Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkiestra Dęta w Gdowie - laureat z Więcławic

Redakcja
Gdowska orkiestra w pełnym składzie Fot. Archiwum
Gdowska orkiestra w pełnym składzie Fot. Archiwum
Kapelmistrz - Adam Czyżowski

Gdowska orkiestra w pełnym składzie Fot. Archiwum

Skład orkiestry:
Teresa Pisarska i Marzena Nawojowska (flet), Edyta Nawojowska, Marek Suchoń, Witold Szczygieł i Piotr Michniak (klarnet), Józef Sitko, Jan Zawała, Jan Polończyk, Krzysztof Daniel, Janusz Daniel i Krzysztof Bzdyl (trąbka-kornet), Arkadiusz Kaleta, Tomasz Stachnik, Kamil Kulma i Judyta Murzyn (saksofon altowy), Monika Łanoszka i Joanna Salawa (róg), Dariusz Sikora i Tomasz Kurnik (tenor), Tadeusz Ciężarek, Łukasz Daniel, Jerzy Stachnik i Janusz Kulma (saksofon tenorowy), Jakub Kurnik i Marek Kasprzyk (puzon), Stanisław Król (tuba), Henryk Kaleta (suzafon), Kazimierz Chwajoł, Michał Suchoń, Bartłomiej Salawa i Jan Kleczyński (instrumenty perkusyjne).
Z HISTORII
Pierwsza orkiestra powstała w Gdowie przy parafii w roku 1925 i przetrwała aż do wybuchu II wojny światowej. Widać jednak brakowało gdowianom wspólnego muzykowania... Zespół reaktywowano w 1966 r. z inicjatywy Marcina Ciężarka. Obecnie działa pod patronatem gdowskiego Centrum Kultury. Prezesem orkiestry jest Tadeusz Ciężarek, który gra od samego początku. Gdy go pytałam, czy wyobraża sobie życie bez orkiestry, stwierdził, że nie. Nawet wakacyjna przerwa daje mu się we znaki.
"Gdy materialne i duchowe życie Gdowa doszło do zamierzonego rozwoju, pomyślano o potrzebie kulturalnej rozrywki i zabawy. Do osiągnięcia tego celu konieczne okazało się stworzenie w Gdowie zespołu muzycznego, którego brakowało tu od lat prawie czterdziestu.
"(...) Sprawa była ułatwiona chęcią miejscowych i okolicznych melomanów.
Do takich ofiarnych działaczy muzycznych na terenie Gdowa zaliczyć należy oprócz Zdzisława Banasia, prezesa zespołu, także Mariana Markowskiego czynnego członka zespołu - orkiestranta z zamiłowania, dalej - Stanisława Daniela z dwoma synami. Podpora gdowskiej orkiestry, której potężnym filarem, bo grającym na największym instrumencie jest Jan Dubiel ze Sławkowic - czytamy w kronice gdowskiego zespołu.
Pierwszym kapelmistrzem orkiestry został Leon Kaganek, chorąży krakowskiej dywizji powietrzno-desantowej czerwonych beretów, tamburmajor orkiestry garnizonowej Wojska Polskiego w Krakowie. Prowadził on zespół w latach 1966. W 1969 kierownictwo orkiestry objął Henryk Siwczyk, w 70. - Andrzej Staszczak, który przewodził jej przez osiem lat. Od 1979 gdowskim muzykom przewodził Władysław Zawała, a po jego śmierci w 1982 r. - ponownie, - Leon Kaganek. Kolejne lata (1986-1994) to "dowództwo" Józefa Sitko, wieloletniego instrumentalisty i wychowanka zespołu. Kolejni kapelmistrze to Marek Suchoń i Andrzej Staszczak. W styczniu 2006 r. batutę objął Jerzy Czyżowski, który zmarł podczas koncertu pół roku później. Jego następcą został syn - Adam Czyżowski, który z powodzeniem prowadzi ją od trzech lat.
ARCHIWALIA
Wystarczy spojrzeć na listę nazwisk, by zdać sobie sprawę, dlaczego w gdowskim zespole panuje rodzinna atmosfera. Grają tu całę "klany", a tradycja przechodzi z pokolenia w pokolenie. Orkiestra uświetnia uroczystości gminne, powiatowe, kościelne. Reprezentuje powiat na konkursach wojewódzkich, a nawet zagranicznych wojażach (festiwal orkiestr dętych w Monachium). Gra również na ślubach swoich członków, a niekiedy i przy smutnych okazjach, gdy trzeba się z kimś na zawsze pożegnać. Reper-tuar jest bardzo uroz-maicony - od marszów po muzykę rozrywkową. W ciągu roku orkiestranci spotykają się na próbach i koncertach ponad 50 razy.
Jest też laureatem wielu nagród, z których ostatnia to drugie miejsce na 31. Konkursie Orkiestr Dętych Ziemi Krakowskiej w Michałowi-cach-Więcławicach. Poprzedziły je m.in. trzecie miejsce na konkursie orkiestr dętych woj. krakowskiego (1992), I miejsce na międzywojewódzkim konkursie orkiestr w Słomnikach (1994), zwycięstwo na konkursie wojewódzkim (1995). W 2004 r. gdowskim muzykom przypadła w udziale Złota Lira na Konkursie Orkiestr Dętych w Niepołomicach im. Edwarda Maja.
BAR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski