Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orlen i Synthos wspólnie chcą budować małe elektrownie jądrowe. Pierwszy reaktor może zacząć działać w 2030 roku

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
PKN Orlen i Synthos Green Energy planują wybudować w Polsce flotę małych elektrowni jądrowych
PKN Orlen i Synthos Green Energy planują wybudować w Polsce flotę małych elektrowni jądrowych PKN Orlen
PKN Orlen i Synthos Green Energy połączyły siły, by wspólnie z partnerem GE Hitachi Nuclear Energy wybudować w Polsce sieć małych elektrowni jądrowych. Pierwsza elektrownia z reaktorem BWRX-300 może zacząć działać w naszym kraju już 2030 roku. Docelowo spółka Orlen Synthos Green Energy zakłada budowę nawet kilkunastu bloków elektrowni.

Orlen i Synthos wspólnie chcą budować małe elektrownie jądrowe. Pierwszy reaktor ma powstać do 2030 roku

Synthos już dwa lata temu przedstawił swoje plany związane z budową małej elektrowni jądrowej. W tym celu podpisał porozumienie z amerykańsko-japońskim konsorcjum General Electric Hitachi Nuclear Energy, które specjalizuje się w tego typu technologiach. Chodzi o reaktory BWRX-300 o mocy 300 MW. Tego typu reaktory powstają u producenta i gotowe trafiają na miejsce budowy instalacji. To tańsze rozwiązanie niż tradycyjna budowa reaktora na miejscu. Koszt takiego przedsięwzięcia szacowany jest w granicach ok. 1 mld dolarów.

BWRX-300 to innowacyjny system czystej energii, oparty na sprawdzonej technologii i stanowiący idealne rozwiązanie do modernizacji dużej polskiej floty węglowej - mówi Jon Ball, Wiceprezes GE Hitachi Nuclear Energy.

Nowa spółka Orlen Synthos Green Energy ma zająć się m.in. promocją technologii jądrowej, wspieraniem rozwoju rozwiązań prawnych, badaniem poszczególnych lokalizacji pod kątem budowy instalacji, realizacją wspólnych inwestycji, a w końcu także produkcją energii i ciepła z wykorzystaniem tych technologii na potrzeby własne, komunalne i komercyjne. Mały reaktor o mocy 300 MW jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tysięcznego miasta, czyli np. pow. oświęcimskiego czy Tarnowa. Do postawienia małego reaktora potrzeba niecałych 5 ha terenu.

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wymusza na Polsce transformację energetyczną i zastąpienie obecnie stosowanego powszechnie węgla paliwami alternatywnymi. Oparcie tej branży wyłącznie na gazie byłoby zbyt ryzykowne. Na chwilę obecną szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej w elektrowni jądrowej jest o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu.

To szansa na szybką, efektywną i bezpieczną dekarbonizację. W przyszłości najbardziej stabilnym źródłem energii będzie atom - zapewnia Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych.

Na razie nie są znane lokalizacje planowanych instalacji. Jak zapewniają producenci modułowe reaktory jądrowe zapewniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. BWRX-300 posiada systemy bezpieczeństwa pasywnego, czyli mechanizmy uruchamiające samoistne inicjowanie się procedur chłodzenia, bez potrzeby angażowania w nie obsługi ludzkiej. To sprawia, że mogą one znajdować np. w pobliżu zakładów przemysłowych, czyli Synthosu w Oświęcimiu czy Orlenu w Płocku.

Energetyka jądrowa będzie jednym z najtańszych źródeł wytwarzania energii. Liczymy, że pierwszy reaktor powstanie w naszym kraju do 2030 roku. Jest już podpisany list intencyjny w sprawie ustalenia warunków dostaw pierwszych reaktorów do Polski - mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

FLESZ - Ile w tym roku wydamy na święta? Jak zamierzamy je spędzić?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Orlen i Synthos wspólnie chcą budować małe elektrownie jądrowe. Pierwszy reaktor może zacząć działać w 2030 roku - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski