Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiedle Jurajskie – przyjazne miejsce do zamieszkania

Redakcja
W krakowskich Mydlnikach powstaje ponad 500 mieszkań, nowe drogi, tereny rekreacyjne oraz parkingi

Spółdzielnia Mieszkaniowa GRODZKA kontynuuje trzeci etap budowy osiedla Jurajskie. Docelowo powstanie w nim 13 budynków wielorodzinnych z mieszkaniami o pow. od 40 do 70 m kw., a także 12 domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej o pow. 127-176 m kw.

Zielone otoczenie, funkcjonalne strefy

Autorem projektu jest arch. Ryszard Golenia. – Architektura budynków oraz ich gabaryty dostosowane zostały do wymogów stawianych dla nowej zabudowy powstającej w otulinie Jurajskich Parków Krajobrazowych – _stwierdza. _– Efektem tego jest powstanie zespołu, który – co było jednym z założeń - nie przytłacza wielkością, ale nawiązuje skalą i charakterem zarówno do obiektów znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu, jak i w obszarze Jurajskich Parków Krajobrazowych. Niewątpliwym walorem powstającego zespołu urbanistycznego jest wkomponowanie go w atrakcyjną konfigurację terenu i wykształcenie czytelnych stref funkcjonalnych obejmujących oprócz funkcji mieszkalnej strefę usług oraz tereny rekreacyjne o różnym charakterze i kompozycje zieleni.

Os. Jurajskie posiada przemyślany układ dróg wewnątrzosiedlowych, zapewniających dojazdy do budynków jednorodzinnych i wielostanowiskowych garaży usytuowanych w przyziemiach budynków wielorodzinnych. W ramach prac związanych z usprawnieniem układu komunikacyjnego, SM GRODZKA zrealizowała budowę związanej z osiedlem ulicy – Prof. Myczkowskiego i przystąpiła do modernizacji ulicy K. Wierzyńskiego przylegającej do osiedla JURAJSKIE-2.

Inwestycja cieszy się dużym powodzeniem o czym świadczy zakończona z powodzeniem sprzedaż kolejnych jej etapów. – Myślę, że złożyło się na to kilka czynników – podkreśla Kazimierz Kaczmarczyk, prezes SM Grodzka. Głównym spośród nich jest atrakcyjna lokalizacja – Osiedle zlokalizowane jest na obrzeżu miasta, w sąsiedztwie terenów o dużych walorach rekreacyjnych. Posiada dogodne połączenie komunikacyjne z odległym w linii prostej o ok. 7 km centrum Krakowa. Wypada tu wspomnieć, że w podobnej odległości lokalizowane są zespoły mieszkaniowe osiedla Ruczaj. Po uruchomieniu kolei metropolitalnej jego mieszkańcy będą mieli możliwość dotarcia do centrum w kilkanaście minut. Podjęliśmy już wstępne starania, aby przystanek kolei znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla.

Duże zainteresowanie mieszkaniami, a także domami powstającymi w Krakowie-Mydlnikach wynika z przystępnej polityki cenowej, jaką realizuje SM Grodzka działając zgodnie z ustawą o spółdzielczości w układzie „non profit”. Brak składnika zysku, co jest nieodłączne dla tej formy działania, pozwolił na ustalenie ceny 1m kw. powierzchni mieszkania na poziomie … tys. złotych (lokale znajdujące się na parterze budynków są nieco tańsze), mimo iż zakłada się wysoki standard wykończenia, wyposażenia i zagospodarowania terenu. – Miejsc, które umożliwią realizację różnych form wypoczynku, będzie w naszym osiedlu wiele – mówi prezes Kazimierz Kaczmarczyk. – Szeroki pas zieleni powstanie m.in. w północno-wschodniej części trzeciego etapu budowy osiedla. Zrealizujemy na nim m.in. plac zabaw dla dzieci z górką saneczkową, a także dróżki spacerowe i boiska do gier zespołowych usytuowane nad garażami wielostanowiskowymi.

Miejsca do parkowania, dostępne usługi

Mimo dużej skali inwestycji zapewniono mieszkańcom osiedla ponadnormatywną liczbę miejsc do parkowania. Będzie ich -  zarówno w garażach wielostanowiskowych usytuowanych w przyziemiach budynków, jak również na parkingach zewnętrznych - o ok. 50 proc. więcej niż mieszkań. Projekt osiedla zakłada m.in. budowę dwóch wolnostojących, dwupoziomowych garaży wielostanowiskowych, które zlokalizowano na jego północno-wschodnim obrzeżu. Już dziś os. Jurajskie dysponuje lokalami z zakresu usług podstawowych. W pierwszym etapie otwarty został m.in. sklep spożywczy „Żabka”, apteka oraz przychodnia Jurajskiego Centrum Medycznego, a w drugim kolejne sklepy - m.in. kosmetyczny i spożywczy, a także przedszkole, żłobek i mała gastronomia. Następne lokale usługowe powstają w etapie trzecim.

W budynkach wprowadzone zostały udogodnienia i nowe rozwiązania techniczne. – Zamontujemy w nich windy, które obsługiwać będą wszystkie poziomy użytkowe, w tym również garaże wielostanowiskowe w przyziemiach – dodaje arch. Ryszard Golenia. - Dodatkowo zainstalowane zostaną też kolektory słoneczne, co pozwoli m.in. na obniżenie kosztów związanych z pozyskaniem energii cieplnej. Zestawy solarne zostaną bowiem włączone w systemy centralnego ogrzewania i ciepłej wody, zasilane w układzie podstawowym z kotłowni na paliwo gazowe, zaprojektowanych indywidualnie dla każdego budynku. Ponadto, mieszkania zostaną wyposażone w instalację wentylacji mechanicznej z możliwością zabudowy central rekuperacyjnych w poszczególnych mieszkaniach, pozwalających odzyskiwać ciepło z systemów wentylacyjnych. Nadrzędnym celem, który sobie założyliśmy jest podnoszenie jakości i standardu budowanych mieszkań.

Rozmawiał JL

Kontakt z nami:

Spółdzielnia Mieszkaniowa Grodzka,
ul. Szablowskiego 6
www.smgrodzka.krakow.pl
tel. 12 637 97 67.

**

POWRÓT DO WIZYTÓWEK >>

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski