Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opryszczka zwykła

Redakcja
Charakterystyczna jest skłonność opryszczki do nawrotów, na ogół w tym samym miejscu.

To nawracająca infekcja wirusowa. Objawia się jako pęcherzykowa wysypka, której towarzyszy niewielka bolesność lub pieczenie. Występuje zwykle na wargach (wirus typu I), w okolicy genitaliów (typ II), wirus może także zaatakować błony śluzowe jamy ustnej oraz oko. Charakterystyczna jest skłonność do nawrotów, na ogół w tym samym miejscu.

Po pierwszym zakażeniu, które następuje najczęściej w okresie dzieciństwa, wirusy pozostają w organizmie przybierając postać utajoną. W momencie pojawienia się np. grypy, przeziębienia, stresu, uaktywniają się na nowo. Zmianom skórnym często towarzyszy pieczenie lub niewielka bolesność, niekiedy objawy te poprzedzają wystąpienia opryszczki na 2–3 dni.

Objawy

Małe pęcherzyki zlewają się ze sobą, pękają i tworzą na wargach „mokre" ślady. Po 2–3 dniach zaczyna się proces gojenia – tworzą się strupki (świeżych pęcherzyków nie wolno drapać ani wyciskać, trzeba poczekać aż wyschnięty strupek sam odpadnie). Stosować maści z acyklowirem. Jeśli opryszczka pojawia się często, należy zadbać o wzmocnienie odporności organizmu, unikać przeziębień, stresu, więcej czasu poświęcać na relaks i odpoczynek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski