 1204 zł (tyle wynosiła do końca lutego); 861 zł (obowiązuje od 1 marca); 1359 zł (ma wejść w życie od końca marca; w zaokrągleniu).

- Pochowanie osoby dorosłej do grobu ziemnego - 561 zł - 380 zł - 642 zł.

- Umieszczenie trumny w grobie murowanym - 277 zł - 188 zł - 291 zł.

- Wykonanie ekspertyzy dendrologicznej - 193 zł - 168 zł - 264 zł.

- Udostępnienie terenu na wjazd karawanu - 71 zł - 48 zł - 74 zł.

- Korzystanie z kaplicy lub sali pożegnań - 100 zł - 68 zł - 109 zł.

- Opłata za grób murowany na 50 lat - 7602 zł - 1 marca nie obniżono - 7990 zł.

- Użytkowanie niszy urnowej przez 30 lat - po planowanej zmianie - 2838 zł (bez względu na kondygnację; obecnie od 2643 do 3305).

O ewentualnych przyszłych podwyżkach opłat decydować już będą radni, a nie dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych.

(J.ŚW)

janusz.swies@dziennik.krakow.pl

Protokoły sanitarne pomogą otworzyć biznes?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie