Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiem krakowskich wystaw na listę noworocznych postanowień

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Współistnienie" Muzeum Podgórza
"Współistnienie" Muzeum Podgórza Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
W 2021 roku zostało otwartych w krakowskich instytucjach wiele ciekawych wystaw, przypominamy o tych, które w nowym roku wciąż czekają na publiczność. Jakie ekspozycje koniecznie zobaczyć na początku roku? Oto ściąga.

FLESZ - Mandaty za nieodśnieżony samochód i nie tylko

od 16 lat

Design i architektura po krakowsku

Kamienica Szołayskich

Najważniejsze działa polskich projektantów i architektów, najciekawsze budynki oraz kultowe przedmioty codziennego użytku powstałe na przestrzeni ostatnich 120 lat to nowe wystawy stałe Muzeum Narodowego w Krakowie - „Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” oraz „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku”, prezentowane w Kamienicy Szołayskich. Obie wystawy są zapowiedzią muzeum designu i architektury, które powstanie w budynku dawnego hotelu Cracovia.

Od Wyspiańskiego po przedmioty powstałe po 1989 roku, łącznie 350 prezentujących sztukę użytkową od końca XIX wieku po współczesność, sprzęty, którymi otaczamy się na co dzień, projekty najwybitniejszych polskich artystów, zarówno te, które są unikatami, jak i te, które były produkowane masowo, były obecne w wielu wnętrzach w Polsce.

Wystawa „Przekroje” to makiety, fotografie oraz materiały multimedialne ukazujące czołowe realizacje architektoniczne, m.in. Hala Widowiskowo-Sportowa Spodek w Katowicach, Hala Targowa w Gdyni. Wystawę otwierają makiety hotelu Cracovia i pierwotnej wersji Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie.

„Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” oraz „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku” Kamienica Szołayskich
„Przedmioty. Galeria Designu Polskiego XX i XXI wieku” oraz „Przekroje. Galeria Architektury Polskiej XX i XXI wieku” Kamienica Szołayskich Wojciech Matusik

Niezwykła opowieść o Wyspiańskim

Teatr im. Słowackiego

Narracyjna opowieść o Stanisławie Wyspiańskim widzianym oczyma naturalizowanego syna Teodora. „Archiwum Opowieści Teatralnych – Paradyz" to swego rodzaju magazyn pozornie rozrzuconych obiektów – opakowań, obudów sprawiających wrażenie urządzeń utrzymujących przy życiu tajemnicze wewnętrzne mechaniczne byty, które staną się rodzajem mini-gablot, klatek, kapsuł, maszyn projekcyjnych. Z zainstalowanymi wewnątrz okularami, wizjerami i ekranami do zaglądania, podglądania.

„Archiwum Opowieści Teatralnych – Paradyz" Teatr Słowackiego
„Archiwum Opowieści Teatralnych – Paradyz" Teatr Słowackiego Joanna Urbaniec / Polska Press

Pandemia oczami krakowian

Muzeum Podgórza
do kwietnia 2022

Maseczki, fotografie pustego Krakowa, kombinezony, stroje ochronne, lekarstwa, papier toaletowy to eksponaty to eksponaty, które złożyły się na wystawę „Współistnienie” prezentowana Muzeum Podgórza. - Wystawa „Współistnienie” to opowieść o czasie zrazy z perspektywy mieszkańca Krakowa. Nie jest to wystawa o samej pandemii, a o ludzkich emocjach. Za pomocą artefaktów pokazujemy całe spektrum emocji jakich wszyscy doświadczyliśmy: strachu, radości, motywacji, kreatywności – wyjaśnia Mateusz Zdeb, kurator wystawy.

"Współistnienie" Muzeum Podgórza
"Współistnienie" Muzeum Podgórza Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Klinika Zabawek

ul. Kopernika 15a
do 27 lutego 2022
W budynku po byłym szpitalu przy ulicy Kopernika 15a w Krakowie powstała klinika zabawek. Można tam zobaczyć misia z naderwanym uchem, czy lalki bez ręki. Zabawki pochodzą z kolekcji Rodziny Sosenków, która od lat 70 zajmuje się ich renowacją.
Na wystawie pokazane zostały nie tylko eksponaty, ale także historie, za którymi kryją się konkretne postacie, emocje i doświadczenia. Są zabawki, które przez kilkadziesiąt lat przeżyły w jednej rodzinie. Na strychu, w lamusie, w starych walizkach, pudłach. Im bardziej zabawka kochana, tym bardziej zniszczona - przekonują autorzy wystawy. To wzruszające świadectwo czułej relacji dziecka i zabawki.

Klinika Zabawek
Klinika Zabawek Aneta Zurek / Polska Press

Malarstwo Niderlandów na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu
do 27 lutego 2022
31 obrazów z XVI i pierwszej połowy XVII wieku prezentowanych jest właśnie w wawelskich komnatach na wystawie "Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu". Zaprezentowane zostały działa twórców niderlandzkich i flamandzkich, które znajdowały się zarówno w rezydencjach władców, jak również we wnętrzach domów zamożnych antwerpskich mieszczan. Wśród nich portrety, obrazy rodzajowe, religijne i alegoryczne. Oprócz dzieł wysokiej klasy są też obrazy nieco skromniejsze, tworzone w dużych nakładach na eksport do innych krajów Europy.

"Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu"
"Nie tylko Bruegel i Rubens. Malarstwo Niderlandów na Wawelu" Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Portrety krakowian

Pałac Potockich, Rynek Główny 20
do 9 stycznia 2022
W Galerii Sztuki Współczesnej przy Rynku Głównym w Krakowie można teraz obejrzeć blisko 50 jego prac powstałych od początku XXI wieku. Najliczniejszą grupę stanowią portrety krakowian. Wśród nich członkowie rodziny, poeci - Wisława Szymborska, Adam Zagajewski, Ryszard Krynicki, przyjaciele, znajomi i współpracownicy. Część z nich jest prezentowana przed publicznością po raz pierwszy - w tym portrety lekarzy czy obraz przedstawiający Jacka Majchrowskiego.
Drugą częścią wystawy są autoportrety. W swoich pracach Leszek Sobocki użycza swojego wizerunku i utożsamia się w ramach autoportretu z kimś innym, nieznanym, nieokreślonym.

"Portrety krakowian" Pałac Potockich
"Portrety krakowian" Pałac Potockich Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Architektura po japońsku

Manggha
do 9 maja 2022
„Kengo Kuma. Eksperyment. Materiał. Architektura”. Kengo Kuma, najlepiej dziś rozpoznawalny architekt japoński, który zgodnie z japońską tradycją, łączy nowoczesne technologie z tradycyjnymi materiałami budowlanymi. Na wystawie zaprezentowano wybór jego ostatnich eksperymentalnych projektów, które świetnie ilustrują rozumienie architektury przez Kengo Kumę. Ma ona być w jego ujęciu przyjazna dla użytkowników, czerpiąca inspirację z natury i lokalnego środowiska, tłumiąca wszelkie tendencje do dominacji budynku nad naturalnym otoczeniem.

„Kengo Kuma. Eksperyment. Materiał. Architektura”
„Kengo Kuma. Eksperyment. Materiał. Architektura” Manggha

Sztuka karmi sztukę

MOCAK
do 20 marca 2022
„Sztuka karmi sztukę” to ekspozycja prezentująca prace ponad czterdziestu artystów polskich i zagranicznych, którzy dokonują twórczych przekształceń dzieł sztuki dawnej i współczesnej, tworząc własne warianty arcydzieł.
- Wykorzystywanie wcześniejszych osiągnięć artystycznych jako źródła dla własnej inspiracji ma wielowiekową tradycję, a szczególnie umocniła się w postmodernizmie, który celebrował strategię pastiszu i cytatu – wyjaśnia kuratorka wystawy Martyna Sobczyk.

"Sztuka karmi sztukę" MOCAK
"Sztuka karmi sztukę" MOCAK Wojciech Matusik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Osiem krakowskich wystaw na listę noworocznych postanowień - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski