Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Oscarowy weekend w kinach Kika i Agrafka w Krakowie. Zobaczymy filmy nominowane do prestiżowej nagrody

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Na Zachodzie bez zmian"
"Na Zachodzie bez zmian" Materiały prasowe
Na kilkadziesiąt godzin przed najważniejszym wydarzeniem dla światowej branży filmowej kina Agrafka i Kika w Krakowie zapraszają na pokazy produkcji nominowanych do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Co zobaczymy?

Jak pracuje się kobietom w Polsce? Zobacz ranking

od 16 lat

Kino Agrafka

10 marca /piątek/ | 15:45

WIELORYB |The Whale, reż. Darren Aronofsky, USA 2022, 117’

Charlie już od lat żyje na marginesie świata. Uwięziony w małym mieszkaniu przez chorobliwą otyłość. Odrzucony, nie bez powodu, przez swoich bliskich, samotnie zmierza w życiową przepaść. Wystarczy jednak jeden impuls, jedno spotkanie, by zapalić w nim płomień nadziei na to, że jeszcze nie wszystko stracone. Charlie podejmuje próbę nawiązania dawno utraconego kontaktu z nastoletnią córką. Wie, że czeka go niesłychanie trudne spotkanie. Zdaje sobie sprawę, że ryzykuje utratę ostatniego złudzenia. Gotów jest jednak podjąć to ryzyko z wiarą, że także dla niego jest jeszcze szansa na odkupienie.

Nominacje: Brendan Fraser /najlepszy aktor pierwszoplanowy/, Hong Chau /najlepsza aktorka drugoplanowa/, Judy Chin, Adrien Morot, Anne Marie Bradley /najlepsza charakteryzacja/

11 marca /sobota/ | 12:30

FABELMANOWIE | The Fabelmans, reż. Steven Spielberg, USA 2022, 151’

Steven Spielberg wraca do czasów swojego dzieciństwa, by opowiedzieć o dorastaniu Sammy’ego Fabelmana, wrażliwego nastolatka, wielkiego miłośnika kina i poczatkującego filmowca. Sammy przypadkiem poznaje dramatyczną rodzinną tajemnicę i odkrywa przy okazji, że kino w niezwykły sposób pomaga nam odkrywać prawdę o naszych bliskich i o nas samych.

Nominacje: najlepszy film, Michelle Williams /najlepsza aktorka pierwszoplanowa/, Steven Spielberg /najlepszy reżyser/, John Williams /najlepsza muzyka filmowa/, Steven Spielberg, Tony Kushner /najlepszy scenariusz oryginalny/, Rick Carter, Karen O'Hara /najlepsza scenografia/

11 marca /sobota/ | 15:15

W TRÓJKĄCIE | Triangle of Sadness, reż. Ruben Östlund, Szwecja/Francja/Wlk. Brytania/Niemcy/Turcja/Grecja 2022, 147’

Ruben Östlund („Turysta”, „The Square”), już po raz drugi nagrodzony canneńską Złotą Palmą, zabiera nas w szalony rejs luksusowym statkiem z piękną gwiazdką Instagrama Yayą (Charlbi Dean), początkującym modelem Carlem (Harris Dickinson) oraz wiecznie pijanym kapitanem (Woody Harrelson). Na statku bawią się celebryci i bogacze – emerytowani handlarze bronią, rosyjski król nawozu, podstarzałe diwy i zrzędliwe milionerki. Rejs po szmaragdowych morzach zamienia się w jazdę bez trzymanki, przy której katastrofa Titanica to romantyczny wypadek przy pracy. Östlund żongluje rolami społecznymi bohaterów, demaskując ich próżność i egoizm, kpi z pustej sławy influencerów, wyśmiewa świat mody. „W trójkącie” to dzika komedia, niezwykle aktualna satyra i drapieżny komentarz do absurdalnych czasów, w których żyjemy.

Nominacje: najlepszy film, Ruben Östlund /najlepszy reżyser/, Ruben Östlund /najlepszy scenariusz oryginalny/

12 marca /niedziela/ | 15:15

NA ZACHODZIE BEZ ZMIAN | Im Westen nichts Neues, reż. Edward Berger, Niemcy/USA/Wlk. Brytania 2022, 148’

Kiedy 17-letni Paul trafia na front zachodni podczas I wojny światowej, ponura rzeczywistość życia w okopach szybko studzi jego początkowy entuzjazm.

Nominacje: najlepszy film, najlepszy film nieanglojęzyczny, Volker Bertelmann /najlepsza muzyka filmowa/, Edward Berger, Lesley Paterson, Ian Stokell /najlepszy scenariusz adaptowany/, James Friend /najlepsze zdjęcia/, Kamil Jaffar, Markus Frank, Frank Petzold /najlepsze efekty specjalne/, Christian M. Goldbeck, Ernestine Hipper /najlepsza scenografia/, Heike Merker, Linda Eisenhamerová /najlepsza charakteryzacja/, Frank Kruse, Lars Ginzel, Markus Stemler /najlepszy dźwięk/

10, 11 i 12 marca /piątek-niedziela/ | 20:15

DUCHY INISHERIN | The Banshees of Inisherin, reż. Martin McDonagh, Irlandia/USA/Wlk. Brytania 2022, 114’

Duchy Inisherin to opowieść o losach dwójki przyjaciół, który znają się od kołyski: Padraica (Colin Farrell) i Colma (Brendan Gleeson). Akcja filmu rozgrywa się na malowniczej wyspie położonej na zachód od wybrzeży Irlandii. Pewnego dnia dalsza przyjaźń mężczyzn staje pod znakiem zapytania, gdy Colm niespodziewanie postanawia ją zakończyć. Zaskoczony Padraic za wszelką cenę chce zrozumieć, co się stało i odzyskać kontakt z dawnym przyjacielem. W jego staraniach wspierają go siostra Siobhan (Kerry Condon) i znajomy młodzieniec o imieniu Dominik (Barry Keoghan). Niestety wszelkie wysiłki Padraica spełzają na niczym, a niewzruszony Colm jest coraz bardziej zdeterminowany, by zakończyć niechcianą relację. Po rzuconym w desperacji ultimatum Colma następuje seria szokujących wydarzeń, od których nie ma już odwrotu...

Nominacje: najlepszy film, Colin Farrell /najlepszy aktor pierwszoplanowy/, Martin McDonagh /najlepszy reżyser/, Barry Keoghan, Brendan Gleeson /najlepszy aktor drugoplanowy/, Kerry Condon /najlepsza aktorka drugoplanowa/, Carter Burwell /najlepsza muzyka filmowa/, Martin McDonagh /najlepszy scenariusz oryginalny/, Mikkel E.G. Nielsen /najlepszy montaż/.

Kino Kika

10 marca 2023 /piątek/

16:00 AFTERSUN

17:00 BLISKO

17:45 IMPERIUM ŚWIATŁA

18:00 DUCHY INISHERIN

19:00 IO

20:15 OSCAR NOMINATED SHORTS 2023 – FILMY AKTORSKIE

11 marca 2023 /sobota/

13:00 WIELORYB

15:15 DUCHY INISHERIN

17:00 BLISKO

17:30 WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ, wersja rozszerzona

17:45 IMPERIUM ŚWIATŁA

19:00 IO

20:15 OSCAR NOMINATED SHORTS 2023 – FILMY ANIMOWANE

12 marca 2023 /niedziela/

13:15 AFTERSUN

15:15 DUCHY INISHERIN

17:00 BLISKO

17:30 W TRÓJKĄCIE

17:45 IMPERIUM ŚWIATŁA

19:00 IO

20:15 WIELORYB

O filmach:

Krótkometrażowe Filmy Aktorskie Nominowane do Oscara 2023

Pięć fabularnych krótkich metraży z różnych zakątków świata. Spotkanie dwóch zjednoczonych po latach rozłąki braci na farmie w Irlandii Północnej, poszukiwania zaginionej siostry z tajemniczym krajobrazem Grenlandii w tle, przygody zbuntowanych dziewcząt w surowych murach włoskiej szkoły z internatem, zaskakujący zwrot akcji podczas podróży tramwajem w środku norweskiej nocy i wieczór na lotnisku w Luksemburgu, który zmieni na zawsze życie bohaterki z Iranu.

Irlandzkie pożegnanie (An Irish Goodbye) / reż. Tom Berkeley, Ross White / Irlandia / 2022 / 23’
Ivalu / reż. Anders Walter / Dania / 2022 / 16’
Uczniaki (The Pupils) / reż. Alice Rohrwacher / Włochy, USA / 2022 / 37’
Nocna jazda (Night Ride) / reż. Eirik Tveiten / Norwegia / 2020 / 15’
Czerwona walizka (The Red Suitcase) / reż. Cyrus Neshvad / Luksemburg / 2022 / 17’

Krótkometrażowe Filmy Animowane Nominowane do Oscara 2023

Nietuzinkowy zestaw bohaterów i ich przygody - każda namalowana inną animowaną kreską. Podróż chłopca i jego zwierzęcych kompanów w poszukiwaniu przeznaczenia, niesamowita historia przetrwania pewnego brytyjskiego marynarza, codzienne wędrówki ojca i syna po stromych norweskich klifach, losy zbuntowanej 15-latki u progu dojrzewania w Ameryce lat 90. i spotkanie szarego pracownika ze wszechwiedzącym strusiem.

Chłopiec, kret, lis i koń (The Boy, the Mole, the Fox and the Horse) / reż. Peter Baynton, Charlie Mackesy / Wielka Brytania / 2022 / 35’
Latający żeglarz (The Flying Sailor) / reż. Amanda Forbis, Wendy Tilby / Kanada / 2022 / 7’
Handlarze lodu (Ice Merchants) / reż. João Gonzalez / Portugalia, Francja / 2022 / 14’
Rok siusiaków (My Year of Dicks) / reż. Sara Gunnarsdóttir / USA / 2022 / 25’
Struś powiedział mi, że świat nie istnieje i chyba mu wierzę (An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It) / reż. Lachlan Pendragon / Australia / 2022 / 11’

WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ w specjalnej wersji wzbogaconej o dodatkowe materiały.
Everything Everywhere All at Once , reż. Dan Kwan, Daniel Scheibert, USA 2022, 150’

Szalone połączenie kina akcji, komedii i science-fiction o niewiarygodnej bohaterce, od wizjonerskich twórców filmowych - Daniela Kwana i Daniela Scheinerta.

Evelyn Wang (Michelle Yeoh), borykająca się z trudami codzienności mama w średnim wieku, natrafia na klucz do „multiwersum”: sieci przecinających się ze sobą światów, gdzie może zbadać wszystkie drogi życiowe, którymi nie poszła: począwszy od gwiazdy filmowej do uznanego szefa kuchni Teppanyaki. Kiedy pojawiają się mroczne siły, Evelyn będzie musiała wykorzystać wszystko co ma i wszystko czym kiedyś mogła być, aby ocalić to, co jest dla niej najważniejsze: jej rodzinę. Dzięki niesamowitym scenom sztuk walki, lekkiemu humorowi w stylu pop oraz przyprawiającym o bicie serca emocjom, to epicki i porywający film, jakiego nigdy wcześniej nie widzieliście.

Nominacje:
Najlepszy film, najlepsza reżyseria – Dan Kwan i Daniel Scheinert, najlepszy scenariusz oryginalny - Dan Kwan i Daniel Scheinert, najlepsza aktorka pierwszoplanowa - Michelle Yeoh, najlepsza aktorka drugoplanowa - Jamie Lee Curtis I Stephanie Hsu, najlepszy aktor drugoplanowy - Ke Huy Quan
najlepszy montaż – Paul Rogers, najlepsze kostiumy - Shirley Kurata, najlepsza muzyka oryginalna – Sun Lux, najlepsza piosenka – „This Is A Life”

AFTERSUN | Aftersun, reż. Charlotte Wells, USA/Wlk. Brytania 2022, 98'
Osobista opowieść o wycieczce ojca i jego nastoletniej córki na wakacje do Turcji to jakby kartka z pamiętnika reżyserki. To jeden z najpiękniejszych portretów rodzicielstwa we współczesnym kinie. Wells tworzy swój film z impresji i ulotnych emocji, opowiadając o budowaniu relacji ojca z córką, o dojrzewaniu i o szczęściu.

Jedno z największych olśnień tegorocznych festiwali, pokazywany i nagradzany od Cannes aż do Toronto. Czuły, zabawny, wzruszający i chwytający za serce film Charlotte Wells ze znakomitymi rolami Paula Mescala oraz debiutującej na wielkim ekranie Frankie Corie, zachwycił krytyków (100% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes) oraz dystrybutorów na całym świecie.

Nominacje: Paul Mescal /najlepszy aktor pierwszoplanowy/

BLISKO | Close, reż. Lukas Dhont, Belgia/Niderlandy/Francja 2022, 105’
Jeden z najpiękniejszych filmów ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. Nagrodzone Grand Prix „Blisko” Lukasa Dhonta, autora pamiętnej „Girl”, to sensualna i czuła opowieść o przyjaźni dwóch 13-latków. Léo i Rémi uwielbiają spędzać ze sobą czas, ich relacja jest intensywna, spontaniczna, żywa. Jednak głupie plotki, presja rówieśników i zagubienie w świecie, który nigdy nie jest oczywisty, powodują, że Léo zaczyna się oddalać i ranić przyjaciela. Wspaniale sfilmowany coming-of-age i zarazem uniwersalny film o akceptacji swoich błędów oraz nauce przeżywania najtrudniejszych emocji.

Nominacje: Najlepszy film międzynarodowy

IMPERIUM ŚWIATŁA | Empire of Light, reż. Sam Mendes, USA/Wlk. Brytania 2022, 115’
Przepięknie nakręcony film o miłości do kina, piętnie choroby psychicznej oraz rasizmie w Wielkiej Brytanii za czasów Margaret Thatcher. W mistrzowskiej reżyserii Sama Mendesa, ze stylową muzyką oraz znakomitymi rolami takich gwiazd, jak Olivia Colman, Micheal Ward, Toby Jones i Colin Firth.

Na angielskim wybrzeżu, w pięknym, choć nadgryzionym zębem czasu kinie Empire, które najlepsze lata ma już za sobą, pracuje Hilary (Olivia Colman), która – jak się wydaje – również najlepsze lata ma już za sobą. Jest sumienną, ale przytłoczoną licznymi problemami kierowniczką, a na dodatek ma co najmniej niezdrowe relacje z szefem. Niespodziewanie nadzieję na lepsze jutro wlewa w jej serce Stephen (Micheal Ward) – nowy, młody pracownik, który przypomina jej, że życie może być piękne. Choć zarówno on, jak i ona na co dzień muszą się zmagać ze swoimi demonami.

Nominacje: Roger Deakins /najlepsze zdjęcia /

IO | EO , reż. Jerzy Skolimowski, Polska/Włochy 2022, 86’
„IO” to zapierająca dech w piersiach odyseja, porywające kinowe doświadczenie i nakręcony z imponującym rozmachem obraz współczesnego świata. Film Jerzego Skolimowskiego stał się sensacją festiwalu w Cannes, skąd wyjechał z Nagrodą Jury. Opowieść o nas samych, odbijających się w oczach pewnego osiołka, zachwyciła artystyczną brawurą i młodzieńczą energią, choć firmuje ją swoim nazwiskiem 84-letni mistrz europejskiego kina. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności. Dzieło, które łączy realistyczne i wizjonerskie, przyziemne i metafizyczne, krytyczne i empatyczne; swoim rozmachem przypomina najwspanialsze obrazy Hieronima Boscha i Pietera Bruegla. W podróży towarzyszą bohaterowi m.in. Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Isabelle Huppert.

Nominacje: Najlepszy film międzynarodowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oscarowy weekend w kinach Kika i Agrafka w Krakowie. Zobaczymy filmy nominowane do prestiżowej nagrody - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski