Osiem ról

ALEX
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Gdyby przyjrzeć się z boku pracy zespołu zastanawiającego się nad tym, jak wykonać zadanie, mogłoby się okazać, że jeden z jego członków mówi: "Mamy wystarczająco dużo czasu, żeby to zrobić", drugi: "Nie, nie zdążymy", trzeci: "Czekajcie, mam zapisane, co trzeba zrobić i może zdążymy", czwarty: "Znam kogoś, kto może nam w tym pomóc", a piąty: "Wszyscy jesteście w błędzie. Ja wiem lepiej".

Znając mocne strony typów osobowości zawodowej, można skuteczniej realizować cele firmy

   
   Specjaliści ds. zarządzania personelem twierdzą, że członkowie zespołu przyjmują zwykle jedną z zaledwie ośmiu postaw.

Logiczne podejście

   Pierwszy typ osobowości (ang. implementor) jest spokojny, opanowany, szczery i pełen ufności. Ceni stabilizację. W działaniu odznacza się skutecznością. Jest uporządkowany i systematyczny, co może pozostałych pracowników drażnić lub wprawiać w zakłopotanie.
   Jest rzetelnym pracownikiem. Z pewnością dołoży wszelkich starań, by jak najlepiej wykonać powierzone mu zadanie. Na pewno też sprawdzi się jako praktyczny organizator. Jego zaletą jest bystrość umysłu: jasno widzi cel i potrafi bez trudu wytyczyć zadania z podziałem na role. Jego mocną stroną jest także to, że koncentruje się na sprawach praktycznych i uparcie dąży do osiągnięcia celu.
   Jako szef może się okazać zbyt mało elastyczny. Ponadto jego uporządkowany, systematyczny sposób działania może ograniczać kreatywność pozostałych pracowników. Jako szef grupy może on także przeoczyć pewne rozwiązania innowacyjne. Z drugiej strony - jego logiczne podejście może pomóc w szybkim wypracowywaniu skutecznych rozwiązań.

Koncentracja na zadaniu

   Drugi typ osobowości zawodowej (ang. coordynator) jest dominującym ekstrawertykiem oraz indywidualistą. Ma zwyczaj ponaglać innych do działania. W grupie to on ustala priorytety. W dyskusji wykorzystuje zdolności interpersonalne.
   Jest bardzo skoncentrowany na zadaniu. Ma zwyczaj oczyszczać pole do dalszej dyskusji. Często powtarza: "Reasumując...". Jego wadą jest rywalizowanie z dominującymi członkami zespołu i brak umiejętności pozytywnego motywowania w równym stopniu wszystkich pracowników. Człowiek o tym typie osobowości kieruje zespołem w sposób niezwykle skuteczny, ale nie zawsze jest doceniany i aprobowany przez wszystkich członków zespołu.
   Jeżeli nadal nie jesteś pewny, czy w Twoim otoczeniu jest coordynator, zastanów się, kto powtarza najczęściej: "Wracając do głównego wątku...", "No to podsumujmy".

Ojciec sukcesu

   Trzeci typ osobowości (ang. shaper) to ekstrawertyk o dość niespokojnym usposobieniu. Emanuje energią. Jest impulsywny i w związku z tym często okazuje zniecierpliwienie. Ma zdolność do logicznego i jasnego myślenia. Wadą może okazać się czasami jego skłonność do rywalizacji.
   W kierowaniu zespołem jest w stanie połączyć ze sobą różne pomysły. Ma zwyczaj interweniować, gdy dyskusja schodzi na niewłaściwe tory. Zawsze ma na względzie zasadniczy cel. Gdy pracownicy działają w nadmiernym napięciu, jest w stanie wpłynąć na nich pozytywnie, mobilizując ich do dalszego wysiłku.
   Jego wadą jest jednak to, że często ucina wymianę poglądów i postrzega jako zagrożenie dla własnej osoby dominujących członków zespołu. Potrafi być jednak efektywny w doprowadzeniu go do sukcesu nawet w takich dziedzinach, o których nie ma zbyt wielkiego pojęcia. Rozgoryczenie może natomiast budzić jego skłonność do przypisywania sobie cudzych osiągnięć.

Pomysły w rękawie

   Z kolei czwarty typ osobowości (ang. plant) to introwertyczny intelektualista. Dostrzega on najistotniejsze szczegóły zjawiska. Jest zwykle pełen ufności. Nieuważny obserwator może go uznać za osobę nadmiernie obojętną.
   Charakteryzuje go to, że jak z rękawa sypie oryginalnymi pomysłami. Jest w stanie przyjąć postawę radykalną. Na początku rozwiązywania problemu może wykazywać skłonność do nadmiernego krytycyzmu.
   Podczas dyskusji ma nowe pomysły, nawet wówczas gdy zespół tkwi w martwym punkcie i może się wydawać, że nic nie jest już w stanie wyrwać go z marazmu. Ma jednak wyczucie - i nie podsuwa nowych idei wtedy, gdy jest przekonany, że nie zostałyby one przyjęte przychylnie.
   Negatywnie nastawieni do niego członkowie zespołu zarzucają mu zazwyczaj, że zachowuje się, jakby znał się na wszystkim. Wielu osobom nie podoba się też to, że zwykle jest egoistyczny i ma na względzie przede wszystkim swój własny interes. Charakterystyczne - gdy znajdzie się w zespole ekstrawertyków - wstrzymuje się z ujawnieniem własnych, nierzadko bardzo błyskotliwych, innowacyjnych i dobrych pomysłów.
   Jego wadą jest także skłonność do brnięcia w ślepą intelektualną uliczkę oraz dążenie do zdobycia władzy. Lubi powtarzać: "To powinno zostać zrobione w sposób następujący "...

"Rzecznik" zespołu

   Kolejny typ osobowości (ang. resource investigator) jest osobą ekstrawertyczną, dominującą, ceniącą towarzystwo. Lubi i potrafi improwizować. Jest w stanie pociągnąć innych za sobą swoim entuzjazmem i pozytywnym nastawieniem. Bardzo dobrze komunikuje się - jako przedstawiciel swojego zespołu - z innymi grupami.
   Jego mocną cechą jest wykorzystywanie znajomości i dobrych kontaktów z ludźmi do nawiązywania przez grupę nowych kontaktów. Jest nastawiony na badanie tego, co się dzieje na zewnątrz zespołu, firmy i wie, gdzie leżą nowe możliwości. Jego zdolność do komunikacji wpływa pozytywnie na motywację i atmosferę w pracy.
   Jego wadą jest natomiast "odpuszczanie sobie", gdy czuje, że nie ma już potrzeby działania pod presją. Można mu mieć także za złe skłonność do zachowywania tylko dla siebie ciekawych i istotnych dla zespołu informacji. Czasami można odnieść wrażenie, że bardziej pochłania go to, co dzieje się na zewnątrz zespołu niż to, czym się on aktualnie zajmuje. Poznać go można po sformułowaniach typu: "Znam pewną osobę, która może to załatwić...", "Mogę ich przekonać, żeby podjęli taką decyzję...". Słowem - wiele może załatwić.

Konstruktywny krytyk

   Natomiast szósty typ osobowości (ang. monitor evaluator) to człowiek zrównoważony, poważny i nastawiony krytycznie. Jest zdolny do trzeźwej analizy faktów, która zwykle okazuje się trafna. Swą umiejętność krytycznego myślenia potrafi jednak wykorzystywać w sposób konstruktywny, nigdy destrukcyjny. Cechuje go duża wola działania. Troszczy się o to, by zespół nie podążył - np. za czyjąś namową - w niewłaściwym kierunku. Często napomina więc wszystkich w stylu: "Posłuchajcie. Pozostała do rozważenia ważna kwestia, o której nie wolno nam zapominać" itp. Może wydać się nadmiernie drobiazgowy. Ma zwyczaj - zwłaszcza gdy przewodzi grupie - forsować swoje poglądy. Nadmierny krytycyzm może spowodować obniżenie motywacji do działania łatwo poddających się sugestii członków zespołu.

Siła spokoju

   Siódmy typ osobowości (ang. team worker) charakteryzuje się umiejętnością do pracy w grupie. Nikomu nie narzuca swej opinii. Dostrzega potrzeby innych. Jest lojalny. Docenia zalety członków zespołu. Potrafi słuchać, mniej mówi. Rozwija dobre pomysły cudzego autorstwa. W porównaniu z przebojowymi ekstrawertykami może wydawać się pasywny. Podczas dyskusji przywołuje innych do porządku: "Uspokójcie się!, Przestańcie się sprzeczać", "Paweł, powtórz to, co powiedziałeś. To było ciekawe".
   Jego mocną stroną jest poprawianie komunikacji w zespole i rozładowywanie nieprzyjemnych sytuacji. Ten typ osobowości może być niedoceniany, ponieważ wydaje się zbyt słaby. Gdy znajdzie się w roli szefa, może zostać zlekceważony, zwłaszcza przez bardzo dynamiczny zespół złożony z przebojowych, silnych ekstrawertyków.

Wszystko pod kontrolą

   Ostatni typ osobowości (ang. completer finisher) dotrzymuje słowa (i terminów), realizując skrupulatnie wytyczony plan działania. Może się wydać drobiazgowy. Powtarza: "Poczekajcie, mam to gdzieś zapisane".
   Ma skłonność do kontrolowania zespołu, sprawdzania, co kto robi. Wszystko chce zapisywać i mieć uporządkowane, co osoby innowacyjne, dynamiczne i niezależne może wprawiać w konsternację.
   Ten typ osobowości może odnosić pewne sukcesy jako szef, gdyż potrafi dopilnować, by każdy zrobił swoje. Zespół go jednak unika i ma mu za złe to, że nie potrafi dostrzec i docenić indywidualizmu.
   Niewątpliwie każdy typ osobowości zawodowej ma zalety, które można wykorzystać dla dobra zespołu.
(ALEX)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie