Orzeł z przepaską na skrzydłach

GEG
Udostępnij:
(INF. WŁ.) Biały orzeł, z gotycką koroną otwartą na głowie, umieszczony na czerwonym polu, ze złotą przepaską na skrzydłach, zakończoną trójliściem, ze złotymi: dziobem, językiem i skrzydłami - będzie herbem województwa małopolskiego. Flagą Małopolski będzie prostokątna płachta trójdzielna złoto-biało-czerwona.

Radni zdecydują o ułożeniu barw na fladze

Zarząd Województwa Małopolskiego zaakceptował wczoraj projekt herbu i barw województwa. Ostateczna decyzja należy do radnych sejmiku, którzy 24 maja będą dyskutować nad projektem uchwały w tej sprawie. Po uchwale sejmiku potrzebna jest jeszcze akceptacja Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. W przypadku herbu radni praktycznie zaakceptują zaproponowany projekt, za to będą mogli zadecydować o rozmieszczeniu barw na fladze. Jedynym warunkiem jest tylko to, by kolory złoty, biały i czerwony były ustawione w proporcjach 1/5, 2/5 i 2/5. Radni zadecydują, czy pas złoty zostanie umieszczony na górze czy w środku flagi (pomiędzy pasem białym a czerwonym).
Herb województwa małopolskiego będzie nawiązaniem do herbu staropolskiego województwa krakowskiego. Będzie miał formę renesansowego orła z czasów ostatnich Jagiellonów, czyli z okresu, kiedy po raz pierwszy pojawiły się próby odróżnienia herbu województwa krakowskiego od herbu Królestwa Polskiego. Jest nieco stylizowany, nawiązuje do obecnego kształtu herbu państwowego, łączącego formy renesansowe i późnogotyckie, ale odróżnia go inny wzorzec plastyczny szponów i przepaska, zakończona staropolskim motywem trójliścia.
Jak nam powiedziano w Biurze Prasowym Urzędu Marszałkowskiego, mieszkańcy województwa zobaczą herb już podczas pielgrzymki papieża - zostaną wydrukowane papierowe chorągiewki z herbem, także sektor samorządowy na Błoniach będzie oznakowany herbem województwa.
Po akceptacji herbu i barw przez komisję heraldyczną przy MSWiA będzie on umieszczany w budynkach, pomieszczeniach urzędowych oraz salach posiedzeń, należących do organów województwa. Będzie się można starać o zgodę na umieszczenie herbu, np. na znakach handlowych i drukach reklamowych. Flaga województwa ma być umieszczana na budynkach i obiektach dla podkreślenia podniosłego charakteru uroczystości, świąt i rocznic państwowych lub wojewódzkich. Być może flaga i herb nie będą jedynymi wyróżnikami Małopolski - rozważana jest możliwość ustanowienia chorągwi i sztandaru.
(GEG)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie