Organizacyjno sportowy sukces

Maciej Zubek
Z każdą kolejną edycją Bieg Podhalański cieszy się coraz większą popularnością wśród jego uczestników Maciej Zubek
BIEGI NARCIARSKIE. Rekordowa ilość uczestników wzięła udział w IX edycji nowotarskiego Biegu Podhalańskiego im. Jana Pawła II.

Na liście startowej widniało 727 nazwisk. W gronie startujących było 214 kobiet i 513 mężczyzn z Polski, Słowacji, Czech, Niemiec i Austrii. Tym samym nowotarski bieg umocnił się na drugim miejscu w klasyfikacji największych biegów masowych w Polsce, zaraz po Biegu Piastów w Jakuszycach.

Plany organizatorom skomplikowała nieco aura. Odwilż spowodowała bowiem że w niektórych miejscach na przygotowanej trasie zaczęło brakować śniegu. Z tego względu jury w dniu zawodów podjęła decyzję o tym że najdłuższy dystans 30 km skrócono do 20 km. Ponadto startowano na dystansach 5 i 15 km.

Na starcie można było dostrzec członków kadry narodowej na czele z Janem Antolcem, Kornelią Kubińską czy Justyną Pradziad. I to właśnie oni liczyli się w walce o najwyższe miejsca. Antolec zwyciężył w rywalizacji mężczyzn na 20 km, pokonując trasę w czasie 48 minut i 26 sekund.

- Naprawdę wielkie brawa dla organizatorów. Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych, trasa była naprawdę świetnie przygotowana. Generalnie z każdą kolejną edycją widać, że ranga imprezy rośnie. Także poziom sportowy idzie w górę. Przybywa coraz więcej dobrych zawodników. Co do samego biegu, miałem swój plan, który skrupulatnie realizowałem. Po spokojnym początku, mniej więcej od 4 kilometra podkręciłem tempo i udało się odjechać rywalom. Cieszę się ze zwycięstwa. Było to dla mnie dobre przetarcie przed Mistrzostwami Polski, które już w ten weekend czekają mnie w Wiśle – powiedział Antolec, który zwyciężył w drugiej z rzędu edycji Biegu Podhalańskiego. 86 sekund za zwycięzcą do mety dotarł Jakub Twardowski z Nowego Targu, a czas trzeciego Mateusza Chowaniaka z Kościeliska to 50 minut i 6 sekund.

W rywalizacji kobiet zwyciężył Kubińska (AZS Katowice) z czasem 54 minuty i 58 sekund. Druga była Pradziad (UKS Regle Kościelisko), która pokonała dystans w godzinę i 42 sekundy, a trzecie miejsce przypadło w udziale Edycie Olcoń z Białki Tatrzańskiej, która finiszowała z czasem jednej godziny, dwóch minut i dwóch sekund.

Na dystansie 15 km wśród mężczyzn na kolejnych stopniach podium stanęli Piotr Michałek z Istebnej, Grzegorz Legierski z Koniówki oraz Słowak Lukas Olejar z Popradu. Wśród kobiet wygrała Weronika Kaleta z Kasiny Wielkiej, przed Iwoną Piekarz z Osieczan oraz Elżbietą Dorulą z Poronina.

Dystans 5 km najszybciej pokonali wśród mężczyzn kolejno Łukasz Bachleda z Nowego Targu, Robert Faron z Zalesia oraz Bartosz Krzymiński z Nowego Targu, a wśród kobiet Marcelina Wojtyła z Pogórza, Renata Król z Trutego oraz Kinga Mrożek z Klikuszowej.

Organizatorzy przygotowali też wiele dodatkowych atrakcji dla licznie zebranych na trasie kibiców. Jednym z nich był pokaz Roberta Burkata, Mistrza Świata w rzeźbie lodowej, który potrzebował ledwie trzech godzin by z ogromnej bryły lodu wyrzeźbić sylwetkę narciarza biegowego.

Materiał oryginalny: Organizacyjno sportowy sukces - Gazeta Krakowska