Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiedle i hotel pozwolą Garbarni się rozwinąć

Małgorzata Mrowiec
Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do budynków osiedla przy ul. Rydlówka już w przyszłym roku
Pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do budynków osiedla przy ul. Rydlówka już w przyszłym roku Fot. ANNA KACZMARZ
Podgórze. Klub stworzył spółkę z prywatnym inwestorem. Dzięki temu podnosi standard infrastruktury sportowej, a w przyszłości będzie mógł się utrzymywać za pieniądze z obiektów komercyjnych.

Przy ulicy Rydlówka powstaje osiedle Murapol Garbarnia. W ramach pierwszego etapu wznoszone są cztery budynki, trwają już prace murarskie na ich najwyższych kondygnacjach. Będzie tu prawie 200 mieszkań, do których pierwsi lokatorzy wprowadzą się w przyszłym roku.

- Rośnie nam osiedle przyszłych zawodników, dzieci korzystających z klubu - taką ma nadzieję Marek Siedlarz, wiceprezes Klubu Sportowego Garbarnia.

Garbarnia zdecydowała się na zawarcie spółki z deweloperem - firmą Murapol, by uzyskać środki na działalność i rozwój. Garbarnia wnosi grunt, a Murapol - pieniądze. Spółka ma docelowo zbudować osiedle złożone z kilkunastu budynków (ok. 600 mieszkań) na 4,4 z 9 ha terenu, jaki klub ma przy ul. Rydlówka.

Ponadto na innej części nieruchomości należącej do klubu, od strony ul. Konopnickiej (na 0,8 ha) przewidziane są obiekty komercyjne. Sprzedaż mieszkań oraz przyszłe przychody z wynajmu budynków części komercyjnej - będą to biura lub hotel - oznacza dla klubu możliwość zadbania o wyższy standard infrastruktury sportowej.

Przypomnijmy: teren przy ul. Rydlówka Garbarnia dostała w wieczyste użytkowanie od miasta w ramach rekompensaty za grunty, na których w latach 70-80. powstał hotel Forum. Wcześniej stał tam stadion Garbarni, został wyburzony.

Dziś w klubie trenuje około 300 osób. Garbarnia ma nadzieję, że inwestycje pozwolą znacząco zwiększyć tę liczbę. Klub chce też zamienić swoje obecne miejsce w III lidze - na wyższą ligę.

Dzięki przystąpieniu do spółki, piłkarski klub już teraz zmienia swe oblicze. W ostatnim czasie Garbarnia zyskała dwa nowe boiska treningowe: jedno o sztucznej nawierzchni, wysokiej jakości (nawierzchnia jest zbliżona do naturalnej, zapewnia dobrą amortyzację), oświetlone, a drugie - pełnowymiarowe boisko trawiaste z automatycznym systemem podlewania.

- Samo oświetlenie znaczy naprawdę dużo, bo wcześniej jesienią i zimą można było zapomnieć o zajęciach od godziny 15 czy 16, teraz są możliwe - zwraca uwagę prezes Siedlarz.

Zmodernizowano także, odwracając przy tym o 90 st., dotychczasowe główne boisko, na jednej z nierozebranych trybun zamontowano krzesełka. Na uwolnionym spod części boiska terenie stanie nowy budynek klubu, który zastąpi starty, niewystarczający. Ma być zbudowany w 2016 roku. W kolejnym roku boisko klubu będzie się zamieniać w stadion obudowany trybunami na 4 tys. widzów. Całość będzie gotowa zapewne w 2018 r. Jednocześnie ma być wznoszona część komercyjna.

- Nowi mieszkańcy będą sąsiadować z 4-hektarową przestrzenią rekreacyjną i zieloną, jaką jest teren klubu. A my w końcu będziemy mieć obiekty odpowiadające historii tego klubu i zabezpieczymy jego dalsze funkcjonowanie - podkreśla Marek Siedlarz.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski