Osiem medali Małopolan w MP młodziczek i młodzików. Bartosz Bogacz, Natasza Potok i Wiktoria Dziob ze złotem [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
Facebook Centrum Kultury i Promocji w Kocmyrzowie-Luborzycy
Osiem medali zdobyli reprezentanci małopolskich klubów podczas mistrzostw Polski młodziczek i młodzików, które odbyły się w Pile. W MP rywalizowało 156 dziewcząt i 335 chłopców ze 135 klubów, tocząc odpowiednio 214 i 434 walk. W klasyfikacji medalowej Judo Błękitni Tarnów zajęli trzecie, a UKS Judo Kraków szóste-trzynaste miejsce.

Ekipa z Tarnowa zgarnęła po jednym krążku każdego koloru. Na najwyższym stopniu podium w kat. 46 stanął Bartosz Bogacz, który w finałowym pojedynku pokonał swojego kolegę klubowego Sergiusz Sikorskiego, wychowanka trenera Bogusława Kocika. Po brązowy medal w kat. 90 kg sięgnął Michał Florek. Znakomity dorobek tarnowskiej ekipy uzupełniają dwie siódme, punktowane lokaty.

Tytuły mistrzyń Polski zdobyły w kat. 44 kg Natasza Potok z MOSiR-u Tuchów i w kat. 48 kg Wiktoria Dziob z UKS Judo Kraków.

Natasza Potok w decydującym pojedynku okazała się lepsza od Roksany Czerwińskiej-Kowar (UKS Judo Fight Club Warszawa). Jej siostra-bliźniaczka Nina, która zajęła piąte miejsce, przegrała walkę o wejście do finału właśnie ze wspomnianą zawodniczką ze stolicy. Obie siostry (rocznik 2007) mieszkają w Piotrkowicach, a uczą się w I klasie LO w Tuchowie. Judo trenują od 7. roku życia. Ich pierwszym trenerem przez trzy lata był Krzysztof Gut, a potem - do dziś - Marek Srebro.

Wiktoria Dziob cztery walki wygrała przed czasem. W finale pokonała Oliwię Przetacką (Hato Judo Warszawa). Jej sukces jest tym cenniejszy, że należy ona do młodszego rocznika młodziczek. Przygodę z judo rozpoczęła mając pięć lat, gdy przyszła na pierwszy trening UKS Judo Kraków w nowo przygotowanej sali do judo w SP 119 na Azorach. Po dziewięciu latach okazała się najlepsza w kraju. Jej szkoleniowcem jest dr Artur Kłys.

Wicemistrzami Polski zostali w kat. 50 kg Mikołaj Gil z UKS Ukemi Judo Wolbrom i w kat. 90 kg Szymon Kwadrans z UKS Grot Kraków, a Kwadrans w ostatnim pojedynku uległ Danielowi Chamerskiemu (UKS Sakura Warszawa).

Gil - po czterech zwycięskich walkach - w finale przegrał dopiero po dogrywce z Szymonem Lampartem (UKJ Milenium Rzeszów). To jego drugi kolejny srebrny medal w MP (przed rokiem w swym debiucie był drugi w kat. 42 kg). Jego kolega klubowy Marcel Wójcik - debiutujący w MP - był siódmy w kat. 50 kg (startowało aż 24 zawodników). Jego wynik tym bardziej jest godny podkreślenia, że startował jako zawodnik z młodszego rocznika, a jeszcze na tydzień przed zawodami jego występ wydawał się niemożliwy, ale ostatecznie doszedł do skutku dzięki rodzicom i ich współpracy z fizjoterapeutą.

Na najniższym stopniu podium w kat. 48 kg stanęła Lena Ziembla z UKJ Centrum Kocmyrzów-Luborzyca, która w walce o brąz pokonała przez ippon posiadającą o dwa stopnie kyu więcej Kingę Kwapis (UKS Grizzly Koszęcin). Podopiecznej trenera Krzysztofa Marchewczyka w odniesieniu sukcesu pomogła też praca ze szkoleniowcami małopolskiej kadry wojewódzkiej: Pawłem Kitą, Robertem Zaczkiewiczem, Dariuszem Tylką i Grzegorzem Majem oraz indywidualne zajęcia z olimpijczykiem z Atlanty Krzysztofem Wojdanem.

Medalowe miejsca Małopolan

• Judo Błękitni Tarnów - 46 kg chłopców: 1. Bartosz Bogacz, 2. Sergiusz Sikorski; 90 kg chłopców: 3. Michał Florek
  • MOSiR Tuchów - 44 kg dziewcząt: 1. Natasza Potok
  • UKS Judo Kraków - 48 kg dziewcząt: 1. Wiktoria Dziob
  • UKS Ukemi Judo Wolbrom - 50 kg chłopców: 2. Mikołaj Gil
  • UKS Grot Kraków - 90 kg chłopców: 2. Szymon Kwadrans