Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opowieści o chlebie, nie tylko powszednim

Wojciech Padjas
O tym się mówi. Na nasz konkurs wpłynęło ponad 300 prac. Znamy już zwycięzców

"Opowieść o chlebie", tak zatytułowaliśmy konkurs organizowany wspólnie przez Piekarnie Buczek i redakcję "Dziennika Polskiego". Mieliśmy nadzieję, że chleb wciąż budzi w nas emocje, wspomnienia, że nie jest tylko kolejnym produktem spożywczym. Liczyliśmy, że choć kilkanaście osób będzie chciało usiąść do komputera czy do kartki papieru i napisać o sobie, o swojej rodzinie, o chlebie.

Pierwsze teksty napłynęły już trzeciego dnia po ogłoszeniu konkursu, a potem przychodziły e-maile, listy, aż nazbierało się ich ponad 300. Absolutnie nie spodziewaliśmy się, że tych historii będzie aż tyle. Są wśród nich pisane przez dzieci - opatrzone rysunkami i takie, które zaczynały się "Mam 84 lata i już słabo widzę, więc wcale niełatwo mi składać litery i słowa, ale chcę koniecznie napisać o chlebie, bo dzisiaj już mało kto pamięta, jak dawniej ważny był w każdym domu".

Opisane historie dzieją się w Indiach i Kanadzie, w czasie turystycznych wędrówek i emigracyjnej tęsknoty za krajem. Są wspomnienia sprzed lat i zdarzenia, jakie są naszym udziałem tu i teraz. Jak wybrać spośród 300 te najlepsze i najciekawsze? Przecież na wyróżnienie zasługuje prawie każda opowieść, bo one pokazują, że świat jest piękny, ludzie szlachetni, że warto żyć i dzielić się nie tylko kawałkiem chleba, ale swoim szczęściem, a jeśli spotykają nas kłopoty, to i nimi warto się dzielić, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto nam pomoże.

Wybór historii, które zostaną opublikowane w "Dzienniku Polskim" w ciągu najbliższych miesięcy, był naprawdę trudny, ale w końcu po długich dyskusjach wybraliśmy 16 tekstów.

W imieniu wszystkich tworzących na co dzień to, co stanowi o tożsamości Piekarni Buczek i w imieniu Redakcji - dziękujemy za każdą przesłaną nam opowieść. Zachowamy je wszystkie, bo każda stanowi cząstkę życia, wspomnień i emocji. Każda jest opowieścią o nas, krakowianach roku 2015.

Pierwszą z nagrodzonych prac opublikujemy 2 maja. Kolejne w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu, w każdą sobotę.

Laureaci konkursu
Marek Szczerbiński ,
"Ten od Buczka chleb powszedni - I Miejsce
Gabriela Kurcz, "Masz w Sobie Wiarę" - II Miejsce
Wojciech Smołka, "Okruchy" - III miejsce,

Wyróżnienia specjalne
Leszek Piskorz
Tadeusz Huk

Wyróżnienia:
Pola Starczyńska
Paulina Trofiniec
Karolina Stypuła
Anna Steć
Zenon Południak (pseudonim)
Weronika Kimla, lat 6
Ghanshyam Khatri
Barbara Kleczkowska
Jagoda Czarnotta
foxx3 (pseudonim)
Józef Olchawa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski