Stosuje się je także w korekcji starczowzroczności. Krótkowzroczność wymaga używania soczewek wklęsłych (sferyczne) – rozpraszających wiązkę światła. Osoby z krótkowzrocznością, oddalając okulary od oka, zmniejszają moc układu optycznego oko–szkło. Osoby z nadwzrocznością oddalając okulary od oka zwiększają ostrość widzenia. To zjawisko zauważają sami pacjenci, którzy do czytania zsuwając okulary na koniec nosa.
Do leczenia astygmatyzmu (niezborności) stosuje się soczewki cylindryczne. Niezborność mieszaną (występującą razem z krótko– lub dalekowzrocznością) koryguje się łącząc korekcję sferyczną z cylindryczną.
Starczowzroczność stwarza problem innej korekcji optycznej w dal, a innej z bliska. Obecnie, aby uniknąć konieczności zmiany okularów, produkuje się soczewki dwuogniskowe, które silniej łamią światło dolną częścią soczewki, którą używają do patrzenia blisko. Soczewki te ogniskują obraz na siatkówce w dwóch wybranych odległościach np. 5–6 metrów i dalej oraz w odległości 30 cm – do czytania. Problem ostrego widzenia przedmiotów odległych o 1–1,6 m rozwiązują soczewki o zmiennej ogniskowej. Przy podnoszeniu wzroku z dołu do góry pozwalają precyzyjnie widzieć przedmioty w różnej odległości.
Soczewki kontaktowe są drugą po okularach najpopularniejszą formą korekcji wad wzroku. Są coraz nowocześniejsze i rozwiązują coraz więcej problemów wad wzroku. Trzeba jednak pamiętać, że obok odczynów alergicznych soczewki kontaktowe mogą wywołać różne inne powikłania. Ryzyko nie jest duże, ale warto zasięgnąć o tym więcej informacji przed decyzją o zakupie soczewek.
Jedną z podstawowych zalet optycznych soczewek kontaktowych jest fakt, że powodują jedynie niewielkie zmiany wielkości obrazu i mogą być stosowane nawet przy dużych wadach wzroku. Dla ludzi, szczególnie młodych i aktywnych ogromne znaczenie ma też fakt, że soczewek po prostu nie widać, nie zaparowują, nie moczą się na deszczu i nie gubią.
Największą niedogodnością jest konieczność higienicznego zakładania na delikatną rogówkę, małej, przezroczystej soczewki. Osoby starsze, mało sprawne i bardzo słabo widzące praktycznie nie mogą z nich korzystać bez pomocy innej osoby.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?