Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opuszczony kościół z trumną w Grzymałkowie straszy już pół wieku. Dotarła do niego częstochowska grupa Forgotten Polska Urbex

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Do niedawna można było w tej świątyni kręcić filmy grozy, teraz kościół odzyska dawny blask?
Do niedawna można było w tej świątyni kręcić filmy grozy, teraz kościół odzyska dawny blask? Forgotten Polska Urbex
Opuszczony kościół z trumną w Grzymałkowie pod Kielcami. O kościele zrobiło się głośno, kiedy dotarła do niego grupa Forgotten Polska Urbex i zrobiła wyjątkowe zdjęcia. Kościół wyglądał jak gotowy plan zdjęciowy filmu grozy. Kościół pw. Michała Archanioła w Grzymałkowice pod Kielcami jest nieużywany przez wiernych, bo parafia wybudowała nowy i większy. Częstochowska grupa Forgotten Polska Urbex dotarła do opuszczonego kościoła. Świątynia została opuszczona w latach 70. ubiegłego wieku. Teraz zawiązała się grupa, która chce uratować kościół. Zobaczcie zdjęcia z opuszczonego kościoła.

Opuszczony kościół w Grzymałkowie z trumną w środku

Opuszczony kościół w Grzymałkowie stał się znany po publikacji zdjęć wykonanych przez częstochowską grupę Forgotten Polska Urbex. Zdjęcie opuszczonej, zniszczonej świątyni z trumną w środku przywoływało na myśl najsłynniejsze filmy grozy amerykańskiego kina.

Jak informuje Diecezja Kielecka, historycy wiążą korzenie Grzymałkowa z hrabią Kazanowskim – herbu Grzymała, który zamieszkał tutaj. W 1631 r. wybudował i uposażył drewniany kościółek. Wokół niego rozrosła się wieś.

Kościół przetrwał burze i wojny, runął, ale go odbudowano

Kościół przetrwał burze i nawałnice wojenne. Jak podają kroniki, runął z powodu wielkiego huraganu w 1849 r. Plan budowy nowej świątyni powstał dziesięć lat później.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Wzniesiono neogotycki kościół św. Michała Archanioła dzięki ofiarności parafian i hrabiego Eustachego Kołłątaja z pobliskiej Wólki Kłuckiej.

Nie przegapcie

Nowy kościół konsekrował ordynariusz diecezji sandomierskiej bp Paweł Kubicki w 1922 r. Już w 1928 r., uznano że kościół jest za mały. Opinię tę powtórzył wizytujący parafię w 1942 r. bp Czesław Kaczmarek.

Jak informuje Diecezja, w 1958 r. zatwierdzono projekt nowej świątyni prof. Politechniki Warszawskiej Tadeusza Broniewskiego i rozpoczęto budowę, która trwała do 1969 r. Budowniczym kościoła i plebani był prob. parafii ks. Piotr Barański.

Do niedawna można było w tej świątyni kręcić filmy grozy, teraz kościół odzyska dawny blask?

Opuszczony kościół z trumną w Grzymałkowie straszy już pół w...

W 1979 r. nową świątynię poświęcił bp Jan Jaroszewicz. Wówczas parafia liczyła około 8000 wiernych. Z czasem odłączały się jednak od niej kolejne miejscowości, które przeszły do nowo powstałych parafii.

Kościół w Grzymałkowie stał opuszczony już pół wieku. Najczęściej go nie wierni, a młodzi ludzie, którzy urządzają sobie na terenie ruiny libacje alkoholowe.

Zawiązała się grupa, której celem jest przywrócenie kościoła do czasów jego świetności. Na Fanpage'u "Ratujmy opuszczony kościół w Grzymałkowie" czytamy:

Strona ma w założeniu doprowadzić do zainteresowania, a może i znalezienia chętnych do pomocy w renowacji pięknego, opuszczonego kościoła, znajdującego się w miejscowości Grzymałków.

Zdjęcia opuszczonego kościoła mogą niedługo przejść do historii, bo dzięki pracy społeczników w kościele trwają już pierwsze prace - wymieniono m.in. okna.

Jak wykorzystywane są w Polsce stare kościoły?

W Polsce stare kościoły są wykorzystywane m.in. na kaplice pogrzebowe. Na świecie normą są desakralizacje kościołów. W świątyniach powstają magazyny, warsztaty samochodowe, zakłady usługowe, a nawet restauracje.

Materiał powstał dzięki uprzejmości FORGOTTEN POLSKA URBEX

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski