Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opowieść o Dębnikach. Pamiątki i archeologia

(MM)
Grupa osób na Wiśle, kamienice przy ul. Madalińskiego w tle, 1934
Grupa osób na Wiśle, kamienice przy ul. Madalińskiego w tle, 1934 Ze zbiorów Muzeum Historycznego m. Krakowa
Historia. Dębniki oraz ludzie, którzy byli z nimi związani - oto bohaterowie najnowszej wystawy w Domu Zwierzynieckim (ul. Królowej Jadwigi 41). Warto wybrać się na nią w najbliższą niedzielę, kiedy w muzeum zaplanowane są warsztaty, a wstęp będzie bezpłatny.

To kolejna wystawa czasowa z cyklu „Zwierzyniec zaprasza” organizowana w tym oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Przedstawia dzieje Dębnik od najstarszych wzmianek aż po czasy współczesne, pokazuje sposób, w jaki dawna wieś Dębniki przekształciła się w przedmieście Krakowa, a następnie stała się jego częścią.

Obok archiwalnych dokumentów (od końca XV w.), a także starych fotografii i pamiątek rodzinnych udostępnionych przez osoby związane z Dębnikami, można zobaczyć też dzieła przedstawiające ich pejzaż z minionych stuleci.

Jak zwraca uwagę kurator wystawy Bartosz Heksel, do ciekawych obiektów należą po raz pierwszy pokazywane publicznie zabytki archeologiczne znalezione podczas budowy Centrum Kongresowego. Na ekspozycję złożyły się też wyroby przemysłowe produkowane na Dębnikach: ceramika, kafle piecowe, ozdobne serwisy kawowe.

Osobna część wystawy opowiada historię Dębnik z perspektywy ludzi, którzy mieszkali tam dawniej lub mieszkają obecnie. Najbardziej znanym mieszkańcem Dębnik był oczywiście Karol Wojtyła.

Wystawa będzie czynna do 28 marca 2016 r. W najbliższą sobotę, w ramach Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, jest dostępna bezpłatnie (w godz. 10 - 18) i towarzyszą jej dodatkowe atrakcje. W godz. 10 - 14 będzie wyświetlany krótkometrażowy film „Calor amicus, czyli o kaflu i piecu”. W godz. 11- 14 zaplanowano warsztaty historyczno-plastyczne dla dzieci w wieku 6-14 lat „Ceramiczne Dębniki” (rezerwacja tel. 12 426-50-60). W godz. 14 - 16 odbędą się warsztaty dla dorosłych z postępowania z domowymi źródłami historii rodziny„Domowe muzeum - zachowaj rodzinną historię”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski