MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osieczany. Ziści się marzenie kilku pokoleń mieszkańców: powstanie sala gimnastyczna

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Podpisanie umowy nastąpiło obok szkoły. W tle za władzami gminy i szkoły oraz projektantem znajduje się plac zabaw, a za nim boisko, w miejscu którego powstanie sala gimnastyczna
Podpisanie umowy nastąpiło obok szkoły. W tle za władzami gminy i szkoły oraz projektantem znajduje się plac zabaw, a za nim boisko, w miejscu którego powstanie sala gimnastyczna Fot. Katarzyna Hołuj
W istniejącej już od 100 lat szkole nigdy nie było sali gimnastycznej. Dlatego podpisanie umowy na jej zaprojektowanie, które stało się faktem w miniony piątek, to dla lokalnej społeczności niezwykle ważne, historyczne wydarzenie.

FLESZ - Trzecia fala - ważne zmiany

Od dziś wykonawca ma 5 miesięcy na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę

– mówił Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic, dodając, że ma nadzieję, że projektantowi uda się to nawet w krótszym czasie. - Chcielibyśmy jak najszybciej rozpocząć proces inwestycyjny, żeby móc otworzyć nową sale gimnastyczną i nowe sale w 2022 roku.

Przypomnijmy, że to przedsięwzięcie będzie finansowane z puli 22 mln zł, pozyskanej przez gminę z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.  Z tej samej puli zostanie również sfinansowana budowa sali gimnastycznej przy szkole w sąsiedniej Drogini, powstanie nowy budynek przedszkola samorządowego w Jaworniku oraz zostanie skończone trzecie niecka basenu na krytej pływalni w Myślenicach.

Lilianna Mitana, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Osieczanach mówiła zaś, że bez żadnej przesady można powiedzieć, że o rozbudowę osieczańskiej szkoły, szczególnie właśnie o salę gimnastyczną zabiegało wiele pokoleń mieszkańców tej miejscowości.

Cieszymy się, że wreszcie ma to stać się faktem

– dodała.

Obecnie uczniowie ćwiczą na korytarzu, co przeszkadza innym uczniom, mającym w tym samym czasie lekcje w klasach. Alternatywą są wyjazdy do hali w Myślenicach lub na basen w Myślenicach, ale to rozwiązanie też ma wady, zwłaszcza jesienią i zimą, bo dzieci łapią przeziębienia wychodząc z hali i spiesząc się z powrotem do szkoły.

Budynek sali ma mieć ok. 700 m kw. I oprócz sali pomieścić szatnie i sanitariaty. Stanie on od strony południowej budynku szkoły, z powodu ograniczonych możliwości terenowych, w miejscu obecnego boiska. Taka decyzja, jak mówił burmistrz, zapadła po uzgodnieniach z mieszkańcami.

Natomiast z drugiej strony budynku szkoły, od północy, powstanie zupełnie nowa część dydaktyczna. Na dwóch kondygnacjach mają powstać nowe sale, których brakuje nie tylko uczniom, ale i przedszkolakom.

Moim marzeniem jest, aby część z tych sal przeznaczyć na przedszkola, bo podań o przyjęcie dziecka do przedszkola mamy więcej niż dostępnych miejsc

– mówi Lilianna Mitana, dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Osieczanach. Jak mówi, dobrze byłby, aby powstał jeden dodatkowy oddział.
Mają też powstać dodatkowe szkolne pracownie przedmiotowe.

O to, żeby wystarczyło miejsca na wszystkie te potrzeby będzie musiał zatroszczyć się projektant – firma RM Projekt. Jak mówił Rafał Mirek, obydwa nowe budynki mają być funkcjonalnie połączone z istniejącym budynkiem szkoły, a budynek sali ma być tak urządzony, żeby mogła ona funkcjonować niezależnie również poza godzinami otwarcia szkoły.
Obydwa nowe budynki będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski