Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkiestra wśród pól

Wacław Krupiński
Sir Neville Marriner
Sir Neville Marriner Fot. archiwum
Muzyka. Twórca słynnej Orkiestry Academy of Saint Martin in the Fields oraz oprawy muzycznej do „Amadeusza” Formana – sir Neville Marriner poprowadzi w Krakowie koncert.

Legendarny dyrygent, sir Neville Marriner 27 lutego odbierze też doktorat honorowy Akademii Muzycznej w Krakowie. Poprowadzi również Orkiestrę AM, prezentując bardzo rzadko wykonywane utwory Michaela Tippetta i George’a Bizeta.

Akademia Muzyczna w Krakowie honoruje artystów, którzy mają niekwestionowany wpływ na rozwój sztuki europejskiej. Sir Neville Marriner to twórca istniejącej od 1959 r. słynnej Orkiestry Academy of Saint Martin in the Fields.

Jego orkiestra popularność zawdzięcza utworom płytowym, których nagrała ok. 500. Szczególnie wysokie nakłady osiągnęły nagrania ścieżek dźwiękowych do filmów „Amadeusz”, „Angielski pacjent” i „Titanic”. Milos Forman – reżyser „Ama-deusza” – widząc w Neville’u Marrinerze „guru” od muzyki Wolfganga Amadeusza Mozarta, powierzył mu zresztą opiekę nad stroną muzyczną całego filmu.

Honorowy wykładowca

Sir Neville Marriner po raz pierwszy gościł w krakowskiej Akademii Muzycznej przed rokiem, kiedy to przez dwa dni prowadził zajęcia ze studentami. Bardzo wysoko ocenił wówczas tę współpracę i chętnie przyjął – a czyni to rzadko – propozycję kolejnego spotkania. Rektor Akademii Muzycznej prof. Zdzisław Łapiński wraz z władzami uczelni postanowił zacieśnić tę współpracę, zapraszając Marri­nera do grona najwybitniejszych, honorowych wykładowców, co dyrygent potraktował jako zaszczyt.

1 marca w sali Filharmonii Krakowskiej, o godz. 18 odbędzie się koncert Orkiestry Symfonicznej Akademii Muzycznej pod batutą sir Neville’a Marinera. W programie znajdą się kompozycja Michaela Tippetta, jednego z najwybitniejszych kompozytorów angielskich XX w., przyjaciela Sir Neville Marrinera oraz „I Symfonia C-dur” Georga Bizeta – nieczęsto wykonywane dzieło autora słynnej opery „Carmen”.

Z patronem w nazwie

Urodzonego w Lincoln w Anglii w roku 1924 Marrinera w 1959 roku poproszono o zorganizowanie serii koncertów w londyńskim kościele Saint Martin in the Fields (Św. Marcina wśród pól) . W tym celu założył mały zespół z patronem kościoła w nazwie. Zebrał w nim muzyków z londyńskich orkiestr. W repertuarze znalazły się utwory od baroku po angielską muzykę XX wieku.

W uznaniu zasług w 1979 r. został kawalerem Orderu Imperium Brytyjskiego, a sześć lat później – otrzymał wyższą klasę tego orderu i tytuł szlachecki. W latach 1986–1989 był głównym dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Radia w Stuttgarcie, gdzie pracował do przejścia na emeryturę w 1989. Wciaż jednak jest bardzo aktywnym dyrygentem, współpracując z czołowymi orkiestrami świata.

W r. 1967 Marriner stworzył też orkiestrę kameralną w Los Angeles. Sukces, jaki odniósł z nią zaowocował zaproszeniem Brytyjczyka do poprowadzenia głównych amerykańskich orkiestr – w Bostonie, Cleveland, Detroit, Minneapolis i San Francisco.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski