Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Orlik" przyfrunął do Miechowa

Redakcja
Był krajobraz zieleni, na razie jest księżycowy... Fot. Zbigniew Wojtiuk
Był krajobraz zieleni, na razie jest księżycowy... Fot. Zbigniew Wojtiuk
W czwartek przy Gimnazjum nr 1 rozpoczęła się budowa kompleksu sportowego ze sztuczną nawierzchnią w ramach ministerialnego programu "Moje boisko. Orlik 2012".

Był krajobraz zieleni, na razie jest księżycowy... Fot. Zbigniew Wojtiuk

SZKOLNE INWESTYCJE. Ruszyła budowa sztucznych boisk, trwa przebudowa kotłowni dla gimnazjum i podstawówki

Wykonawcy z Wolbromia rozpoczęli od odzierania dotychczasowego boiska z płaszcza naturalnej murawy, po której jeszcze kilka dni temu biegali amatorzy joggingu, dzieci grały w piłkę, a inni, wolący leżakowanie, opalali się w pełnym słońcu. Prace ziemne zastopowały ulewne deszcze, jednak wczoraj na powrót pojawiła się spychokoparka ściągająca darń, samochód ciężarowy do wywozu ziemi i robotnicy.
- Nie wiem, czy to dobry pomysł, aby akurat w tym miejscu lokować taki sztuczny obiekt. Przecież ogrodzone boisko przyszkolne spełniało wszelkie wymogi. Wystarczyło tylko bardziej o nie zadbać. Systematyczne koszenie, uzupełnienie trawy w miejscach, gdzie jej nie ma, i wyrównanie nawierzchni na pewno byłoby tańsze od tej inwestycji - zauważa jeden z mieszkańców bloku nr 17. Właśnie zamieszkujący budynki wielorodzinne nr 16, 17 i częściowo 18 - będą musieli się pogodzić z nowym sąsiedztwem. I widokiem.
Inny nasz rozmówca dodaje, że taki kompleks sztucznych boisk już jest przy ul. Traugutta. Po co w mieście tworzyć więcej "sztuczności"?
Co zostanie wykonane w ramach budowy boiskowego kompleksu "Orlik 2012"? Zakres wykonawczy przewiduje: roboty ziemne, sztuczną nawierzchnię, ogrodzenie wraz z piłkochwytami, urządzenia sportowe zewnętrzne, oświetlenie zewnętrzne, zagospodarowanie terenu, trybuny ze 110 siedziskami dla widzów, podjazdy dla niepełnosprawnych. Koszt inwestycji, która ma być gotowa do końca września 2009 r., wyniesie 986,7 tys. zł. Ponad jedną trzecią kosztów "orlikowej" inwestycji pokrywa gmina Miechów; reszta to pieniądze (po połowie) Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Sportu.
Od 6 lipca gmina Miechów prowadzi też inwestycję ciepłowniczą dla Szkoły Podstawowej nr 2 i Gimnazjum nr 1 w Miechowie. Koszt tych z kolei prac to 262,5 tys. zł, wykonawcą jest firma z Tarnobrzega. Termin zakończenia zadania mija 15 sierpnia 2009 r.
Wczoraj zastępca dyrektora Gimnazjum nr 1 Jarosław Naziemiec podejmował przedstawicieli głównego wykonawcy. Takie kontakty na bieżąco pomagają w sprawnym przebiegu modernizacji, bardzo ważnej dla obu szkół.
- Chcemy tym samym wyłączyć z użytkowania emitującą zanieczyszczenia kotłownię węglowo-miałową. Gaz, bo nim będzie zasilana "międzyszkolna" instalacja, na pewno przyczyni się do poprawy ekologii i ochrony środowiska naturalnego - mówi zastępca burmistrza Wojciech Pengiel.
Zbigniew Wojtiuk
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski