Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Organy po francusku i niemiecku

ams
- mówi Andrzej Białko, organista, który zagra w Filharmonii Krakowskiej

Andrzej Białko

Fot. Łukasz Lach
m Pana recital, który rozpocznie się dziś o godz. 19 w sali Filharmonii Krakowskiej, będący inauguracją Dni Organowych, jest związany z promocją płyty wydanej przez Filharmonię Krakowską. Czy na koncercie zagra Pan to, co na płycie?
- Tak, ale nie wszystko, gdyż na album składają się dwie płyty, z których jedna poświęcona jest muzyce niemieckiej, druga zaś francuskiej. Na pierwszej wykonuję utwory oparte na temacie B-A-C-H, począwszy od samego Bacha i jego niedokończonego utworu z Die Kunst der Fuge poprzez jedną z fug Schumanna, preludium i fugę Liszta, fantazję i fugę Regera oraz passacaglię i fugę Karg-Elerta, niemieckiego kompozytora z przełomu XIX i XX wieku. Z tego zestawu na koncercie zagram utwory Liszta, Bacha i Regera. Natomiast na drugiej płycie zarejestrowałem: Grande pie`ce symphonique Cesara Francka, cztery utwory Louisa Vierne'a z cyklu Pieces de Fantaisie, Variations sur un Nöel op. 20 Marcela Dupré oraz jeden fragment z cyklu La Nativité du Seigneur Messiaena. Z tego zestawu francuskich twórców na koncercie wykonam utwór Francka, jeden Vierne'a oraz wariacje Marcela Dupré.
m Według jakich kryteriów dobierał Pan repertuar na płyty?
- Zarejestrowane utwory są sumą moich muzycznych doświadczeń. Nie ukrywam, że są to kompozycje, które mi się podobają, które lubię grać. Poza tym zawsze mnie interesował Bach i wszystko, co z nim powiązane. Starałem się też dobrać utwory, które dobrze się nadają do prezentacji na organach Filharmonii Krakowskiej.
m Dodajmy, że płyta zatytułowana została "Andrzej Białko gra na organach firmy Johannes Klais Orgelbau Bonn".
- Jest to instrument uniwersalny, na którym można grać różnego rodzaju utwory. Zwłaszcza do muzyki XIX- i XX-wiecznej, symfonicznej, niemieckiej i francuskiej organy te bardzo dobrze się nadają. Intencją dyrekcji filharmonii było, aby dokonać rejestracji, która w ciekawy sposób uwieczni wszechstronność tego instrumentu.**Album jest więc pewnego rodzaju prezentacją jego możliwości.
m Jak długo Pan pracował nad tym albumem?
- Większość pozycji nagranych na płytach wykonuję już od lat. Najnowsze utwory - kompozycje Vierne'a - wprowadziłem do mojego repertuaru rok temu. Zaś do nagrania przygotowywałem się pół roku. Najtrudniejsze dla mnie było jednak dobranie odpowiedniego repertuaru. Zależało mi na tym, aby płyty były pewną całością, a konkretne utwory pokazywały różne aspekty instrumentu.
m Nagrywał Pan nocą, gdy jest ciszej?
- Nie, w dzień, podczas długiego majowego weekendu, gdy tramwaje jeździły rzadziej, rytmem dni świątecznych. Ale fakt, że nie ma w Krakowie sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia, zabezpieczonej przed hałasem z zewnątrz, wydłużył znacznie moją pracę.
m Gdyby Pan chciał zaprosić słuchaczy na swój koncert, to co by Pan powiedział?
- Koncert ten nie tylko promuje organy Filharmonii Krakowskiej, jest również wyrazem mojego wieloletniego związku z tą instytucją, tak zasłużoną dla popularyzacji muzyki organowej. Chciałbym podzielić się ze słuchaczami radością, którą zawsze odczuwam, grając na tym znakomitym instrumencie.
Rozmawiała: AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ**

Dni Organowe w Filharmonii Krakowskiej:

\ czwartek, 23.10, godz. 19: Recital Andrzeja Białki
\
piątek, 24.10, godz. 19: Vetrate di chiesa Respighiego oraz Messa di Gloria Pucciniego. Wykonawcy: Orkiestra i Chór Akademii Muzycznej, Paweł Przytocki (dyrygent), Jacek Kulig (organy), Dariusz Pietrzykowski i Radosław Żukowski (wokaliści)
\* sobota, 25.10, godz. 18: Missa pro defunctis Maciejewskiego. Wykonawcy: Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej, Wojciech Michniewski (dyrygent), wokaliści: Izabella Kłosińska, Elżbieta Wróblewska, Rafał Bartmiński, Robert Gierlach. (ams)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski