Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Optymistycznie i refleksyjnie

MW
Piękną książkę wydał Znak. Warto mimo wszystko - to tom rozmów, jakie Wojciech Szczawiński przeprowadził z Anną Dymną. Lubiana aktorka odsłania artystyczne oblicze, mówi także o tym, jak wygląda jej normalny dzień i zwykłe, ludzkie problemy. Zawsze pogodna i pełna optymizmu Dymna zachęca wielokrotnie do działania "mimo wszystko", mimo trudności i przeciwności losu. Bardzo przyjemna i budująca to książka.

Krakowskie premiery książkowe

Zbliżają się święta wielkanocne, a zatem będzie trochę czasu na lekturę. Prezentujemy więc premiery krakowskich oficyn. Może Państwo się skuszą.

Wydawnictwo Literackie na ten tydzień zaplanowało z kolei premierę polskiego tłumaczenia książki wybitnego socjologa Zygmunta Baumana. Jego _Płynnanowoczesność _to próba znalezienia poręcznej metafory dla określenia kondycji człowieka współczesnego. Przypatrując się wszystkiemu, co nas otacza (supermarketom, nowoczesnym środkom transportu czy Internetowi i telefonom komórkowym) Bauman stwierdza, że o wiele częściej jesteśmy "obok" niż "z" innymi. Rzeczywistość zatem, niczym woda, wymyka się nam niejednokrotnie spod kontroli i "upłynnia".
Tyle - w największym skrócie - mówi Bauman. Kto jednak zamiast filozoficzno-socjologizujących rozważań woli zwykłe opowieści, może spokojnie zajrzeć do przygotowanej - również w WL-u - książki Laury Pariani _Gombrowicz i
Buenos Aires. _Włoska pisarka wędruje śladami autora _Ferdydurke. _Szkicując stan jego ducha po przyjeździe w 1939 r. do Ameryki Południowej, zastanawia się nad konstrukcją psychiczną pisarza. Przy okazji niejako kreśli obraz Argentyny lat 40. ubiegłego wieku: pełen niepokojów, sprzeczności i przede wszystkim wielkiego uroku.
Niezwykle urokliwy, a na pewno pogodny, jest także rodzaj poradnika _Zawód-teściowie. _Tytuł doskonale zdradza wiodącą tematykę wydanej przez WAM broszurki. Jej autor, Giampaolo Redigolo, z wielu perspektyw rozważa "problem teściów" i ich miejsce w życiu małżeństwa. Radzi też, jak unikać zwykłych i codziennych sprzeczek oraz jak się zachowywać, by nie spełniła się rzeczywistość dobrze nam znana z dowcipów o teściach.
I na koniec mamy propozycję dla koneserów sztuki i estetycznych smakoszy. Oto bowiem ukazała się kontynuacja ciepło przyjętego _Blasku ikon _Macieja Bielawskiego. W nowym tomie autor skupia się na ikonach mniej znanych i wykonanych różnymi technikami. Próbuje przy okazji rozważyć, do jakiego stopnia w sztuce ikonograficznej jest możliwe działanie twórcze, a na ile wykonawca musi trzymać się ściśle określonego kanonu zaleceń i przepisów.
(MW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski