Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orle gniazda, bełkotki i miraże

Marek Długopolski
Może na Pustynię Błędowską powrócą bełkotki i fatamorgany?
Może na Pustynię Błędowską powrócą bełkotki i fatamorgany? FOT. MAREK DŁUGOPOLSKI
Już jutro z „Dziennikiem Polskim” piąta mapa z wakacyjnej kolekcji „Małopolskie Parki Krajobrazowe”. Kolejna w następny wtorek!.

Kiedy powstaną rycerze śpiący pod Rabsztynem i dlaczego to „orle gniazdo” zbudowano na Kru­czej Skale? Gdzie wypływa Jordan, a swoje źródła ma Dłubnia? Skąd potężne morze piachu wzięło się w okolicach Klucz, Chechła i Błędowa? Tego wszystkiego będzie można dowiedzieć się z naszej piątej mapy „Park Krajobrazowy Orlich Gniazd i Dłubniański Park Krajobrazowy”.

To idealne wręcz miejsca na wakacyjne wyprawy. A nasza mapa pomoże w ich przygotowaniu.

Park Krajobrazowy Orlich Gniazd chroni ponad 60 tysięcy hektarów w województwach małopolskim (blisko 13 tys. ha) i śląskim – od Olkusza, Kluczy, Wol­bromia, Trzyciąża aż po Częstochowę.

Odnajdziemy tu nie tylko języcznika zwyczajnego, gółkę długo­ostrogową, ale także przytulię krakowską i żłobika koralowego. Może napotkamy tchórza zwyczajnego, orzesznicę, albo rzęsorka rzeczka. Jeśli będziemy mieli szczęście odnajdziemy wypławka alpejskiego i sieciarza jaskiniowego.

Ścieżki zapewne zawiodą nas do rezerwatu „Michało­wiec”. – Chroni bogatą populację obuwika pospolitego – przypominają specjaliści. Ta piękna roślina z rodziny storczykowatych idealne miejsce do życia znalazła wśród buczyny karpackiej. Może dotrzemy do pięknej Doliny Wodącej z jej wspaniałymi wapiennymi os­tańcami.

Tutaj również znajduje się Pustynia Błędowska, niesamowita polska Sahara. Jest szansa, że znowu pojawią się na niej bełkotki (niewielkie źródełka), kulony (niezwykle rzadkie ptaki) przemierzające ruchome wydmy, a także fatamorgany.

A przecież jest tu jeszcze potężny łańcuch warowni, wzniesionych niegdyś na granicy Małopolski i Śląska. Posadowione na wysokich wapiennych ostańcach, wyglądały jak niedostępne orle gniazda – stąd też nazwa parku. Warto też zajrzeć do kościoła i parku dworskiego w Porębie Dzierżnej, gotyckiej świątyni Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzegowej i kościoła św. Jana Chrzciciela w Jan­grocie.

Zabytkowych budowli i tajemniczych ścieżek nie brakuje również w Dłubniańskim Parku Krajobrazowym. Blisko 11 tysięcy chronionych hektarów znajduje się wzdłuż romantycznie wijącej się Dłubni (źródła ma w okolicach Jangrotu) – od Dzie­kanowic do Trzy­ciąża.

Dla potomnych specjaliści starają się tutaj zachować m.in. las łęgowy i buczynę (Ostrysz w okolicach Glanowa), a także drzewostan mieszany (Jodłowy Trzyciąż w okolicach Zagóro­wej).

Gdzie warto się jeszcze wybrać? Choćby do Minogi (kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny, aleja kasztanowców białych w parku dworskim), Mło­dziejowic (park dworski), Tar­nawy (park dworski), Ściborzyc (źródło Jordan), Imbramowic (klasztor Norbertanek, kościół św. Piotra i Pawła, a także świątynia św. Benedykta), Iwanowic (drewniany kościół Św. Trójcy), Wysocic (kościół św. Mikołaja z XII – XIII wieku) oraz Siecie­chowic (zespół dworski).

Obydwa parki znajdują się pod opieką Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Z „Dziennikiem Polskim” otrzymacie Państwo jeszcze jedną mapę z wakacyjnego cyklu – „Rudniański Park Krajobrazowy i Bielańsko-Tyniecki Park Krajobrazowy”.

Naszymi partnerami są: Województwo Małopolskie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Małopolskie Parki Krajobrazowe tylko z „Dziennikiem Polskim”. Co wtorek!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski