MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Osiem stuleci opactwa

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Na inaugurację jubileuszu przybyły benedyktynki z całej Polski
Na inaugurację jubileuszu przybyły benedyktynki z całej Polski Fot. Bogdan Pasek
Staniątki. Rozpoczęto obchody 800-lecia powstania klasztoru benedyktynek. Jubileuszowe wydarzenia zaplanowano na cały rok

Staniąteckie Opactwo św. Wojciecha to najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce i jeden z najcenniejszych w kraju zabytków sakralnych. To miejsce wyjątkowe, ważny obiekt kultury i skarbnica wielu dzieł sztuki, m.in. cennych obrazów i zabytków muzyki sakralnej.

Staniąteckie mniszki - obecnie w jest ich w zgromadzeniu 14 - słyną także z tego, że z wielką determinacją walczą o fundusze na ocalenie wiekowego, ogromnego opactwa, które wymaga pilnych remontów. .

Na inaugurację obchodów 800-lecia opactwa przybyły mniszki z klasztorów benedyktyńskich z różnych stron Polski, benedyktyni tynieccy z opatem ojcem Szymonem Hiżyckim oraz biskup Damian Muskus i inni przedstawiciele duchowieństwa, a także mieszkańcy. Był nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore, który przewodniczył mszy św., rozpoczynającej obchody 800-lecia.W ramach jubileuszu odprawiono też nieszpory w języku łacińskim, a żeński zespół Flores Rosarum zaśpiewał utwory z kancjonałów staniąteckich z XVI-XVIII wieku.

Klasztor w Staniątkach został ufundowany przed rokiem 1228 (prawdopodobnie w okolicach roku 1216) przez Klemensa Jaksa Gryfita, natomiast ostateczne zatwierdzenie fundacji - przez papieża Innocentego III - nastąpiło w 1253 roku. Dziewczęta przyjmowano tam na wychowanie najprawdopodobniej już w średniowieczu, co dało początek szkole klasztornej. Została ona zlikwidowana po II wojnie światowej przez władze PRL; benedyktynki przesiedlono wtedy do klasztoru w Alwerni. Do Staniątek mniszki powróciły w 1956 roku.

Obchody 800-lecia opactwa to projekt zaplanowany na cały rok. Odbędą się m.in. liczne koncerty (najbliższy - 24 kwietnia), natomiast główne uroczystości jubileuszowe zapowiedziano na 18 września. Patronat medialny nad projektem objął „Dziennik Polski”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski